Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2018.06.01

CANAL+ PREMIUM

Horton słyszy Ktosia!

Horton Hears a Who!

USA, 2008

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

4.00

Opis

W dżungli Nool żyje słoń Horton. Ma wielkie serce, ciekawą osobowość i dużą wyobraźnię. Wyróżnia się uprzejmością, jest solidny i zawsze wierny. Pewnego dnia słyszy, jak unosząca się w powietrzu drobinka woła o pomoc. Okazuje się, na tym to pyłku mieści się miasto Ktosiowo zaludnione przez mikroskopijnych Ktosiów.

Krainą rządzi sympatyczny burmistrz Ned O'Malley, który ma z żoną Sally 96 córek i jednego syna. Jo-Jo jest dumą i radością ojca, a po jego przejściu na emeryturę ma zająć stanowisko burmistrza. Tymczasem Horton dowiaduje się od Neda, że miastu grozi zagłada. Mówi o tym innym mieszkańcom dżungli, ale nikt nie chce mu wierzyć. Zgorzkniała i pozbawiona sentymentów Kangurzyca, która rządzi dżunglą żelazną ręką nie wierzy w istnienie Ktosiowa. Uważa, że na pyłku nic nie ma, a słoń stracił rozum. Podobnie myśli jej zausznik, czarny orzeł Vlad-I-Koff i małpi klan Wickershamów z jego szefem Yummo na czele. Nawet najlepszy kumpel słonia, Morton, wrażliwy i niezbyt pewny siebie mysi neurotyk, próbuje przemówić Hortonowi do rozsądku. Horton odpiera ataki, mówiąc, że gdybyśmy wybrali się w kosmos i spojrzeli na nas w dół, my także wydawalibyśmy się drobiną. Postanawia ocalić mieszkańców Ktosiowa.

"Horton słyszy Ktosia!" to mądra, pełna humoru, doskonała pod względem technicznym opowieść o przyjaźni i walce o słuszne idee. Jest adaptacją niezwykle popularnej książki dla dzieci autorstwa Dr. Seussa, czyli Theodora Seussa Geisela. Ten amerykański pisarz zasłynął zabawnymi baśniami dla najmłodszych, takimi jak "Kot w kapeluszu" czy "Grinch - Świąt nie będzie", które także adaptowano na język filmu. Ekranizacja "Horton słyszy Ktosia!" jest jednak o tyle wyjątkowa, że została zrealizowana w całości techniką animacji komputerowej. "Ted Geisel był jednym z największych fantastów XX wieku" - przekonywał producent Christopher Meledandri. "Jego książki były częścią mojego dzieciństwa, zawsze też chciałem znaleźć sposób na realizację animowanego cyfrowo filmu według Dr. Seussa". Z ideą tą Meledandri zwrócił się do studia Blue Sky Studios, które zasłynęło realizacją przebojów, takich jak "Epoka lodowcowa" czy "Roboty". Tam projekt powierzono parze specjalistów: JIMMY'EMU HAYWARDOWI i STEVE'OWI MARTINO. Pierwszy był animatorem przy filmach Pixara "Toy Story", "Toy Story 2", "Dawno temu w trawie", "Potwory i spółka" i "Gdzie jest Nemo". Pracował też nad filmem "Roboty", gdzie scenografem był Steve Martino. Zadaniem twórców było przeniesienie historii Hortona do świata cyfrowej animacji przy jednoczesnym zachowaniu wierności oryginałowi wykreowanemu przez Dr. Seussa. Filmowcy obiecali wdowie po zmarłym w 1991 roku pisarzu, że zrobią wszystko, by jak najpełniej oddać jego wizje na ekranie. W tym celu przestudiowali liczne rękopisy Seussa, oryginały jego rysunków, a nawet notatki na marginesach. "Szczególnie zaintrygowało mnie kilka rzeźb autorstwa Seussa, które podpowiedziały nam, jak przekładać jego obrazy na trzy wymiary" - wspominał Steve Martino. "Znaleźliśmy też uwagi na temat koloru, kształtu i faktury, które wykorzystaliśmy w filmie". Hayward i Martino rozwinęli techniki animacji komputerowej nie wykorzystywane wcześniej w kinie. "Stworzyliśmy zwariowany i zabawny świat seussowskich kolorów i odcieni, zachowując jak najbardziej realistyczną fakturę" - zapewniał Jimmy Hayward, dodając przy innej okazji: "Po raz pierwszy w karierze mogliśmy wkraczać z animacją do wszelkich możliwych miejsc, tak jak to robił ze swoją wyobraźnią Dr Seuss".

