PREMIERA

2008.06.16

CANAL+ PREMIUM

HIENA

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ojciec "Małego" ginie podczas akcji ratunkowej w kopalni, ale chłopiec (Jakub Romanowski) nie wierzy w jego śmierć i nie chce się z nią pogodzić.

Nie akceptuje też kolejnych adoratorów matki (Magdalena Kumorek) i większość czasu spędza w towarzystwie nielicznych przyjaciół - Bożenki (Alicja Bałuk), "Kurczaka" (Wojciech Grzywa) i "Dużego" (Franciszek Gurgul). Zaprzyjaźnia się również z budzącym lęk, lecz fascynującym nieznajomym (Borys Szyc). Mężczyzna mieszka w miejscu, gdzie niegdyś doszło do głośnej na całą okolicę tragedii. Wówczas niejaki Bryndza (Aleksander Wysocki), człowiek zły i okrutny, stracił w pożarze córkę. "Mały" przynosi nowemu przyjacielowi po kryjomu jedzenie, a on w zamian obiecuje bronić go przed hieną, która - jak mówią plotki - poluje na dzieci na pobliskim Martwym Polu. W miarę jak pojawiają się doniesienia o kolejnych morderstwach, w chłopcu budzą się podejrzenia, że hieną jest jego ukrywający się przed światem przyjaciel.

Rozgrywający się w przemysłowej scenerii Górnego Śląska horror "Hiena" jest debiutem reżyserskim GRZEGORZA LEWANDOWSKIEGO. Opiekę artystyczną nad filmem sprawował Krzysztof Zanussi. Muzyka czołowego przedstawiciela polskiej zimnej fali, zespołu Variété, potęguje nastrój grozy i tajemniczości, osiągnięty dzięki plenerom nieczynnej kopalni w Bytomiu i starej huty w Chorzowie.

"Hiena" to w dużej mierze popis aktorski Borysa Szyca, który odgrywa w filmie aż trzy role - Mężczyzny, Ojca "Małego" i Lodziarza. Szyc, który w 2007 zdobył "Wiktora" i został uznany za najpopularniejszego aktora telewizyjnego, zadebiutował na ekranie w serialu "Klan". Prawdziwą popularność i przełom w karierze zawdzięcza roli Alberta w "Symetrii" Konrada Niewolskiego, za którą dostał m.in. nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Poza rolami serialowymi ("Na dobre i na złe", "Oficerowie"), Szyc dostaje propozycje ról komediowych, m.in. w "Testosteronie", "Lejdis", "Job, czyli ostatnia szara komórka".

W 2006 "Hiena" jako pierwszy polski film od czasu "Naprawdę krótkiego filmu o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu" Rafała Wieczyńskiego (1993) zakwalifikowała się do organizowanego dla debiutantów Międzynarodowego Tygodnia Krytyki, odbywającego się podczas festiwalu w Wenecji.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

Eminemka

Dobra,przepraszam xD

eminemka

Nie żartowałam!!! Kto go wziął fo tego filmu?!?!?! Bleee.....

Gabi

Żartowała oczywiście:)
HIENA
Polska, 2006
Ojciec "Małego" ginie podczas akcji ratunkowej w kopalni, ale chłopiec (Jakub Romanowski) nie wierzy w jego śmierć i nie chce się z nią pogodzić.
horror
HIENA
3,1 5 1 12