2012 AB Svensk Filmindustri, Sonet Film AB, Filmpool Nord AB.

PREMIERA

2014.01.24

CANAL+ PREMIUM

Hipnotyzer

Hypnotisören

Szwecja, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallströma ("Co gryzie Gilberta Grape'a", "Wbrew regułom").

Komisarz Joona Linna (Tobias Zilliacus) prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć od niego zeznań, Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka (Mikael Persbrandt), przed laty eksperymentującego z hipnozą. Bark łamie złożoną samemu sobie obietnicę, że już nigdy więcej nie będzie praktykował hipnozy i rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb najmroczniejszych zakątków umysłu. Inicjuje tym samym serię dramatycznych wydarzeń, które narażą na niebezpieczeństwo nie tylko jego, ale i najbliższych.

Scenariusz "Hipnotyzera" powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem, której autorem jest Lars Kepler. Książka została wydana w 2009 roku i w samej tylko Szwecji sprzedała się w ponad 600 tysiącach egzemplarzy. Została przetłumaczona na trzydzieści cztery języki i wydana w trzydziestu ośmiu krajach. W 2010 roku Lars Kepler znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się autorów powieści kryminalnych z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy swoich książek w samej Szwecji. "Hipnotyzer" jest pierwszą z planowanych ośmiu części serii kryminałów o komisarzu Joonie Linna. Wszystkie zostaną przeniesione na duży ekran. Druga część zatytułowana "Kontrakt Paganiniego" ukazała się w 2010 roku, a rok później trzecia - "The Fire Witness". Prawa do dystrybucji ekranizacji książek Keplera zostały sprzedane do ponad trzydziestu krajów spoza Skandynawii. Reżyserem drugiej z planowanych adaptacji filmowych serii Keplera, "Kontraktu Paganiniego", będzie Kjell Sundvall.
Reżyser "Hipnotyzera", LASSE HALLSTRÖM, to jeden z najbardziej znanych szwedzkich reżyserów, pracujący na stałe w Hollywood. Przełomem w jego karierze był film "Moje pieskie życie" (1985), który przyniósł mu nominację do Oscara i zwrócił na niego uwagę publiczności i krytyków. W ciągu ostatnich dwudziestu lat pracował w Hollywood, reżyserując takie filmy, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Miłosna rozgrywka", "Wbrew regułom", "Czekolada", "Kroniki portowe", "Wciąż ją kocham", czy ostatnio "Połów szczęścia w Jemenie". Ma także na koncie ekranizacje książek dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn" oraz "Dzieci z Bullerbyn: Nowe przygody".

WASZE OPINIE

eagwgmeohf

qxbisuftu, http://www.jognbcdxkx.com/ oroxbibupt

ilzwzsmkxu

ehywguftu, http://www.ieljttaorw.com/ ebqquxkpsx

zalogowany

Dziwne, że po tak długim pobycie w Stanach Lasse Hallstrom, kojarzony raczej z kinem romantycznym, wrócił do Szwecji, by nakręcić kryminał. Zresztą całkiem atrakcyjny, jeśli pewne elementy scenariusza wziąć w cudzysłów. Kiedyś szwedzkie filmy były oazami spokoju, a dziś... Sztokholm - miasto zbrodni.
Hipnotyzer
reżyseria:
Szwecja, 2012
Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallströma ("Co gryzie Gilberta Grape'a", "Wbrew regułom").
thriller
Hipnotyzer
4,4 5 1 16