Mieszkańcy Ktosiowa, miasta spoczywającego na drobinie pyłu, używają wielu zabawnych gadżetów. Skarpetkowóz - pojazd poruszający się na czterech nogach w skarpetkach - był ulubieńcem realizatorów. Inny to łóżkowóz. "Oszczędza mnóstwo kroków z rana. Można sobie poczytać w drodze do pracy lub dospać jakiś sen" - mówił Hayward. Interesująca jest też wielka proca, której używa Jo-Jo. Najpierw należy dosiąść monocykla, potem pedałować kierunku odwrotnym od zamierzonego, naciągając w ten sposób gumę, by w końcu wystrzelić się prosto w stronę celu. W Ktosiowie nie ma grawitacji. Mieszkańcy bez przeszkód chodzą po ścianach wielkich budynków, a wszystkie ubrania wykonane są z futra.

Słowo "słyszy" użyte w tytule sprawia, że oprawa dźwiękowa i muzyczna stanowi jeden z kluczowych elementów obrazu. "Koncepcja filmu opiera się na dwóch postaciach, które nigdy się nie spotykają, a mogą jedynie się usłyszeć" - opowiadał Hayward. "Każda z nich musi uwierzyć w to, co słyszy". Zadanie opracowania dźwiękowego powierzono dwukrotnie wyróżnionemu Oscarem Randy'emu Thomowi ("Iniemamocni", "Pierwszy krok w kosmos"), który pracował także przy takich filmach, jak "Poszukiwacze zaginionej arki" czy "Ratatuj". Thom współpracował z kompozytorem Johnem Powellem, mającym w dorobku m.in. muzykę do "Shreka", "Tupotu małych stóp", "Epoki lodowcowej 2" oraz trylogii o agencie Bourne'ie.

Do obsady dubbingu udało się zaangażować plejadę aktorskich sław, m.in. Jima Carreya, Steve'a Carrella, Amy Poehler, Islę Fisher i Selenę Gomez. W rodzimej wersji językowej można natomiast usłyszeć głosy Michała Żebrowskiego, Bartosza Opanii, Magdaleny Stużyńskiej, Andrzeja Grabarczyka i wielu innych. Za reżyserię polskiego dubbingu była odpowiedzialna Miriam Aleksandrowicz, pracująca wcześniej w podobnej roli m.in. przy "Nocy w muzeum", "Garfieldzie 2" czy "Simpsonach - wersji kinowej".

Warto wspomnieć, że "Horton słyszy Ktosia!" został zrealizowany za ogromną (nie tylko jak na film animowany) kwotę 85 milionów dolarów, jednak wydatki te zwróciły się z wielką nawiązką, jako że obraz zarobił na całym świecie niemal 300 milionów.

WASZE OPINIE

jojusiek5000

dycha jak sie patzry :)

szymon_212

Ja też bardzo miło spędziłem czas na tym filme. Bajka mi sie bardzo podobała. Moja ocena to 10.

szymon_212

ładna bajka, polecam. Moja ocena to 10.
Horton słyszy Ktosia!
USA, 2008
W dżungli Nool żyje słoń Horton. Ma wielkie serce, ciekawą osobowość i dużą wyobraźnię. Wyróżnia się uprzejmością, jest solidny i zawsze wierny. Pewnego dnia słyszy, jak unosząca się w powietrzu drobinka woła o pomoc. Okazuje się, na tym to pyłku mieści się miasto Ktosiowo zaludnione przez mikroskopijnych Ktosiów.
film animowany
Horton słyszy Ktosia!
4,3 5 1 36