PREMIERA

2013.04.23

CANAL+ FILM

Idlewild

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka w czasach prohibicji. Percival (André Benjamin) i Rooster (Big Boi) w dzieciństwie byli kumplami z jednego podwórka, a dziś wspólnie prowadzą interes - tętniący muzyką klub "Church".

Percival, zdolny pianista, za dnia ciężko pracuje w zakładzie pogrzebowym ojca (Ben Vereen), a pasję realizuje tylko nocą, kiedy z pracownika pogrzebowego zmienia się w muzyka estradowego. Jest samotny, ale kiedy w "Church" pojawia się nowa gwiazda, piękna Angel (Paula Patton), Percival jest pewien, że to z nią chciałby spędzić resztę życia. Rooster z kolei, choć od dawna ma żonę i piątkę dzieci, nie narzeka na nudę. Zmienia kochanki jak rękawiczki, a wyrzuty sumienia zagłusza alkoholem. W życie Percivala i Roostera niespodziewanie wkracza gangster Trumpy (Terrence Howard), który zamierza przejąć klub. Przyjaciele muszą, więc walczyć na śmierć i życie o swoje miejsce na ziemi, a Percival dodatkowo zmaga się z dylematem, czy związać się z Angel, czy pozostać ze starym ojcem.

Debiutujący na wielkim ekranie BRYAN BARBER zrealizował musical "Idlewild", aby wykorzystać potencjał słynnego, pochodzącego z Atlanty zespołu Outkast. Odtwórcy głównych ról André Benjamin i Antwan André Patton, zwany Big Boiem poznali się jeszcze w szkole średniej w East Point. Tam też zaczęli wspólnie rapować, a później założyli wspólny zespół 2 Shades Deep. Ich młodość przebiegała burzliwie: rozbijali się po mieście, zadzierali z mafią, a Big Boi sprzedawał narkotyki. Ocaliła ich muzyka: w 1994 roku wydali album "Southernplayalisticadillacmuzik", którym udowodnili, że czarny rap to nie tylko wschodnie i zachodnie wybrzeże, ale również stare, rasistowskie przecież, Południe. Bryan Barber poznał zespół Outkast (z ang. wyrzutek) jako reżyser ich teledysków i zapragnął przenieść temperament i pomysły muzyków na wielki ekran. Sam napisał scenariusz, wyprodukował film, a nawet zagrał w nim epizod.

Rolę gangstera zgodził się przyjąć Terrence Howard, nominowany do Oscara za "Hustle & Flow", którego mogliśmy też oglądać w "Odważnej" u boku Jodie Foster. W piękną Angel wcieliła się z kolei Paula Patton znana z komedii "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta". "Idlewild" był nominowany w pięciu kategoriach do Black Reel Award, m.in. za najlepszy soundtrack i najlepszą reżyserię.

WASZE OPINIE

k5ys

To tak można nie zgadzać się KRRITV? W 2008 roku od 16 lat, a teraz od 12.

Bartolomeusz

W moim dwudziestodwuletnim życiu, obejrzałem tylko trzy musicale, włącznie z recenzowanym. Mianowicie "Chicago"-doskonały i "Rent'- dobry. Kolejnym miał być "Idlewild", i był nim. Przyznaję, że byłem sceptyczny, ale pochłonął mnie. Muzyka grupy Outkast brzmi tu nieszablonowo ale sprawdza się. I to, wg mnie atut by obejrzeć ten film. Nawet jeśli nie jest się fanem tego gatunku filmowego.

Renu

Bardzo estetyczne zdjęcia. Dobry montaż. Gra aktorska wystarczająca. Spory rozmach. Osobiście jednak nie polecam za nieciekawy scenariusz i zbyt duzy chaos który panuje na ekranie. Mnie kompletnie nie wciągnął. Oglądałem to jak przyzwoity, fabularny teledysk do muzyki za którą średnią przepadam.
Idlewild
reżyseria:
USA, 2006
Ameryka w czasach prohibicji. Percival (André Benjamin) i Rooster (Big Boi) w dzieciństwie byli kumplami z jednego podwórka, a dziś wspólnie prowadzą interes - tętniący muzyką klub "Church".
musical
Idlewild
4,0 5 1 21