PREMIERA

2013.10.31

CANAL+ PREMIUM

Inkarnacja

Shelter

USA, 2010

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/horror

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thriller szwedzkich reżyserów Månsa Mårlinda i Björna Steina, autorów "Sztormu" oraz hollywoodzkiej superprodukcji "Underworld - Przebudzenie". W rolach głównych występują Julianne Moore i Jonathan Rhys Meyers.

Młoda wdowa Cara Jessup (Julianne Moore) jest, tak jak jej ojciec, lekarzem-psychiatrą. Specjalizuje się w diagnozowaniu syndromu osobowości mnogiej. Pewnego dnia poznaje jednego z pacjentów ojca (Jeffrey DeMunn). Mężczyzna przedstawiający się jako David Bernburg (Jonathan Rhys Meyers) ujawnia cały szereg odmiennych osobowości, z których wszystkie okazują się należeć do ofiar morderstw. Cara widzi w Davidzie uosobienie czystego zła, stara się jednak zbadać jego przypadek racjonalnie i rzeczowo. Z czasem jej naukowe przekonania, a także prywatne życie zostają wystawione na ciężką próbę, bowiem dookoła dochodzi do niepokojących wydarzeń, z których najbardziej dramatycznym jest tajemnicza śmierć jej ojca. Lekarka zdaje sobie w końcu sprawę z tego, że naraża siebie i córkę na prawdziwe niebezpieczeństwo.

Za "Inkarnacją" stoją producenci takich pamiętnych obrazów, jak "Mullholland Drive" czy "The Ring". Oryginalny, intrygujący i przerażający zarazem thriller powstał wspólnymi siłami szwedzkich reżyserów MÅNSA MÅRLINDA i BJÖRNA STEINA, którzy stali się cenionymi specjalistami w dziedzinie kina grozy za sprawą wysoko ocenionego "Sztormu" oraz hollywoodzkiej superprodukcji "Underworld - Przebudzenie". - Horrory były proste do zrobienia, więc kręciliśmy je już jako dzieciaki. Wystarczała nam kamera, telewizor, trochę keczupu i można było zabijać przyjaciół. Trudno jednak nakręcić solidny dramat lub komedię, kiedy twoi koledzy nie potrafią grać - mówi rozbawiony Mårlind. "Inkarnacja" nie jest typowym horrorem, a raczej filmem grozy o zjawiskach nadprzyrodzonych połączonym z dreszczowcem psychologicznym. Pod pewnymi względami wydaje się hybrydą powstałą z połączenia takich filmów, jak "Hannibal", "Omen" i "Egzorcyzmy Emily Rose". W pełnym suspensu scenariuszu pióra Michaela Cooneya ("Tożsamość", "Moje ja") można znaleźć całą gamę niepokojących wątków: podróże po meandrach ludzkiej psychiki, opętania, dziwne kulty oraz pewną mroczną tajemnicę sprzed lat.

"Efektownie elektryzująca "Inkarnacja" ma do zaoferowania świetne efekty wizualne, znakomite występy aktorów i sporo gęsiej skórki" - pisał o filmie recenzent serwisu Screen Daily, Mark Adams - "(...) Mądre wykorzystanie efektów specjalnych buduje niepokojącą, mrożącą krew atmosferę, a nikt nie może też zaprzeczyć, że Julianne Moore wnosi do swej roli poczucie wrażliwej inteligencji". "To świetnie zrobiony film, nakręcony w chłodnych odcieniach szarości i zieleni, z budującą nastrój, oryginalną muzyką w tle" - dodawała Rosie Fletcher z Total Film. "Inkarnacja" godna polecenia jest także ze względu na znakomitą obsadę, w której prym wiodą: wspomniana już, znakomita jak zawsze Julianne Moore ("Kroniki portowe", "Hannibal", "Godziny"), Jonathan Rhys Meyers ("Elvis - Zanim został królem", serial "Dynastia Tudorów") i Jeffrey DeMunn ("Zielona mila", "Mgła", serial "The Walking Dead").

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

Kicz, głupota i miernota.

madzia29216

a mi sie bardzo podobal i wielu osobom

Arkon

Warto było czekać! W końcu obejrzałem "dzieło" ocenione na ZERO według Rotten Tomatoes- ocena jak najbardziej adekwatna. Chyba najgorszy i najgłupszy film jaki dane mi było zobaczyć w tym roku. Niezwykle udany początek grudnia!
Inkarnacja
USA, 2010
Thriller szwedzkich reżyserów Månsa Mårlinda i Björna Steina, autorów "Sztormu" oraz hollywoodzkiej superprodukcji "Underworld - Przebudzenie". W rolach głównych występują Julianne Moore i Jonathan Rhys Meyers.
thriller/horror
Inkarnacja
4,4 5 1 16