PREMIERA

2012.05.29

CANAL+ PREMIUM

Hiszpański cyrk

Balada triste de trompeta

Hiszpania/Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1937. W Hiszpanii trwa wojna domowa. Wojska republikańskie zmuszają członków cyrkowej trupy do walki z frankistami. Mężczyzna, znany jako "wesoły klaun", kładzie trupem całe zastępy wrogich żołnierzy, zanim zostaje ujęty i umieszczony w obozie pracy.

Mały syn cyrkowca Javier podejmuje nieudaną próbę oswobodzenia ojca, lecz w jej efekcie klaun zostaje zabity przez sadystycznego oficera. Trzydzieści sześć lat później dorosły Javier (Carlos Areces) dołącza do cyrku, by iść w ślady ojca. Ponieważ jednak nie jest w stanie rozśmieszyć dzieci, zostaje "smutnym klaunem", partnerem wesołka Sergia (Antonio de la Torre), poza pracą aroganckiego brutala terroryzującego całą ekipę. Javier zakochuje się w akrobatce Natalii (Carolina Bang), która - na jego nieszczęście - jest dziewczyną Sergia. Między mężczyznami rozpoczyna się bezwzględna rywalizacja o Natalię, mającą - jak się okazuje - także swoją mroczną stronę.

Reżyser "Hiszpańskiego cyrku" ÁLEX DE LA IGLESIA nie bez powodu uchodzi za jednego z najbardziej oryginalnych i nieprzewidywalnych autorów europejskiego kina. Filmami takimi jak "Operacja Mutant", "Dzień bestii" czy "Zbrodnia ferpekcyjna" dowiódł swej bezkompromisowości w wyszydzaniu przywar społeczeństwa, braku pokory wobec autorytetów oraz zamiłowania do wyjątkowo przewrotnego czarnego humoru. "Hiszpański cyrk" miał być dla filmowca rozliczeniem z burzliwą historią jego kraju - od wojny domowej, poprzez dyktaturę Franco, kończąc na eksplozji wolności schyłku lat 70. Jak zwykle u de la Iglesii, mamy tu także do czynienia z barwną galerią nietuzinkowych bohaterów, dynamicznym ciągiem szalonych zdarzeń oraz groteskowo potraktowanym seksem i przemocą. - Wspaniały, dziwaczny, porażający i zupełnie obłąkany - pisała o filmie recenzentka "The New York Times" Jeannette Catsoulis. - "Hiszpański cyrk" oferuje spojrzenie na Hiszpanię czasów Franco szalonymi oczami dwóch klaunów, walczących o serce niezwykłej kobiety. W podobnym tonie wypowiadał się Aaron Hillis z "Village Voice" stwierdzając: - Barokowo złowieszczy i groteskowo zabawny, ten mroczny filmowy komiks Áleksa de la Iglesii okazuje się odbijać rzeczywistość dyktatury w krzywym zwierciadle, przy którym "Labirynt Fauna" okazuje się równie niewinny, co "Ulica Sezamkowa". Na słowa wyróżnienia zasługują też odtwórcy ról tragicznego ekranowego trójkąta: Carlos Areces ("Straszny hiszpański film", "Torrente 4"), Antonio de la Torre ("GranatowyPrawieCzarny", "Volver", "Grubasy") i odgrywająca pierwszą poważną rolę w karierze Carolina Bang ("Życie to jest to").

WASZE OPINIE

Jamal

Mieszanina gatunków ala Tarantino nie jest moja ulubioną domeną, wiec zakonczylem ogladanie dosc szybko. Dodatkowo nierozumienie kwestii historycznych Hiszpanii utrudnia własciwy odbior tego filmu. Mimo wszystko czekam na najnowszy film tego reżysera.

gonia1708

Ten film oceniam tak nie jest arcydziełem na pewno ,ale nie było nudno :) POZDRAWIAM

bazyli

No i jestem w kropce.
Do jakiego gatunku mam zaliczyć ten film?
Horror? Szaleństwo? Film o Hiszpanii? Batman?
Wszystko po trochu i naprawdę chciałem to zobaczyć. Dawno nic podobnego nie przykuło tak mojej uwagi.
Hiszpański cyrk
Hiszpania/Francja, 2010
Rok 1937. W Hiszpanii trwa wojna domowa. Wojska republikańskie zmuszają członków cyrkowej trupy do walki z frankistami. Mężczyzna, znany jako "wesoły klaun", kładzie trupem całe zastępy wrogich żołnierzy, zanim zostaje ujęty i umieszczony w obozie pracy.
komediodramat
Hiszpański cyrk
4,0 5 1 1