Kino Świat 2014
  • Orzeł

PREMIERA

2014.04.16

CANAL+ PREMIUM

Imagine

Polska/Portugalia/Francja/Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komediodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Ian (Edward Hogg), instruktor echolokacji, przybywa do specjalnego ośrodka dla niewidomych w Lizbonie, aby podjąć tam pracę z nowymi podopiecznymi.

Ian uczy orientacji w przestrzeni nietypowymi metodami, czym wzbudza niepokój . Sam porusza się tak pewnie, że jego uczniowie nie wierzą, że również nie widzi. W krótkim czasie zyskuje ich sympatię, pokazując im świat, którego wcześniej nie mieli okazji eksplorować. Ian obdarza szczególną atencją piękną Ewę (Alexandra Maria Lara), której pomaga przezwyciężyć lęki i otworzyć się na świat.

"Imagine" to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia charyzmatycznego instruktora, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. - "Scenariusz "Imagine" pisałem po kilkumiesięcznej dokumentacji, dotyczącej technik orientacji przestrzennej, jakimi posługują się niewidomi. Uważam, że te metody są na wskroś poetyckie, a zarazem niezwykle filmowe" - mówi reżyser. To trzeci, długo wyczekiwany film reżysera "Sztuczek" i "Zmruż oczy", zdobywcy sześciu Złotych Orłów oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Oprócz Nagrody Publiczności ANDRZEJ JAKIMOWSKI zdobył za "Imagine" na Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę za reżyserię w Konkursie Międzynarodowym. Świetnie uzupełniającą zdjęcia i montaż muzykę do filmu skomponował Tomasz Gąssowski, autor ścieżki dźwiękowej do pozostałych obrazów Jakimowskiego. W rolę głównych bohaterów wcielili się Edward Hogg, zdobywca prestiżowego wyróżnienia Shooting Star na Festiwalu w Berlinie, oraz znana widzom CANAL+ z filmów "Control" oraz "Wyścig" Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie "Upadek".

Nagrody filmowe

Najlepszy dźwięk, Guillaume Le Bras, Jacek Hamela, Imagine

WASZE OPINIE

art1970

Wszystko już zostało napisane. Dla mnie film miesiąca. Publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego
raczej się nie myli. Główna nagroda w pełni zasłużona.

pedro

Co tu więcej dodać po tym co napisał Blue-Gray? W pełni się zgadzam. Dla mnie "Imagine" to jeden z najlepszych filmów ostatnich lat. Film przykuwa od pierwszych do ostatnich minut. Zaś przepiękna muzyka, kolorystka Lizbony i błękit nieba dopełniają całości. Tworzą specyficzny klimat. Sprawia to wrażenie jakbyśmy byli w tym miejscu. Zdecydowanie dźwięk jest tu najważniejszy np. scena kupowania butów przez Evę jest fenomenalna. Reżyser ukazał na zasadzie kontrastu gwar ulic miasta, ruch samochodów, tramwaje, a po drugiej stornie pobyt w ośrodku i zupełnie inne odgłosy (kot pijący mleko, zamiatanie podwórza).
"Imagine" jest dla mnie filmem miesiąca i poważnym kandydatem do filmu roku. Gdy go oglądałem przeżywałem każdą scenę, każde wydarzenie.

Blue-Grey

O wartości filmu, a zwłaszcza o tym, czy jest dziełem wybitnym, chyba najlepiej świadczy upływający czas: im więcej lat upłynie od premiery, tym ocena czasu jest bardziej celna i bezstronna. Jednak pozwólcie - drodzy widzowie Canal+ - że już teraz wystawię filmowi Andrzeja Jakimowskiego najwyższą ocenę, wprawdzie amatorską i subiektywną, ale wypływającą z własnej filmowej wrażliwości i opartą na wieloletnim doświadczeniu wielbiciela Dziesiątej Muzy. To nie jest zapierająca dech w piersiach superprodukcja typu [i]Ben Hur[/i], [i]Gladiator[/i] czy [i]Titanic[/i], ale zapewne wielu z Was - tak jak i ja - obejrzy [i]Imagine[/i] od początku do końca z ciarkami na plecach i wpisze sobie ten tytuł na swoją prywatną listę filmowych arcydzieł.

Wszystko w tym filmie - każda scena, każde ujęcie, każdy dialog czy epizod muzyczno-dźwiękowy - wszystko jest ważne, doskonale przemyślane i harmonijnie wpasowane w całość. Mimo atmosfery kameralności i spokojnej, prostej narracji cała ta historia nieprzerwanie skupia uwagę widza wielowarstwową głębią, a często jest wyjątkowo naładowana emocjami. Łagodna refleksyjność miesza się w niej z brutalnym realizmem, bezradność wynikająca z niepełnosprawności przeplata się z ciepłym humorem i romantyczną radością życia.

Głównymi bohaterami są tutaj osoby niewidome zagrane przez mistrzowski duet Edward Hogg - Alexandra Maria Lara oraz kapitalną gromadkę nastoletnich naturszczyków. Razem z nimi pierwszoplanowymi postaciami filmu są dźwięk i światło, szczególnie to słoneczne, pięknie eksponowane, ujmowane i wkomponowane w tok opowieści. Zarówno filmowy nauczyciel Ian, jak i Ewa oraz inni podopieczni specjalnego ośrodka w Lizbonie fizycznie nie mogą tego światła zobaczyć. Ich zewnętrznym światłem staje się dźwięk. Jednak wraz z każdym następnym ujęciem coraz bardziej się upewniamy, że bohaterowie filmu w sobie noszą prawdziwy blask słońca razem z mocą wyobraźni, której zawsze warto zaufać.
Imagine
reżyseria:
Polska/Portugalia/Francja/Wlk. Brytania, 2012
Ian (Edward Hogg), instruktor echolokacji, przybywa do specjalnego ośrodka dla niewidomych w Lizbonie, aby podjąć tam pracę z nowymi podopiecznymi.
komediodramat
Imagine
3,7 5 1 26