PREMIERA

2012.09.22

CANAL+ PREMIUM

Histeria

Hysteria

Wlk. Brytania/Francja/Niemcy/Luksemburg, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kostiumowa

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Londyn, rok 1880. Młody lekarz Mortimer Granville (Hugh Dancy) bezskutecznie próbuje przekonać przełożonych wdrażania w leczeniu nowinek medycznych. Wyrzucony z kolejnego szpitala za przesadne przywiązanie do higieny, znajduje zatrudnienie w gabinecie największego w mieście specjalisty od chorób kobiecych, doktora Roberta Dalrymple'a (Jonathan Pryce).

Odtąd obowiązkiem Mortimera jest uzdrawianie kobiet z histerii, przypadłości leczonej za pomocą ręcznego masażu kobiecych narządów, doprowadzającego je do paroksyzmów skurczy. Wiadomość o nowym przystojnym asystencie doktora rozchodzi się błyskawicznie wśród bogatych pań, które ustawiają się w kolejce do zabiegu. Wkrótce Mortimer zaręcza się z młodszą córką doktora - poukładaną i wszechstronnie utalentowaną Emily (Felicity Jones). Jego dobrą passę przerywają bolesne skurcze ręki, przez które znów traci pracę i narzeczoną. Na dodatek zmaga się z dezaprobatą drugiej córki Dalrymple'a - zaangażowanej społecznie i gardzącej wygodnym mieszczańskim życiem Charlotte (Maggie Gyllenhaal). W trudnych chwilach Mortimer może liczyć na pomoc zafascynowanego elektrycznością ekscentrycznego przyjaciela, lorda Edmunda St. John-Smythe'a (Rupert Everett). Dzięki jego wynalazkowi, elektrycznej miotełce do kurzu, wpada na pomysł masażera, który zrewolucjonizuje leczenie kobiecej przypadłości.

"Komedia romantyczna z pozytywnymi wibracjami" - głosi polskie hasło reklamowe "Histerii", przedstawiającej historię powstania wibratora. "Przenośny masażer elektryczny", jak z początku go nazywano, powstał jako urządzenie medyczne służące leczeniu kobiecej przypadłości, zwanej histerią. Schorzenie diagnozowano u niemal jednej czwartej mieszkanek Londynu na podstawie tak różnych objawów, jak: niepokój, ból głowy, nimfomania, oziębłość, bezsenność, melancholia czy nawet zbyt bezpośredni sposób bycia. Zalecaną terapią był "masaż leczniczy" kobiecych narządów. Zabieg nie budził erotycznych skojarzeń i miał na celu zmniejszenie napięcia układu nerwowego. Histerię skreślono z oficjalnej listy chorób ostatecznie w połowie XX stulecia.

Zderzenie pruderii Anglii czasów wiktoriańskich z biografią lekarza wymyślającego maszynkę, która stała się najpopularniejszą na świecie zabawką erotyczną, wydało się znakomitym materiałem na komedię producentce Tracey Becker. - Nie mogła to być kolejna zakurzona biografia. To musiała być błyskotliwa komedia romantyczna i historia, która mówi o czymś więcej, niż tylko o wynalezieniu wibratora, historia o duchu przemian - wspomina zaangażowana w powstanie oscarowego "Marzyciela" Becker. "Histeria" pokazuje czasy drugiej rewolucji przemysłowej, początek ery elektryczności i techniki. To także czas rodzącego się ruchu sufrażystek, które zaczęły odważnie upominać się o prawo kobiet do dokonywania własnych wyborów. Przy zachowaniu realiów epoki "Histeria" to doskonała propozycja dla wszystkich ceniących odrębność brytyjskiego humoru.

Scenariusz autorstwa duetu Stephen Dyer i Jonah Lisa Dyer obfituje w humor wynikający z absurdalnych wydarzeń związanych z barwnymi postaciami. W tyglu skrajnie odmiennych charakterów znajdują się m.in. nieśmiały lekarz Granville - Hugh Dancy ("Adam", "Wyznania zakupoholiczki"), wojująca feministka Charlotte - Maggie Gyllenhaal ("Mroczny rycerz", "Szalone serce"), przesadnie grzeczna i ułożona Emily - Felicity Jones ("Like Crazy", "Chalet Girl") czy zdziwaczały próżniak Edmund St. John-Smythe - Rupert Everett ("Mój chłopak się żeni", "Idealny mąż"). W efekcie powstał film łączący, zgodnie z zamiarem twórców, aktorstwo i dialogi w stylu "Czterech wesel i pogrzebu" z wymową "Powrotu do Howards End".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

gbpsary

Film naprawdę wciąga nie tylko tematem ale i rozwijająca się historią miłosną. Tylko jedna uwaga, film powinien być
dozwolony od lat 16! a nie 12.

Jamal

Po tak pozytywnych wpisach musze ujawnic sie jako jedyna opozycja :) Nie zamierzalem tego filmu ogladac, jednak po Waszych zachwytach skusilem sie i ... żałuję. Spodziewałem sie komedii a otrzymalem lekki film o powstaniu pewnego wynalazku. Po prostu film mnie nie zainteresował, nie wciągnał i lekko znużył. Tylko nie mówcie, ze to przez to ze lubie tylko powazne filmy, bo uwielbiam tez komedie, ktore wypatruje z lupą w ramowce C+.

Arkon

Histeria jest dowodem na to, że może powstać dobra i inteligentna komedia na temat jakże ważnego wynalazku. Mimo tematyki film jest lekki i przyjemny, bez niepotrzebnych, a jakże modnych ostatnio wulgaryzmów. Polecam.
Histeria
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja/Niemcy/Luksemburg, 2011
Londyn, rok 1880. Młody lekarz Mortimer Granville (Hugh Dancy) bezskutecznie próbuje przekonać przełożonych wdrażania w leczeniu nowinek medycznych. Wyrzucony z kolejnego szpitala za przesadne przywiązanie do higieny, znajduje zatrudnienie w gabinecie największego w mieście specjalisty od chorób kobiecych, doktora Roberta Dalrymple'a (Jonathan Pryce).
komedia kostiumowa
Histeria
4,8 5 1 20