PREMIERA

2003.02.16

CANAL+ PREMIUM

INNI

The Others

USA/Francja/Hiszpania, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hiszpański reżyser Alejandro Amenábar zrealizował zaskakujący, trzymający w napięciu, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych filmów grozy, jakie powstały w XXI wieku.

Wyspa Jersey, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Grace (Nicole Kidman) czeka na powrót zaginionego na froncie męża. Mieszka z dziećmi w położonej na uboczu, okazałej, choć posępnej wiktoriańskiej rezydencji. Młoda kobieta wychowuje 10-letnią Ann (Alakina Mann ) i jej młodszego brata Nicholasa (James Bentley) w duchu surowego katolicyzmu. Dzieci poddane są też innym rygorom. Cierpią na fotofobię - ostrą formę alergii na światło. Choroba skazuje je na życie w ciągłym półmroku. Mogą wychodzić na dwór tylko nocą, dni spędzają przy świecach i zaciągniętych kotarach. Ann straszy brata opowieściami o duchach, które rzekomo krążą po domu. Znerwicowana Grace tępi te wymysły, ale czasami jej samej wydaje się, że słyszy dziwne odgłosy w odległych zakątkach rezydencji. Jakby nie dość było trosk, pewnego dnia cała służba bez wypowiedzenia i odebrania zaległych wynagrodzeń znika. Grace jest u kresu wytrzymałości, kiedy u jej drzwi pojawia się trójka kandydatów do pracy w charakterze służących....

Po "Tesis" (1996) i "Otwórz oczy" (1997) ALEJANDRO AMENÁBAR zyskał sławę najzdolniejszego młodego reżysera w Hiszpanii. Okazało się jednak, że był to dopiero początek. "Inni" to dojrzałe, spełnione dzieło. Alejandro Amenábar zrealizował film innowacyjny, otwierający nowy rozdział w historii kina grozy. Paradoksalnie, uczynił to powracając do tradycji gatunku - odwołując się do swojego ulubionego reżysera Alfreda Hitchocka i jeszcze dalej, do konwencji brytyjskiej powieści gotyckiej. Stare angielskie domostwo, dziwni służący, historie o duchach - to schemat sprawdzony, dla opowieści niesamowitych wręcz archetypiczny. Jak Alejandro Amenábarowi udało się wykrzesać z niego dreszcz strachu i uniknąć banału? "Inni" są filmem po mistrzowsku wystylizowanym. Każdy kadr przypomina ilustrację do starej powieści grozy, mgły są gęste jak na romantycznych obrazach, a Grace mieszka w posępnym, nawiedzonym wiktoriańskim domu. Alejandro Amenábar ma bezbłędne wyczucie nastroju - komponuje sceny niczym wytrawny muzyk-wirtuoz. W jego posępnym koncercie aktorzy grają jak dobrze nastrojone instrumenty. Ciężar filmu dźwiga na sobie Nicole Kidman i unosi go na skrzydłach jednej z najlepszych ról w swojej karierze. Dzieci stworzyły kreacje na miarę wytrawnych, dorosłych aktorów. "Inni" to film, który należy obejrzeć co najmniej dwukrotnie. Za pierwszym razem trzeba wpaść w fabularną pułapkę zastawioną przez Alejandro Amenábara - bo "Inni" to rzecz oparta na wyjątkowo błyskotliwym pomyśle, jeden z najbardziej zaskakujących współczesnych horrorów. Drugi raz warto obejrzeć "Innych", aby docenić nieprzeciętną urodę i misterną konstrukcję tego obrazu oraz prześledzić, w jak kunsztowny sposób reżyser prowadzi widza do zdumiewającego zakończenia.

WASZE OPINIE

Saturnus

Film bardzo dobry. Fabuła wspaniała. Mroczny... Godne polecenia. Pozdrawiam.

Mateusz

Najlepszy thriller ostatniech lat,który w dodatku oparty jest na faktach.Kto nie widział,niech jak najszybciej nadrobi zaległości.

Maddie

Wysmienity!Wspaniala Nicole.Az miło obejrzec:)
INNI
reżyseria:
USA/Francja/Hiszpania, 2001
Hiszpański reżyser Alejandro Amenábar zrealizował zaskakujący, trzymający w napięciu, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych filmów grozy, jakie powstały w XXI wieku.
horror
INNI
4,5 5 1 89