PREMIERA

2008.01.19

CANAL+ PREMIUM

HOLIDAY

The Holiday

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 131 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amanda (Cameron Diaz) jest właścicielką świetnie prosperującej firmy reklamowej, typową bizneswoman z Los Angeles. Pewnego dnia odkrywa, że chłopak, z którym mieszka, był jej niewierny, wpada w szał i wyrzuca do z domu.

Iris (Kate Winslet) mieszka w Londynie i redaguje kolumnę towarzyską w jednej z tamtejszych gazet. Jest zakochana w mężczyźnie, który lada dzień ma poślubić inną. Obie kobiety są zdesperowane. Przeglądając internet przez przypadek trafiają na siebie na stronie oferującej tymczasowe, wakacyjne zamiany domów. Choć dzielą je 4 tysiące kilometrów, narodowość, doświadczenie i kultura, odnajdują wspólny język. Pod wpływem impulsu postanawiają zamienić się miejscami na czas świąt Bożego Narodzenia. Amanda w przysypanej śniegiem Anglii spotyka przystojnego brata Iris, Grahama (Jude Law), Iris natomiast poznaje w słonecznej Kalifornii współpracownika Amandy, Milesa (Jack Black), fajtłapowatego, ale uroczego kompozytora. Tymczasowa zmiana adresu okazuje się początkiem całkiem nowego życia.

NANCY MEYERS, reżyserka i scenarzystka "Holiday", była nominowana do Złotych Globów za scenariusz do komedii "Szeregowiec Benjamin" z rewelacyjną Goldie Hawn. Wyreżyserowała też m.in. inteligentną komedię "Lepiej późno niż później" z Jackiem Nicholsonem i Diane Keaton. Na pomysł komedii romantycznej o zamianie domów wpadła, kiedy natknęła się w internecie na stronę proponującą taką usługę. "Nie miałam pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. Zobaczyłam fantastyczne domy i dopiero po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że aby móc zamieszkać w którymś z nich, muszę udostępnić własny" - opowiadała. "Pomyślałam, że jest to świetny początek historii o dwóch kobietach, które przed czymś uciekają. Według mnie Amanda i Iris mają nadzieję, że zamiana pomoże im naprawić coś w samych sobie i uporać się z problemami, z którymi przestały sobie radzić".

Meyers udało się zgromadzić na planie wspaniałą obsadę. W Amandę wcieliła się Cameron Diaz, aktorka czterokrotnie nominowana do Oscara (m.in. za "Być jak John Malkovich"), a w Hollywood znana głównie z akcji na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz licznych romansów m.in. Justinem Timberlake'em, Johnem Meyerem czy naczelnym pocieszycielem hollywoodzkich gwiazd, potentatem hotelowym Andre Balazsem. Na planie towarzyszyła jej Angielka Kate Winslet, ulubienica nie tylko publiczności, ale i krytyków po rolach w takich filmach, jak "Małe dzieci", "Zakochany bez pamięci", "Iris" i "Titanic" (za wszystkie otrzymała nominacje do Oscara, a za dwa ostatnie odebrała Europejskie Nagrody Filmowe). W Grahama wcielił się Jude Law, kiedyś przykładny mąż Sadie Frost, z którą ma troje dzieci, dziś jeden z najbardziej rozchwytywanych przez kobiety amant Hollywood. Law spotykał się już m.in. ze Sienną Miller, którą zdradził z opiekunką swoich dzieci, oraz z Kim Hersov, redaktorką Bazaar, której jednak nie zabrał do Cannes, żeby móc tam spokojnie romansować z m.in. modelkami "Playboya". Jako aktor ma na koncie dwie nominacje do Oscara za "Wzgórze nadziei" i "Utalentowanego pana Ripleya", BAFTĘ oraz trzy nominacje do Złotych Globów. W "Holiday" zagrał także Jack Black, aktor znany z szalonych filmowych wcieleń m.in. w "Przebojach i podbojach" Stephena Frearsa, "Envy" Barry'ego Levinsona, "Szkole rocka" Richarda Linklatera czy "Nacho Libre" Jareda Hessa. Black, nagrodzony na festiwalu w Phoenix za "Melvin Goes to Dinner" i nominowany do Złotego Globu za "Przeboje i podboje", równie dobrze jak na planie filmowym, czuje się na rockowej scenie. Jest kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem grupy Tenacious D, a jego żona Tanya Haden, którą poznał jeszcze w liceum, z zawodu jest wiolonczelistką.

WASZE OPINIE

rafik

film fajny ale producenci dali ciala .... ciekawa flaga polski jest przedstawiona gdy cameron szuka domku
przez strone internetowa ... hahahahaha oni to maja pojecie

Piachu

Dużo ostatnio tych komedii romantycznych i choćby nie wiem jakiego scenariusza nie wymyślili, to i tak każdy zna zakończenie, a cała zabawa polega na drodze dojścia do niego.

Tym razem ta droga nie była typowa, super przewidywalna, ale zabawna, wzruszająca. Pozycja dla miłośników gatunku i na poprawę humoru.

Sowarek

Genialna! Szczególnie zachwyca mnie w tym filmie Cameron Diaz. Kate Winslet też wcale nie gorsza, a teksty, zdarzenia, układają się w jedną fajną całość. Jedno tylko psuje mi, żeby ten film był perfekcyjny. Jack Black gra poniżej swojego poziomu, rozczarował mnie okrutnie. ;)
HOLIDAY
reżyseria:
USA, 2006
Amanda (Cameron Diaz) jest właścicielką świetnie prosperującej firmy reklamowej, typową bizneswoman z Los Angeles. Pewnego dnia odkrywa, że chłopak, z którym mieszka, był jej niewierny, wpada w szał i wyrzuca do z domu.
komedia romantyczna
HOLIDAY
4,6 5 1 69