PREMIERA

2004.12.19

CANAL+ PREMIUM

HERO

Ying Xiong

Hong Kong/Chiny, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Porywająca opowieść-legenda "Hero" to zapierające dech w piersiach widowisko giganta chińskiej kinematografii, Zhanga Yimou. W rolach głównych Maggie Cheung i Tony Leung Chiu Wai.

Chiny w 221 roku p.n.e. są podzielone na siedem królestw, które od setek lat toczą walkę o dominację. Ogarnięty obsesją władzy król krainy Qin (Daoming Chen) chce zjednoczyć Chiny i zostać pierwszym cesarzem wszystkich mieszkańców. Pozostali władcy nie zamierzają do tego dopuścić. Każdy wysyła zabójców, aby zgładzić króla Qin. Najbliżsi celu są trzej legendarni wojownicy: Śnieżynka (Maggie Cheung), Złamany Miecz (Tony Leung Chiu Wai) i Niebo (Donnie Yen). Król próbuje się bronić - obiecuje góry złota i prywatną audiencję każdemu, kto ich pokona. Po dziesięciu latach w królewskim pałacu zjawia się tajemniczy wojownik z odległej prowincji, który każe nazywać siebie Bezimiennym (Jet Li). Przynosi broń odebraną trójce wojowników i na prośbę króla opowiada, jak ich pokonał. Najpierw zabił Niebo. Walcząc ze Śnieżynką i Złamanym Mieczem użył podstępu i wykorzystał fakt, że łączyła ich miłość. Kochankowie skonali w swoich ramionach. Podczas snucia opowieści zdarza się jednak rzecz niezwykła. Król przerywa opowieść wojownika, aby opowiedzieć własną wersję wydarzeń, która wyjaśnia, po co tak naprawdę Bezimienny zjawił się na jego dworze.

Kiedy wielki mistrz chińskiego kina zapowiedział, że zamierza nakręcić opowieść z gatunku wuxia, wiadomo było, że będzie to wyjątkowe widowisko - nie tylko wizualnie, ale również pod względem opowieści, której tak brakuje w azjatyckich superprodukcjach. Wrażliwość autora "Zawieście czerwone latarnie", jego niezwykły kontakt z ulubionymi aktorami (Jet Li, Maggie Cheung, Tony Leung Chiu Wai) i nieograniczone możliwości korzystania z efektów specjalnych sprawiły, że "Hero" hipnotyzuje, intryguje, zachwyca. Znana w Chinach legenda już dawno zafascynowała YIMOU ZHANG - "Hero" wymagał jednak ogromnego budżetu i przygotowań, dlatego reżyser musiał czekać na realizację wiele lat. Kiedy wreszcie ruszyła dokumentacja, Yimou wraz z 300-osobową ekipą zjeździł całe Chiny w poszukiwaniu odpowiednich plenerów. Wiele miejsc trzeba było jednak w naturalny sposób "preparować" - jak w scenie, kiedy Niebo walczy ze Śnieżynką wśród mongolskich dębów. Specjalnie dla tego ujęcia ekipa pozbierała wszystkie leżące na ziemi liście, a następnie podzieliła je na grupy pod względem kolorów, aby odpowiednio wymodelowały scenę. Zdjęcia nad jeziorem można było z kolei kręcić jedynie między dziesiątą rano a południem - tylko wtedy tafla jeziora była idealnie spokojna. Ekipa codziennie od piątej rano zaczynała więc rozstawianie sprzętu, aby zdążyć na wyznaczona porę. Najdroższy wówczas film w historii chińskiej kinematografii zachwycił publiczność na całym świecie - choć nie znała legendarnego ani historycznego kontekstu opowieści. W Stanach Zjednoczonych podczas pierwszego weekendu "Hero" był najczęściej oglądanym filmem w kinach - sprzedano bilety za 17,8 miliona dolarów. I choć Yimou przegrał walkę o Oscara z niemieckim "Nigdzie w Afryce" Caroline Link, w Berlinie odebrał Nagrodę Alfreda Bauera. Otrzymał także nagrody od krytyków z Las Vegas, Seattle, San Diego, Nowego Jorku i Toronto. "Hero" zaostrzył też apetyt Yimou na kino walki - dwa lata później reżyser nakręcił słynny "Dom latających sztyletów", a w 2006 roku "Cesarzową" ze swoją byłą partnerka i wielka muzą, Gong Li.


CIEKAWOSTKI:
- Jetowi Li tak bardzo zależało na roli w filmie, że zgodził się na oferowaną gażę, choć była niższa od tej, jaką sobie życzył.
- w starożytnych Chinach, aby udowodnić, że zlikwidowało się wrogów, należało przywieźć ich odcięte głowy. Reżyser Yimou Zhang zamienił w filmie głowy na miecze, przez co zaoszczędził widzom krwawych scen.
- rolę Króla zaproponowano Jackiemu Chanowi. Aktor jednak odrzucił tę propozycję.
- nakręcenie scen nad jeziorem zajęło prawie trzy tygodnie. Wszystko przez to, że reżyser nalegał, aby tafla jeziora była idealnie gładka. Zdjęcia kręcono jedynie dwie godziny dziennie - od 10 do 12.
- czerwona walka między Luną a Śnieżynką została nakręcona w Mongolii. Reżyser czekał, aż liście w mongolskich lasach zmienią kolor na żółty. Wynajął także lokalnych koczowników, by zebrali taką ilość liści, która pokryje cały filmowany grunt.
- film aż dwa lata czekał na swoją amerykańską premierę. Wszystko dlatego, że obawiano się, jak obcojęzyczny film zostanie przyjęty przez amerykańską widownię. Obawy okazały się jednak nieuzasadnione. Zaraz po premierze film stał się hitem.
- zgodnie z historią jedno z siedmiu królestw starożytnych Chin - Królestwo Qin - charakteryzował kolor czarny. Aby pozostać wiernym faktom, reżyser sprowadził 300 koni, które specjalnie na potrzeby filmu zostały przefarbowane na czarno.

WASZE OPINIE

Ccore

Film widziałem już 3 razy. 5++ ! Świetna muzyka ; niesamowita historia. Z przyjemnością zobaczę go jeszcze raz.

Zajron

A mi się ten film wogule nie podobał, nudny i głupi!

Sir Micho

Piękna baśń, artystycznie zrealizowana. Dużo walki jednakże pokazanej w artystyczny sposób (niemal balet). Polecam.
HERO
reżyseria:
Hong Kong/Chiny, 2002
Porywająca opowieść-legenda "Hero" to zapierające dech w piersiach widowisko giganta chińskiej kinematografii, Zhanga Yimou. W rolach głównych Maggie Cheung i Tony Leung Chiu Wai.
dramat kostiumowy
HERO
4,8 5 1 199