PREMIERA

2014.01.26

CANAL+ PREMIUM

Hitchcock

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowany do OSCARA® film o powstawaniu "Psychozy" Alfreda Hitchcocka z brawurowymi rolami zdobywców OSCARA® Anthony'ego Hopkinsa i Helen Mirren.

Tuż po spektakularnym sukcesie filmu "Północ-północny zachód" pozycja Alfreda Hitchcocka (Anthony Hopkins)w Hollywood jest ugruntowana. Jednak reżyser ma poczucie, że jego kariera się kończy. Do czasu, gdy trafia na książkę "Psycho" Roberta Blocha, której zekranizowanie staje się jego obsesją. Studio filmowe odmawia sfinansowania projektu, uznając go za zbyt ryzykowne przedsięwzięcie. Przy ogromnym wsparciu żony Hitchcock inwestuje w produkcję "Psychozy" własne pieniądze, zastawiając nawet dom.

Film SACHY GERVASIEGO to w dużej mierze portret związku reżysera z żoną Almą Reville (Helen Mirren - nominowana za tę rolę do Złotego Globu i statuetki BAFTA). Alma była jedyną w życiu kobietą Hitchcocka, która potrafiła okiełznać jego charakter, zapanować nad lękami i skupić uwagę artysty na rzeczach istotnych. Bez niej "Psychoza" nie powstałaby, a Hitchcock nie zostałby legendą. Reżyser był znany z kontrowersyjnego stosunku do aktorów: twierdził, że "należy ich traktować jak bydło". Ponadto, miał słabość do pięknych blondynek, które grywały u niego w filmach, co jego żona znosiła ze stoickim spokojem. W rolę Hitchcocka brawurowo wcielił się zdobywca OSCARA® Anthony Hopkins. Jako fascynująca go gwiazda "Psychozy" Janet Leigh wystąpiła czterokrotnie nominowana do Złotego Globu, zdobywczyni statuetki BAFTA Scarlett Johansson. W filmie można również zobaczyć Toni Collette, Danny Huston i Michael Stuhlbarg oraz Jessica Biel. "Hitchcock" był reżyserskim debiutem fabularnym Sachy Gervasiego, który zasłynął scenariuszem do "Terminalu" Stevena Spielberga.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Dzięki, Zalogowany. Mirren w każdym wieku jest niezwykła. [:-)]

zalogowany

@Blue-Grey
Dziękuję za pozdrowienia. Również pozdrawiam.
A propos tej dobrej żony mam dla Ciebie mały prezent (chyba że już to widziałeś). Wpisz do wyszukiwarki w YT "helen mirren herostratus", a zobaczysz debiut ekranowy Helen Mirren. Absolutny cukiereczek. Niestety, "Herostratus" nigdy nie był w Polsce pokazywany, choć w swoim czasie był to film kultowy. Może C+ zechciałby uzupełnić ten brak, zwłaszcza że ostatnio odrestaurowano kopię.

pedro

Moim zdaniem to jeden z lepszych filmów w tym miesiącu. Pokazuje reżysera podczas kręcenia "Psychozy". Problemy osobiste, fascynacja kobietami, kłopoty z cenzurą, wszystko to gdy powstawał wielki (teraz już to wiemy) film. W pamięć zapadła mi kręcenie sceny pod prysznicem, rozmowy Hitcha z cenzorami i wspaniały finał.
Świetna historia i rewelacyjnie zagrana. Anthony Hopkins jest bardzo dobry w roli Hitchcocka, ja jednak wolę Helen Mirren jako Almę - jego żonę. Warto zwrócić uwagę na gwiazdy także w rolach drugoplanowych i epizodach np. Toni Colette (sekretarka), James D'Arcy (Anthony Perkins) i Scarlett Johansson (Janet Leigh). Całości dopełnia strona techniczna : intensywne kolory, scenografia i kostiumy z epoki i muzyka.
Super. Polecam film.

P.S. Dodam tylko, że w przypadku takich klasyków jak "Psychoza" lepiej nie kręcić kolejnych wersji, bo to już nigdy nie będzie to. Dzieło jest i będzie tylko jedno.
Hitchcock
reżyseria:
USA, 2012
Nominowany do OSCARA® film o powstawaniu "Psychozy" Alfreda Hitchcocka z brawurowymi rolami zdobywców OSCARA® Anthony'ego Hopkinsa i Helen Mirren.
dramat biograficzny
Hitchcock
3,7 5 1 20