PREMIERA

2012.05.24

CANAL+ PREMIUM

HRABINA Z HONGKONGU

A Countess from Hong Kong

Wlk. Brytania, 1967

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Syn potentata naftowego i początkujący dyplomata Ogden Mears (Marlon Brando) płynie luksusowym statkiem pasażerskim do Honolulu. W podróży towarzyszy mu kamerdyner Hudson (Patrick Cargill), osobisty sekretarz Crawford (Bill Nagy) i zaprzyjaźniony Harvey Crothers (Sydney Chaplin).

Podczas postoju w Hongkongu Milton Clark (Oliver Johnston), jeden ze starszych dyrektorów potentata naftowego, przedstawia Mearsowi swoje znajome. Hrabina Natasza Alexandroff (Sophia Loren), baronowa Cavanotchy (Angela Pringle) i hrabina Chiedoff (Jenny Bridges) są zubożałymi córkami rosyjskich arystokratów, którzy uciekli z ojczystego kraju podczas rewolucji. W towarzystwie pań Amerykanin i jego przyjaciel spędzają wieczór w nocnym lokalu. Następnego dnia, gdy statek jest już na morzu, Ogden budzi się z okropnym kacem i znajduje w swojej kabinie, ukrytą w szafie rosyjską hrabinę. Natasza nie ma paszportu i chce za wszelką cenę dostać się do Stanów Zjednoczonych. Mears boi się skandalu, który mógłby zaszkodzić jego karierze: otrzymał właśnie wiadomość o nominacji na ambasadora USA w Arabii Saudyjskiej. Próbuje pozbyć się Nataszy, ale nie jest to proste. Mijają dni, a między nim i Nataszą, pomimo ciągłych awantur, zaczyna rodzić się uczucie.

"Hrabina z Hongkongu" to ostatnie filmowe dzieło CHARLESA CHAPLINA ("Pan Verdoux", "Światła rampy", "Król w Nowym Jorku"), a zarazem jego pierwszy panoramiczny, kolorowy film z gwiazdorską obsadą. Chaplin - reżyser, autor scenariusza i muzyki - zrealizował klasyczną hollywoodzką komedię w stylu lat czterdziestych. Chaplinowski styl ujawnia się zwłaszcza w gagach, kiedy postacie próbują wybrnąć z kłopotów, popadając w nowe. Praca na planie była trudna: Chaplin miał kłopoty z pamięcią, a ponadto wymagał od aktorów wręcz ślepego naśladownictwa ruchów i gestykulacji, jakimi posługiwał się w swoich dawnych filmach. W latach 60. komedia romantyczna w starym stylu miała niskie notowania wśród publiczności i krytyków. Widownia oczekiwała świeżego podejścia do kwestii obyczajowych i problemów społecznych. Historia rosyjskiej, doświadczonej przez los emigrantki, była archaiczna. Dla konserwatywnego Chaplina "Hrabina z Hongkongu" po raz pierwszy (i ostatni) była jego oficjalną porażką. Film został odebrany przez współczesnych jako melancholijnie poczciwy obraz z minionego świata.

W główne role wcielili się: Marlon Brando ("Na nabrzeżach", "Ojciec chrzestny", "Ostatnie tango w Paryżu") i Sophia Loren ("Matka i córka", "Małżeństwo po włosku", "Pret-a-Porter"). Partneruje im syn Chaplina, Sydney ("Ziemia faraonów", "Klan Sycylijczyków"), Tippi Hedren ("Ptaki", "Jak być sobą", "Triumf pamięci") jako oziębła żona głównego bohatera, Patrick Cargill ("Na pomoc!", "Inspektor Closeau") w roli idealnego kamerdynera oraz jako roztargniona starsza pani Margaret Rutherford ("Z życia VIP'ów", "Ahoj zbrodnio", "Morderstwo najgorszego sortu"). W kadrze pojawia się też na chwilę sam Charlie Chaplin jako steward na statku. Autorem zdjęć jest Arthur Ibbetson ("Tylko dla orłów", "Anna tysiąca dni", "Świadek oskarżenia").

WASZE OPINIE

gonia1708

Piękny film z równie piękna aktorką Sophią Loren .Z przyjemnością go obejrzałam nie po raz pierwszy co prawda ,ale film należy jak dla mnie do tych "dobrych" POLECAM
HRABINA Z HONGKONGU
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1967
Syn potentata naftowego i początkujący dyplomata Ogden Mears (Marlon Brando) płynie luksusowym statkiem pasażerskim do Honolulu. W podróży towarzyszy mu kamerdyner Hudson (Patrick Cargill), osobisty sekretarz Crawford (Bill Nagy) i zaprzyjaźniony Harvey Crothers (Sydney Chaplin).
komedia
HRABINA Z HONGKONGU
2,7 5 1 6