PREMIERA

2010.06.07

CANAL+ PREMIUM

INNA PLANETA

Another Planet

Węgry, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 56 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzy miliardy ludzi na Ziemi zarabia dziennie mniej niż dwa dolary. Przerażająca bieda panująca w krajach eufemistycznie zwanych rozwijającymi się, pozostaje jednak niewidzialna dla reszty świata.

Wybitny pisarz Aldous Huxley zastanawiał się kiedyś czy znany nam świat nie jest aby piekłem jakiejś innej planety. A jednak w jego czasach przepaść między bogatymi i ubogimi nie była tak dramatycznie wielka jak dzisiaj.

Młoda Meksykanka sprzedaje na ulicy papierosy. Gdy wraca do domu, czeka ją sprzątanie, gotowanie dla reszty rodziny i cowieczorne cięgi od matki. Na placu gdzieś w Afryce, wśród brudu i kurzu, mały chłopiec usługuje każdemu, kto gotów jest dać mu kilka groszy np. za umycie naczyń. Po śmierci matki oskarżanej o czary, malec musi codziennie walczyć o przetrwanie.

Kolejna bohaterka filmu to nastolatka z Ekwadoru. W wieku ośmiu lat zgwałcona przez amerykańskiego turystę, trudni się od tamtego czasu prostytucją. Tymczasem dużo młodsza od niej Kambodżanka przetrząsa uliczne śmietniki w poszukiwaniu czegokolwiek, co pozwoli jej zdobyć odrobinę pieniędzy i kupić ryż dla matki oraz braci. Wreszcie chłopak z Kongo z karabinem w ręku. Jego rodzina nie żyje, a on choć wie, że jest żołnierzem, nie ma pojęcia o co i w czyim imieniu walczy.

Każdego dnia w wielu zakątkach świata, milionom dzieci odbierana jest nie tylko młodość, ale i człowieczeństwo. Od urodzenia zepchnięte w otchłań nędzy, starają się utrzymać na powierzchni. Historiom kilku takich młodych ludzi przyglądał się reżyser Ferenc Moldoványi. "Żyjemy w skrajnie podzielonym świecie, naznaczonym szokująco niesprawiedliwymi warunkami bytu" - mówi węgierski filmowiec - "Wiele krajów pozostawionych jest samym sobie, ograbionych i upokorzonych, niezdolnych do odbudowy po latach wojen domowych i ludobójstwa. Podstawowe wartości i prawa człowieka zostały brutalnie podeptane".

Nakręcony na przestrzeni dwóch lat, na czterech kontynentach, wstrząsający dokument "Inna planeta" ukazuje ukrytą twarz świata, jaki współtworzymy. To porażająca realizmem znakomitych zdjęć Tibora Máthégo opowieść o planecie, którą człowiek zamienił w piekło.

WASZE OPINIE

tufta

Kurcze przegapiłem ten film.Tak chciałem go obejrzeć ,nastawiałem się i zapomniałem.Wszystko przez tą wredną pracę. Najbliższa emisje jest 20 o 6 rano więc znowu nie obejrzę.Będzie jeszcze powtarzany ten film o bardziej przyzwoitej porze dnia?
Blue-Grej ,masz chłopie gadane:-) Narobiłeś mi swoją recenzją ochoty do wstania o 6 rano w niedzielę.

Blue-Grey

Dopóki nie oglądam takich filmowych dokumentów, wszystko w moim świecie jest w miarę poukładane. Jednak kiedy je obejrzę, budzi się niepokój. To zupełnie tak, jakbym przedtem nie tylko nie wiedział, że taka tytułowa "Inna planeta" w ogóle istnieje, ale również nie przyjmował do wiadomości, że i w wielu miejscach Polski są obecne jej gorzkie księżyce.
Bo przecież kiedyś każdego z nas - i mnie, i Ciebie - wywołają imiennie prostym pytaniem. O co zostaniemy zapytani? Nie zapytają nas o to, czy byliśmy chrześcijanami, muzułmanami, wyznawcami judaizmu, buddystami, ateistami, ani o to, jak gorliwie się modliliśmy, ani o to, jaki mieliśmy dom, samochód, ile pieniędzy na koncie, ani też o to, jakie sukcesy były naszym udziałem.
Nasz rozmówca zapyta tylko, co konkretnego zrobiliśmy choćby jednemu z tych najsłabszych i najbiedniejszych.
Boję się tego pytania, a niepokój zazwyczaj szybko gaszę stwierdzeniem, że jeszcze jest czas. Ale czy na pewno? Ten świat jest egzaminem.
INNA PLANETA
reżyseria:
Węgry, 2008
Trzy miliardy ludzi na Ziemi zarabia dziennie mniej niż dwa dolary. Przerażająca bieda panująca w krajach eufemistycznie zwanych rozwijającymi się, pozostaje jednak niewidzialna dla reszty świata.
film dokumentalny
INNA PLANETA
5,0 5 1 6