PREMIERA

2010.04.19

CANAL+ PREMIUM

INCYDENT

San suk si gin

Hong Kong, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do brzegów Japonii przybija frachtowiec przemycający nielegalnych imigrantów z Chin. Jest wśród nich mechanik Steelhead (Jackie Chan), który podąża w ślad za dawną ukochaną Xiu Xiu (Xu Jinglei).

W miejscowy podziemny świat chińskich uchodźców wprowadza go Jie (Daniel Wu). Steelhead szybko odkrywa prawdę o trudnym położeniu Chińczyków, którzy nie są tolerowani przez Japończyków, będąc przy tym ofiarami terroru ze strony przestępczych gangów. Wkrótce okazuje się także, że Xiu Xiu wyszła za mąż za wpływowego mafioza Eguchiego (Masaya Kato). Zrządzenie losu sprawia, że Steelhead ratuje mu życie. Japoński gangster składa mu propozycję nie do odrzucenia: mechanik staje się jego człowiekiem od mokrej roboty, a w zamian jego przyjaciele-imigranci zyskują bezpieczeństwo. Rozpoczyna się rozgrywka między Steelheadem a przestępczym podziemiem Tokio.

"Incydent" jest efektem współpracy Jackie'ego Chana i reżysera TUNG-SHING YEE, znanego także pod nazwiskiem Derek Yee. Nazwiska pochodzących z Hong Kongu filmowców są gwarancją spektakularnego kina akcji, ale tym razem postawili oni bardziej na dramatyzm historii niż jej widowiskowość. Yee przyznawał, że idea nakręcenia obrazu o chińskich imigrantach w Japonii chodziła mu po głowie od ponad 10 lat. Podstawowym źródłem wiedzy były dla niego reportaże. "Bardzo niewiele wiadomo o społecznościach, jakie tworzą, ponieważ pozostają one w głębokim podziemiu" - mówił reżyser. "Opowieść przedstawiona w "Incydencie" nie jest rzecz jasna rekonstrukcją prawdziwych zdarzeń, ale swobodną adaptacją tego, czego dowiedziałem się w toku prywatnego dochodzenia".

W wyprodukowanym kosztem ponad 25 milionów dolarów "Incydencie" wzięło udział wielu znanych aktorów z Hong Kongu, Chin oraz Japonii. W główną rolę wcielił się Jackie Chan, który tym razem nie popisuje się przy każdej nadarzającej się okazji nieprawdopodobną sprawnością w walce, próbując położyć nacisk na dramatyzm postaci. Obok niego w filmie można zobaczyć m.in. Daniela Wu ("Pewnej nocy w Mangkoku", "Banquet - 100 dni cesarza"), Naoto Takenakę ("Azumi"), Bingbing Fan ("Siedem potęg", "Zagubieni w Pekinie") i Jinglei Xu ("Władcy wojny").

WASZE OPINIE

BeruZadra

Dla tych, którzy liczą na kolejną rozrywkową bijatykę w stylu a' la "Godziny szczytu" srodze się zawiodą. Nie ma tu miejsca na kaskaderskie popisy i wygłupy. Tu liczy się aktorstwo a nie kopanina. To rzetelny dramat z doborową obsadą i równie dobrym wykonaniem. Film poważny, miejscami brutalny i dosadny. Jackie Chan w poważnej, dramatycznej roli udowadnia, że nie musi strugać pajaca i skakać przez pociąg by zagrać wiarygodną rolę.
Bardzo dobry film, który trzeba obejrzeć.
Tylko czemu pora emisji za każdym razem wypada taka bardziej nieludzka?

P.S. A kolejna data emisji "San suk si gin" to...?
INCYDENT
reżyseria:
Hong Kong, 2009
Do brzegów Japonii przybija frachtowiec przemycający nielegalnych imigrantów z Chin. Jest wśród nich mechanik Steelhead (Jackie Chan), który podąża w ślad za dawną ukochaną Xiu Xiu (Xu Jinglei).
film sensacyjny
INCYDENT
3,3 5 1 4