PREMIERA

2007.05.07

CANAL+ PREMIUM

IKONOKLAŚCI: REDFORD I NEWMAN

The Iconoclasts : Robert Redford on Paul Newman

USA, 2005

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 38 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Robert Redford i Paul Newman opowiadają o swojej przyjaźni, rozmawiają o filmie, sztuce aktorskiej i życiu.

"Ikonoklaści" to zrealizowany przez Joe Berlingera cykl telewizyjnych filmów dokumentalnych o słynnych postaciach: przede wszystkim o ludziach kina, ale także muzykach, politykach, myślicielach. Serial powstał dla Sundance Channel, amerykańskiej stacji telewizyjnej specjalizującej się w kinie niezależnym, artystycznym i ambitnych dokumentach. Współzałożycielem i dyrektorem kreatywnym Sundance Channel jest Robert Redford, aktor i reżyser, ale także spiritus movens prestiżowego festiwalu filmowego w Sundance i niestrudzony promotor ambitnego kina.

Programów o celebrytach show-biznesu jest wiele, ale "Ikonoklaści" są wyjątkowi - głównie dzięki gospodarzom każdego z odcinków. Bohaterowie serialu Joe Berlingera przedstawiani są przez swoich przyjaciół, zazwyczaj równie sławne postaci kina i kultury. W istocie każdy odcinek "Ikonoklastów" jest nie tylko wizerunkiem gwiazdy, lecz portretem podwójnym i opowieścią o przyjaźni. Taką opowieścią jest bez wątpienia epizod, w którym Robert Redford przedstawia Paula Newmana.

Znajomość Redforda i Newmana sięga końca lat 60., kiedy obydwaj artyści spotkali się na planie anty-westernu George Roya Hilla "Butch Cassidy i Sundance Kid". Newman już wtedy był gwiazdą, Redford stał dopiero u progu wielkiej kariery i dostał rolę za sprawą wstawiennictwa starszego kolegi. "Butch Cassidy i Sundance Kid" okazał się wielkim sukcesem i do dziś cieszy się statusem tytułu kultowego. Cztery lata później George Roy Hill ponownie zaprosił Newmana i Redforda to wspólnego występu w równie niezapomnianym "Żądle". Aktorzy nigdy później już razem nie zagrali, ale pozostali przyjaciółmi. Dokument Joe Berlingera jest opowieścią o dwóch wielkich ludziach kina; ale również zapisem spotkania starych znajomych, którzy rozmawiają o filmie, sztuce aktorskiej, jedzeniu, działalności dobroczynnej i życiu.

WASZE OPINIE

iuwnphzmosz

uz86ei <a href="http://xulzzzhnooto.com/">xulzzzhnooto</a>, [url=http://iocluvxweofk.com/]iocluvxweofk[/url], [link=http://xiilqqcrxgcg.com/]xiilqqcrxgcg[/link], http://eeefwadwjosw.com/
IKONOKLAŚCI: REDFORD I NEWMAN
reżyseria:
USA, 2005
Robert Redford i Paul Newman opowiadają o swojej przyjaźni, rozmawiają o filmie, sztuce aktorskiej i życiu.
film dokumentalny
IKONOKLAŚCI: REDFORD I NEWMAN
4,8 5 1 9