• Orzeł

PREMIERA

2010.01.01

CANAL+ PREMIUM

ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI?

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Drugie małżeństwo psycholożki Zofii Albrecht-Radeckiej (Ilona Ostrowska) ze scenarzystą Jakubem (Maciej Marczewski) jest bardzo udane. Wspólnie wychowują córkę z pierwszego małżeństwa Zosi, 12-letnią Florentynę (Sylwia Dziorek), która jest bardziej związana z ojczymem niż z biologicznym ojcem. Ten idealny świat, w którym - jak twierdzi przyjaciółka Zosi, Marta (Katarzyna Kwiatkowska) - lepiej już być nie może, kończy się niespodziewanie w ostatni dzień 1999 roku.

Zosia obchodzi 40. urodziny. Podsumowując miniony czas ma do losu żal jedynie o to, że nie poznała Kuby wcześniej. Następnego dnia budzi się 13 lat wcześniej, u jej boku leży pierwszy mąż Darek (Robert Więckiewicz), Florki nie ma jeszcze na świecie, a za oknem panuje schyłkowy PRL. Wiedząc, że ma szansę na prawdziwą miłość, Zosia postanawia szybciej uwolnić się od męża-tyrana i znaleźć Kubę, którego w rzeczywistości poznała dopiero na początku lat 90. Problem polega na tym, że w 1987 roku ukochany Jakub jest żonaty z kapryśną Lidką (Maja Ostaszewska), Zosia nie zaszła jeszcze w ciążę, a Florki nie ma nawet w planach. Pocieszeniem jest natomiast możliwość spotkania z ukochaną babcią (Danuta Szaflarska), która wkrótce ma zginąć w wypadku. Po ochłonięciu z szoku Zosia podejmuje wyzwanie i postanawia naprawić błędy przeszłości.

"Ile waży koń trojański?" to ponadczasowa komedia o uczuciach według scenariusza i w reżyserii JULIUSZA MACHULSKIEGO ("Vabank", "Seksmisja", "Kiler", "Vinci"). Między zabawnymi perypetiami, wynikającymi z kontrastu między teraźniejszością i przeszłością, pada w niej niebłahe pytanie o to, czy człowiek potrafiłby wykorzystać szansę, gdyby pozwolono mu przeżyć jakiś fragment życia jeszcze raz. Gdyby taka historia rozgrywała się w Nowym Jorku czy Paryżu, przeniesienie bohaterów w czasie wymagałoby jedynie zmiany kostiumów. Osadzenie jej w realiach polskich było jednak dużym wyzwaniem, minęła bowiem cała epoka i zmienił się nie tylko pejzaż miasta, ale przede wszystkim ludzka mentalność. Przeniesienie akcji w czasy schyłkowego PRL-u służy przede wszystkim uatrakcyjnieniu strony wizualnej. Sztafaż z tamtych czasów - stroje, fryzury, wąsy, kawa pita w szklankach itd. - jest z dzisiejszej perspektywy zabawny. Z PRL-owskich absurdów śmieszą też żarty związane z paszportem, załatwianej sposobem szynki na przyjęcie oraz najbardziej syntetyczny dowcip z tamtej epoki: - Co jest najlepsze w świecie? - Komunizm. - A najgorsze? - Że u nas. W filmie nie ma natomiast praktycznie żadnej analizy czy też odniesienia do sytuacji politycznej.

"Ile waży koń trojański?" jest nazywany odwrotnością "Seksmisji", która z lat 80. XX wieku przeniosła bohaterów w przyszłość. Tym razem akcja dzieje się w przeszłości i jest to pierwszy w dorobku film Machulskiego z kobietą w roli głównej. Zagrała ją Ilona Ostrowska ("Sezon na leszcza", "Dzień świra", "Głośniej od bomb"), której popularność przyniosła rola Lucy w telewizyjnym serialu "Ranczo". Darek, jej ekranowy pierwszy mąż, to zaborczy tyran, prostak, kombinator i miłośnik polowań, w którego wcielił się z ogromnym wdziękiem Robert Więckiewicz ("Dom zły", "Vinci", "Lejdis"), laureat Złotych Lwów za rolę w filmie "Wszystko będzie dobrze" Wiszniewskiego. Darek w interpretacji Więckiewicza jest moralnie i estetycznie odrażający, wybornie obleśny, topornie szarmancki i odpychająco zabawny. Za swoją kreację został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orłem. Drugiego męża Zosi, Jakuba Radeckiego, który jest przeciwieństwem Darka, czułym i wrażliwym mężczyzną po przejściach zagrał Maciej Marczewski ("Teraz ja", "Skazany na bluesa", "Jan Paweł II"). Na uwagę zasługuje także występ trzykrotnej laureatki Złotych Lwów, Danuty Szaflarskiej ("Skarb", "Korczak, "Pora umierać"), która zagrała babcię Zosi i zdobyła za swą rolę Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. W komedii Machulskiego w epizodach wystąpiła również Maja Ostaszewska ("Przemiany", "Dzień dobry kochanie", "Katyń").

Autorem zdjęć do filmu jest Witold Adamek ("Złoto dezerterów", "To ja, złodziej", "Wtorek"), a na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory Maanamu, DAABu, Tiltu, Lady Pank, Kombi oraz Maryli Rodowicz i Katarzyny Nosowskiej. Piosenkę "Niewiele mogę ci dać" wykonuje osobiście Robert Więckiewicz.

Nagrody filmowe

Najlepsza drugoplanowa rola męska - Robert Więckiewicz, film ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI?
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Danuta Szaflarska, film ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI?

WASZE OPINIE

Meliana

Według mnie film nie miał być wiernym odtwórcą PRLu - raczej miał na celu zwrócić uwagę, że wtedy to nie tylko polityka czy puste półki - ale też miłość i ponadczasowe problemy międzyludzkie, taka zwykła codzienność. I pod tym względem film był przyjemnym obrazem.

Choć faktycznie scenograficznie niedopracowanym :) trzeba oglądać z dużym przymrużeniem oka to i humor się odnajdzie. W rzeczywistości trochę irytuje brak zmian w wyglądzie bohaterki (nic, nawet fryzury), ale można to też tłumaczyć jako fakt że to ONA (40latka) przeniosła się w przeszłość i my taką ją widzimy, bo tylko my wiemy że to prawda. I tak samo po powrocie - przez chwilę na łóżku leży ona "wtedy", a za chwilę już jest spowrotem, choć to już za dużo jednak ;)

struna

Film jest dobry, machulski gwarantuje pewnien poziom, tylko scena z Robertem Kubicą jest mocno przesadzona, dla mnie wręcz żenująca, reszta do zaakceptowania.

Pio

Film nie był jakoś szczególnie śmieszny, ale bardzo przyjemnie się go oglądało. Sam pomysł na film nawet dobry. polecam. moja ocena 6/10
ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI?
reżyseria:
Polska, 2008
Drugie małżeństwo psycholożki Zofii Albrecht-Radeckiej (Ilona Ostrowska) ze scenarzystą Jakubem (Maciej Marczewski) jest bardzo udane. Wspólnie wychowują córkę z pierwszego małżeństwa Zosi, 12-letnią Florentynę (Sylwia Dziorek), która jest bardziej związana z ojczymem niż z biologicznym ojcem. Ten idealny świat, w którym - jak twierdzi przyjaciółka Zosi, Marta (Katarzyna Kwiatkowska) - lepiej już być nie może, kończy się niespodziewanie w ostatni dzień 1999 roku.
komedia
ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI?
4,0 5 1 111