OPUS FILM
  • Oscar
  • Orzeł

PREMIERA

2014.11.26

CANAL+ PREMIUM

Ida

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Koprodukowana przez CANAL+ "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara 2015 za najlepszy film nieanglojęzyczny. To historyczny sukces polskiego filmu i pierwsze zwycięstwo rodzimego kina w tej kategorii.

Film został również obsypany nagrodami podczas rozdania tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych w Rydze. "Ida" otrzymała statuetki w kategoriach najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria oraz najlepsze zdjęcia. Produkcja zdobyła również prestiżową nagrodę publiczności!

Film Pawlikowskiego uhonorowano także m.in. "Złotymi Lwami" na festiwalu w Gdyni, Grand Prix na London Film Festival, Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Gijon, nagrodą krytyków (FIPRESCI) na Toronto International Film Festival oraz czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi - Orłami w kategoriach najlepszy film, reżyseria, montaż i najlepsza rola kobieca dla Agaty Kuleszy.

"Ida" odniosła ogromny sukces frekwencyjny - jej dystrybucja międzynarodowa okazała się jednym z największych osiągnięć w historii polskiego kina. W USA "Ida" pokonała w rankingach m.in. film Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją" i "Nimfomankę" Larsa Von Triera. Przyciągając do kin ponad 450 tysięcy widzów, stała się najpopularniejszym filmem w języku polskim wyświetlanym w amerykańskich kinach. We Francji film obejrzało około 600 000 osób, plasując tym samym "Idę" na 3. miejscu listy największych sukcesów frekwencyjnych polskich filmów w tym kraju (po "Ostatnim etapie" Wandy Jakubowskiej i "Ulicy granicznej" Aleksandra - oba z 1948 roku). Film Pawlikowskiego mogą obejrzeć widzowie w ponad 50 krajach, w tym Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech, Argentynie, Australii, Japonii, Kanadzie, Nowej Zelandii i na Tajwanie.

"Ida" rozgrywa się na początku lat 60. ubiegłego wieku. Anna, będąc żydowskim dzieckiem, była ukryta podczas wojny przed Niemcami w zakonie. O swojej przeszłości dowiaduje się od ciotki Wandy. Wyrusza z nią w podróż, by odkryć tragiczną historię swojej rodziny i własną tożsamość. Pierwowzorem Wandy z "Idy" jest słynna prokurator Helena Wolińska-Brus, wspaniale zagrana przez Agatę Kuleszę. W jej interpretacji Wanda to postać tragiczna, która nadaje filmowi charakter uniwersalnego, "spójnego arcydzieła" ("New Yorker"). Na planie Kuleszy partneruje debiutantka Agata Trzebuchowska. Na drugim planie pojawia się Jerzy Trela w roli sąsiada Lebensteinów, który ukrywał ich w czasie okupacji oraz Dawid Ogrodnik jako Lis, chłopak który zakochuje się w Idzie.

PAWEŁ PAWLIKOWSKI jest urodzonym w Warszawie brytyjskim reżyserem, który zaczynał karierę jako dokumentalista. Jego fabularny debiut "Korespondent" z 1997 roku był prezentowany na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Realisateurs. Po drugim filmie - "Ostanie wyjście" (2000) - Pawlikowski został uznany brytyjskim objawieniem roku podczas wręczenia nagród BAFTA. Produkcja zdobyła główne nagrody na festiwalach w Edynburgu i Salonikach, była pokazywana m.in. w Wenecji, Toronto, Sundance i Rotterdamie. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu film "Lato miłości" z 2004 roku, za który otrzymał m.in. nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego. Siedem lat później nakręcił "Kobietę z piątej ulicy" z Ethanem Hawke'iem, Kristin Scott Thomas i Joanną Kulig, a w 2013 "Idę".

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, Ida
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza, film Ida
Najlepsza reżyseria - Paweł Pawlikowski, film Ida
Najlepszy montaż, Jarosław Kamiński, Ida

WASZE OPINIE

Eye of the beholder

Film dobry bez dwóch zdań ale znów takiej rewelacji ja tam nie widzę. Prawda jest taka, że liczy się w oscarowym wyścigu tylko ze względu na tematykę którą porusza. Z wiadomych względów.

Tufta

Obejrzałem i żadnej rewelacji nie było.Od taki zwykły film o dwóch kobietach powiązanych rodzinnie.

Arkon

Oceny w amerykańskiej prasie film zebrał znakomite, na Rotten Tomatoes otrzymał 96%, czyli prawie idealnie. Oczywiście trzymam kciuki, bo polskie współczesne kino zasługuje na uwagę. Czy akurat Ida jest najlepszym naszym dziełem w ostatnich latach, tu mam wątpliwości.
Ida
reżyseria:
Polska, 2013
Koprodukowana przez CANAL+ "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara 2015 za najlepszy film nieanglojęzyczny. To historyczny sukces polskiego filmu i pierwsze zwycięstwo rodzimego kina w tej kategorii.
dramat
Ida
3,4 5 1 66