Paramount Pictures

PREMIERA

2005.01.22

CANAL+ PREMIUM

INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA

Indiana Jones and the Last Crusade

USA, 1989

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Przełom XIX i XX wieku. Kilkunastoletni Indy (River Phoenix) jest w ciągłym konflikcie ze swoim despotycznym ojcem.

Profesor Henry Jones (Sean Connery) jest szanowanym archeologiem, ale więcej czasu poświęca swoim znaleziskom niż własnemu synowi. Mija trzydzieści lat. Naziści przejmują władzę w Niemczech i szykują się do podboju całego świata. Do osiągnięcia pełnego sukcesu brakuje im - jak sądzą - kilku cennych rekwizytów, tj. Święty Graal. Porywają więc jedyną osobę, która może im pomóc w zdobyciu tych skarbów - profesora Henry'ego Jonesa. Ten ostatni jest bowiem niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie starożytności, a jego pamiętnik jedynym na świecie manuskryptem zawierającym informacje jak dotrzeć do biblijnych skarbów. Na wieść o porwaniu ojca Indiana (Harrison Ford) zapomina o dawnych niesnaskach. Wie, że jak najszybciej musi go wyrwać z rąk nazistów. Największą przeszkodę w spełnieniu tej trudnej misji znajdzie tym razem w niemieckiej koleżance po fachu dr Elsie Schneider (Alison Doody).

"Indiana Jones i ostatnia krucjata" to kolejne dzieło twórczego duetu STEVEN SPIELBERG - reżyser i George Lucas - pomysłodawca i scenarzysta (nawiasem mówiąc: "Indiana Jones" to imię jego psa). W postać głównego bohatera tradycyjnie wcielił się Harrison Ford ("Gwiezdne wojny", "Uznany za niewinnego", "Czas patriotów", "Ścigany", "Wydział zabójstw. Hollywood"), a partneruje mu m.in. zdobywca Oscara za "Nietykalnych" Sean Connery. Aktor znany jest z serii filmów o Jamesie Bondzie ("Dr No", "Pozdrowienia z Moskwy", "Goldfinger") oraz takich tytułów, jak: "Powrót Robin Hooda", "Bandyci czasu", "Nieśmiertelny", "Imię róży", "Polowanie na Czerwony Październik", "Liga niezwykłych dżentelmenów". Oprócz nich w obsadzie znaleźli się m.in. pamiętani z części pierwszej Denholm Elliott ("O jeden most za daleko", "Pokój z widokiem") i John Rhys-Davies ("Helena Trojańska", trzy części "Władcy Pierścieni") oraz River Phoenix ("Kocham cię na zabój", "Moje własne Idaho", "I kowbojki mogą marzyć") i Alison Doody ("Zabójczy widok", "Modlitwa za umierających", "Pierwsza liga II"). "Ostatnią krucjatę" nominowano do nagrody BAFTA za efekty specjalne i rolę Seana Connery (też nominacja do Złotego Globu) oraz do Oscara i Grammy za muzykę Johna Wiliamsa. Wbrew tytułowi trzecia część przygód Indiany nie była ostatnią - w 2006 roku czwarta.

WASZE OPINIE

Archoneiro

Ehhh... Mogł bym te filmy ogladac raz za razem, non stop...zwlaszcza w dobrym wydaniu DVD :-) Nigdy sie nie nudzi, chociaz sceny zna sie juz na pamiec.
"Don't call me JUNIOR!"

Primo

Pozostaje tylko pytanie kto zagrał lepiej Sean Connery, czy Harrison Ford? Ciężka sprawa;)
Ocena: 10/10

Shagy

Stary nie oglądałeś nigdy Indiany Jonesa ????
Z lasu się urwałeś czy co ???
Grzech nie znac takiego klasyka.
INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA
reżyseria:
USA, 1989
Przełom XIX i XX wieku. Kilkunastoletni Indy (River Phoenix) jest w ciągłym konflikcie ze swoim despotycznym ojcem.
film przygodowy
INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA
4,7 5 1 121