PREMIERA

2008.09.20

CANAL+ PREMIUM

HOT FUZZ. OSTRE PSY

Hot Fuzz

Wlk. Brytania/Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nicholas Angel (Simon Pegg) jest najlepszym policjantem w Londynie. Wyrabia ponad 400% normy aresztowań i sprawia, że efektywność reszty kolegów z branży wypada słabo.

Zwierzchnik londyńskiej jednostki (Bill Nighy) postanawia więc pozbyć się Angela i wysyła nadgorliwego sierżanta do hrabstwa Gloucester, a konkretnie do miasteczka Sandford, w którym o wandalizmie i przestępczości nikt nie słyszał. Szefostwo ma nadzieję, że w tak spokojnym miejscu Nicholas nie będzie nikomu sprawiał problemów z nadaktywnością w walce z kryminalistami. Na początek policjant aresztuje grupę nieletnich spożywających alkohol oraz pijanego kierowcę, którym okazuje się Danny Butterman (Nick Frost), jego nowy partner, a zarazem syn sympatycznego inspektora lokalnej policji. Angel ma problemy z przyzwyczajeniem się do małomiasteczkowej sennej atmosfery. Danny, zagorzały fan filmów sensacyjnych, dla którego partner z wielkiego miasta jest nie lada autorytetem, pragnie mu pomóc. Z czasem w miasteczku dochodzi do serii zgonów w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Wszędzie węszący zbrodnię Angel i tutaj wyczuwa podstęp. Jest pewien, że za śmiercią kilkorga mieszkańców jest ukryta intryga, którą policja musi natychmiast rozwikłać. Z pomocą niezdarnego Danny'ego rozpoczyna śledztwo. Dzięki temu marzenia młodego Buttermana o prawdziwej, dotychczas oglądanej tylko w filmach, policyjnej akcji spełniają się.

Reżyser i scenarzysta filmu EDGAR WRIGHT wraz ze scenarzystą Simonem Peggiem wyrastają na brytyjskich speców od parodii. Twórcy znani są z tego, że żonglując wyeksploatowanymi do granic możliwości pomysłami, tworzą świeże kino nasycone brytyjskim humorem, sporą dawką absurdu i licznymi aluzjami popkulturowymi. Zdobyli popularność parodiując gatunek s-f sitcomem "Spaced", za który wśród licznych wyróżnień dostali nominacje zarówno do brytyjskiej BAFTY, jak i międzynarodowej Emmy. Potem przyszła pora na humorystyczne potraktowanie konwencji horrorów o zombie w wysoko ocenionym, a przy tym kasowym "Wysypie żywych trupów". Tym razem duet Wright-Pegg postawił na film kryminalny, przerabiając go na inteligentną komedię. Autorzy słynni z precyzyjnych scenariuszy, którym w dużej mierze zawdzięczają sukces, rozpoczęli pracę nad filmem od wizytowania brytyjskich posterunków i wnikliwej obserwacji pracy tamtejszych policjantów. Potem obejrzeli ponad 200 filmów policyjnych, z których zaczerpnęli charakterystyczne, powtarzające się motywy stanowiące o odrębności gatunku. Fani odnajdą bez problemu nawiązania do klasyków, takich jak "Policjanci z Miami", "Na fali" czy "Bad Boys", na których wychowali się twórcy. "Miałem szczególne upodobanie do filmów policyjnych. Moim faworytem był "Brudny Harry" i wszystkie produkcje lat 60. i 70. w rodzaju "Bullitta" i "Francuskiego łącznika" oraz produkcje lat 80., jak "Szklana pułapka" czy "Zabójcza broń" - wspomina Wright.

Tak jak w przypadku "Wysypu żywych trupów", w "Hot Fuzz. Ostrych psach" główne role zagrali Simon Pegg i Nick Frost. Towarzyszy im cała plejada popularnych nazwisk brytyjskiego kina. Jest wśród nich Jim Broadbent, laureat Oscara za rolę męża chorej na Alzheimera pisarki w "Iris", a także czwarty odtwórca roli Jamesa Bonda - Timothy Dalton oraz Martin Freeman, znany z takich filmów, jak "To właśnie miłość" Richarda Curtisa czy "Nocna straż" Petera Greenawaya. Na ekranie pojawiają się także w epizodach gwiazdy niewymienione w napisach, takie jak Cate Blanchett jako Jeanine, Steve Coogan jako inspektor policji czy reżyser Peter Jackson jako złodziej przebrany za św. Mikołaja.

WASZE OPINIE

ITI

Przy nudnawy trochę. Jednak całkiem ciekawy pomysł.

robson82

a mi się podoba :) fajna parodia

Renu

Film z czołówki plebiscytu "Film miesiąca" narobił mi smaku, ale kłapnąłem szczęką bez głębszego poczucia zadowolenia.
Spodziewałem się przynajmniej sporadycznych erupcji błyskotliwego humoru lecz niestety jest go tutaj jak na lekarstwo. Były "momenty" przyzwoite, ale nic więcej.
Tak czy inaczej całość jest bardzo równa i nie schodzi poniżej poziomu utrzymującego mnie przed ekranem.
Osobiście uważam, że film obejrzeć można i już...
HOT FUZZ. OSTRE PSY
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja, 2007
Nicholas Angel (Simon Pegg) jest najlepszym policjantem w Londynie. Wyrabia ponad 400% normy aresztowań i sprawia, że efektywność reszty kolegów z branży wypada słabo.
komedia sensacyjna
HOT FUZZ. OSTRE PSY
4,1 5 1 45