PREMIERA

2011.12.05

CANAL+ PREMIUM

Historia kalendarza Pirelli

The Pirelli Calendar Saga

Francja, 2010

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 56 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rajskie scenerie, słynne aktorki i supermodelki, renomowani fotografowie i przede wszystkim zniewalająca aura stylu i zmysłowości. Kalendarz Pirelli nie bez powodu urósł do rangi symbolu.

Dokument "Historia kalendarza Pirelli" umożliwia wgląd za kulisy powstawania legendarnej publikacji, rekonstruując jednocześnie jej blisko półwieczną historię. Wykorzystując zdjęcia z sesji, materiały archiwalne i liczne wywiady, film odsłania sekrety powstawania kalendarza, który stał się dokumentem czasów i wielkim hołdem dla piękna.

W 1964 roku w brytyjskim oddziale Pirelli pojawiła się idea stworzenia firmowego kalendarza. Pomysł był powielany przez tysiące firm, ale tylko kalendarz Pirelli stał się marką samą w sobie, a przy tym obiektem pożądania kolekcjonerów. Przez lata dokumentował trendy fotografii. Na jego stronach najlepsi fotograficy publikowali zdjęcia heroin swoich czasów - aktorek i fotomodelek, a wśród nich takich sław, jak Naomi Campbell, Cindy Crawford, Laetitia Casta, Kate Moss, Eva Herzigova, Heidi Klum, Sienna Miller, Miranda Kerr, Karolina Kurkova, Helena Christensen, Gisele Bündchen, Hilary Swank i Sophia Loren. Obiekty męskich marzeń uchwycili w zmysłowych pozach m.in.: Bruce Weber, Herb Ritts, Richard Avedon, Terry Richardson, Hans Feurer, Peter Lindbergh, Karl Lagerfeld, Patrick Demarchelier, Annie Leibovitz i wielu innych.

Dziś to renomowane wydawnictwo ukazuje się w limitowanym nakładzie 20 000 egzemplarzy, wręczanych jedynie wybranym osobistościom, w tym najsławniejszym ludziom show-biznesu, przedstawicielom kultury, głowom państw i ważnym klientom Pirelli. Kilka jego egzemplarzy trafia nieraz na aukcję, także charytatywne. Kalendarz waży ponad 2 kilogramy, a jego wymiary to 61 na 40 cm. Firma jest gotowa hojnie opłacać projekt. Budżet realizacji zdjęć do kalendarza zamyka się z reguły w kwocie od 1,5 do 2 milionów dolarów.


WASZE OPINIE

Jamal

Atrakcyjny dokument przede wszystkim dla mężczyzn. Jest coś niezwykłego w tym, że firma produkujaca opony potrafiła wypromować kalendarz z nagością. Taki kalendarz to przeciez nic niezwykłego a jednak swoimi trafnymi decyzjami Pirelli stworzył ekskluzywny i niesamowity kalendarz. W dokumencie widzimy zdjecia, ktore znalazły sie w kalendarzu, jedne lepsze inne gorsze. Ale są takie, które zapierajądech w piersiach. I nie chodzi mi tu o samą nagość bo rzeczywiście pozujące kobiety mają nieprzeciętną urode ale nawet niektore fotki gdzie golizny nie widać, są zrobione mistrzowsko. Jedne z moich ulubionych zdjęć to pomalowana Naomi Campbell czy pewna aktorka (nie pamietam nazwiska), ktorej zrobioni sesję na imprezie w barze. Jest taka zmysłowa fotka, gdy siedzi na krześle. Robi wrażenie :)
Historia kalendarza Pirelli
Francja, 2010
Rajskie scenerie, słynne aktorki i supermodelki, renomowani fotografowie i przede wszystkim zniewalająca aura stylu i zmysłowości. Kalendarz Pirelli nie bez powodu urósł do rangi symbolu.
dokument socjologiczny
Historia kalendarza Pirelli
4,7 5 1 27