PREMIERA

2006.06.05

CANAL+ PREMIUM

Infernal Affairs: Piekielna gra

Mou gaan dou/Infernal Affairs I

Hong Kong, 2002

,

obsada: , , ,

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Yan (Tony Leung) jest zdolnym policjantem, który od dziesięciu lat, zakonspirowany w szeregach mafii, rozpracowuje jej struktury. Jego prawdziwą tożsamość zna tylko prowadzący go oficer Wong (Anthony Wong).

Mafia również ukrywa w oddziałach policji swoją "wtyczkę". Jest nią Lau Kin Ming (Andy Lau), na co dzień szanowany oficer, w rzeczywistości zaufany człowiek ojca chrzestnego mafii Sama (Eric Tsang). Po nieudanej transakcji narkotykowej obie strony zdają sobie sprawę, że mają w swoich szeregach szpiegów. Teraz wszystko zależy od tego, kto pierwszy zdemaskuje tajniaków. Yan chce wykorzystać ten moment, aby zakończyć akcję i powrócić do normalnego życia zwykłego policjanta. Okazuje się to jednak bardzo trudne: po zamordowaniu oficera Wonga nie ma już nikogo, kto mógłby poświadczyć jego prawdziwą tożsamość: dla policji jest poszukiwanym od dziesięciu lat groźnym przestępcą.

Thriller kryminalny Wai Keung Laua i Siu Fai Maka (twórcy używają też zamerykanizowanych imion Andrew Lau i Alan Mak) to jedno z największych wydarzeń hongkońskiego kina ostatnich lat. Okrzyknięty został arcydziełem gatunku, w samym tylko Hongkongu zarobił 3,8 miliona dolarów i niemal natychmiast stał się obiektem zainteresowania hollywoodzkich producentów.

Siłą "Infernal Affairs: piekielnej gry" jest przede wszystkim finezyjny scenariusz (jego autorami są Felix Chong i Siu Fai Mak), znakomita gra gwiazd hongkońskiego kina i wyrafinowane zdjęcia Christophera Doyle'a, australijskiego operatora, którego kadry kryją się za zachwycającą stroną wizualną wielu dalekowschodnich produkcji (Doyle na stałe współpracuje m.in. z Wong Kar-waiem). "Infernal Affairs", obraz nominowany w 16 kategoriach do Hong Kong Film Awards (zdobył siedem statuetek), to jednak przede wszystkim sukces dwójki reżyserów. WAI KEUNG LAU debiutował jako operator i bardzo szybko zdobył w Hongkongu dużą renomę. Współpracował m.in. z Ringo Lamem ("Płonące miasto"), Wong Kar-waiem ("Chungking Express" i "As Tears Go By") czy Tsui Harkiem ("Dawno temu w Chinach 3"). Jako reżyser zwrócił na siebie uwagę obrazami "Sztormowi jeźdźcy" (1998) czy "Pojedynek mistrzów" (2000), ale poza granicami kraju jego nazwisko stało się znane dopiero po sukcesie "Infernal Affairs - piekielnej gry". Podobnie było z drugim reżyserem SIU FAI MAKIEM, który jest również scenarzystą wszystkich trzech części filmu. Mak pierwszy sukces reżyserski odniósł dramatem "Oi yue shing" z 2000 roku, ale dopiero za "Infernal Affairs" otrzymał swoją pierwszą nominację do Hong Kong Film Awards jako reżyser i scenarzysta.

Główne role w "Infernal Affairs" zagrali dwaj gwiazdorzy hongkońskiego kina. Tony Leong, a tak naprawdę Tony Leung Chiu Wai (Yan) to laureat aktorskiej nagrody w Cannes za kreację w "Spragnionych miłości. Jest ulubionym aktorem Wong Kar-wai'a, najbardziej znanego reżysera z Hongkongu (zagrał również w "Happy Together", "Chungking Express" czy "2046"). Tony Leung ma szczęście do ról w głośnych i cenionych na całym świecie filmach - wystąpił m.in. w "Rykszarzu" (Złoty Lew i nagroda FIPRESCI w Wenecji), "Mieście smutku" (Złoty Lew w Wenecji) czy superprodukcji "Hero" Yimou Zhanga (nagroda Alfreda Bauera w Berlinie oraz nominacja do Oscara i Złotego Globu). W obrazie Laua i Maka gwiazdorowi partnerował Andy Lau, wielokrotnie nominowany do Hong Kong Film Award (m.in. za "Running Out Of Time" Johnny'ego To czy "Made in Hong Kong" Fruita Chana). Lau jest również znanym w Hongkongu piosenkarzem - wykonał m.in. nominowaną do Hong Kong Film Award piosenkę "You're My Woman" z towarzyszeniem Kenny'ego G w filmie "A True Mob Story" Jinga Wonga.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

artemis00

świetny film, gorąco polecam

walditita

jeszcze nie widzialem ale napewno obejrze

andy

super.widzialem w kinie.polecam
Infernal Affairs: Piekielna gra
Hong Kong, 2002
Yan (Tony Leung) jest zdolnym policjantem, który od dziesięciu lat, zakonspirowany w szeregach mafii, rozpracowuje jej struktury. Jego prawdziwą tożsamość zna tylko prowadzący go oficer Wong (Anthony Wong).
film sensacyjny
Infernal Affairs: Piekielna gra
4,6 5 1 59