PREMIERA

2008.06.05

CANAL+ PREMIUM

HISTORIA GLENNA MILLERA

The Glenn Miller Story

USA, 1953

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat biograficzny/muzyczny

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1929. Młody Glenn Miller, a właściwie Alton Glenn Miller (James Stewart), stawia pierwsze kroki jako muzyk. Ma 25 lat, choć wygląda jak na swój wiek bardzo poważnie. Poznaje ludzi ze świata showbiznesu i stara się odnaleźć w nim własne miejsce.

Rozpoczyna prace aranżacyjne w orkiestrze Raya Noble'a, a potem próbuje sił z własnym zespołem, niestety bez powodzenia. Żeni się z licealną miłością, Helen Burger (June Allyson). Pod koniec lat 30. zakłada własny big band (Glenn Miller Orchestra) i podbija Amerykę takimi przebojami, jak "Serenada księżycowa" ("Moonlight Serenade"), "In The Mood", "Chattanooga Choo Choo". Wraz z orkiestrą bierze udział w dwóch filmach - "Serenada w Dolinie Słońca" i "Żony orkiestry" - które przyczyniły się do popularyzacji jazzu w Europie, w tym także w Polsce. Miller tworzy oryginalny styl. Prowadzący klarnet i saksofony w tle na zawsze pozostaną jego wizytówką. Kiedy Stany Zjednoczone przystępują do wojny, Miller zostaje wcielony do wojska z rangą kapitana. Zostaje liderem Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych USA. Wraz z wojskiem trafia do Anglii. Ginie w 1944 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach. Według oficjalnej wersji w katastrofie lotniczej nad kanałem La Manche.

W 1983 roku brat słynnego muzyka, Herb, podał zaskakującą tezę na temat śmierci Glenna Millera, który miał ponoć nie zginąć w katastrofie lotniczej, lecz umrzeć w szpitalu na raka płuc. Według Herba 15 grudnia 1944 Miller rzeczywiście wsiadł na pokład jednosilnikowego Norsemana na lądowisku w pobliżu Londynu. Jednak kiedy pół godziny później samolot wylądował, muzyka zabrano do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Herb przyznał się do sfabrykowania historii o katastrofie, ponieważ - jak powiedział - "mój brat chciał umrzeć jak bohater, a nie w cholernym łóżku".

Filmowa biografia Millera została wyreżyserowana przez ANTHONY'EGO MANNA, nominowanego m.in. do Złotego Globu za "Cyda" i do weneckiego Złotego Lwa za "Poletko Pana Boga". W rolę legendy swingu wcielił się James Stewart, znany m.in. z filmów Alfreda Hitchcocka "Okno na podwórze" i "Człowiek, który wiedział za dużo", a także z kultowego westernu "Jak zdobywano Dziki Zachód", w którym wystąpił u boku takich tuzów kina, jak Henry Fonda, Gregory Peck czy John Wayne. Sewart jest laureatem 2 statuetek Akademii Filmowej, za "Filadelfijską opowieść" George'a Cukora oraz Oscara honorowego w 1985 roku. Za rolę Glenna Millera został nominowany do BAFTY. Niewątpliwym atutem niezwykłej biografii Manna są epizodyczne role takich gwiazd, jak Louis Armstrong, Gene Krupa, Frances Langford i grupa The Modernaires. Nie można pominąć również muzyki w wykonaniu Orkiestry Glenna Millera, która brzmi w tle. To właśnie w rytm takich przebojów, jak "In The Mood", "Chattanooga Choo Choo" czy szlagieru Millera "Serenada księżycowa " tańczyli młodzi ludzie na całym świecie. Za dźwięk "Historia Glenna Millera" zdobyła zresztą Oscara, a za muzykę i scenariusz była do niego nominowana.
HISTORIA GLENNA MILLERA
reżyseria:
USA, 1953
Jest rok 1929. Młody Glenn Miller, a właściwie Alton Glenn Miller (James Stewart), stawia pierwsze kroki jako muzyk. Ma 25 lat, choć wygląda jak na swój wiek bardzo poważnie. Poznaje ludzi ze świata showbiznesu i stara się odnaleźć w nim własne miejsce.
dramat biograficzny/muzyczny
HISTORIA GLENNA MILLERA
4,2 5 1 9