PREMIERA

2010.07.07

CANAL+ PREMIUM

INSTYNKT WILKA - GORZKIE KWIATY

Varg Veum - Bitre blomster

Norwegia/Szwecja/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminał

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Z Veumem (Trond Espen Seim) kontaktuje się prosząc o dyskrecję atrakcyjna, zamężna pani polityk Vibeke Farang (Trine Wiggen). Sprawa wygląda poważnie - znika córka kobiety oraz jej kochanek, z którym potajemnie się spotykała. Wyjście sprawy na jaw grozi skandalem politycznym i obyczajowym.

Prywatny detektyw wszczyna dochodzenie. Wkrótce odnajduje zwłoki zaginionego mężczyzny. Policja aresztuje męża (Håvard Bakke) Vibeke i oskarża go o morderstwo. Jednak Veum jest przekonany, że zarzuty są niesłuszne i kontynuuje śledztwo. W zakładzie przemysłu chemicznego, w którym pracowała ofiara natrafia na ślad zakrojonego na międzynarodową skalę spisku. Jego uczestnicy nie cofają się przed niczym, żeby ochronić swoje interesy.

W ostatnich latach serca czytelników i widzów podbili autorzy kryminałów ze Skandynawii, w czołówce których znalazł się Stieg Larsson, twórca bestsellerowego cyklu "Millennium", Henning Mankell, człowiek który stworzył słynnego Wallandera czy Håkan Nesser, autor serii kryminałów o Van Veeterenie. Po sukcesie filmów opartych na przygodach skandynawskich bohaterów producenci i filmowcy postanowili zająć się powieściami detektywistycznymi norweskiego pisarza i dramaturga Gunnara Staalesena, który stworzył postać prywatnego detektywa Varga Veuma. Veum urodził się i pracuje w Bergen, malowniczo położonym mieście na południowym zachodzie Norwegii. Jest rozwiedziony i ma syna. Inne fakty z tajemniczej przeszłości Veuma ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy, przez co nikt go nie lubi. Nieustannie przeciwstawia się policji, którą zwykle reprezentuje inspektor Hamre, natrętnie dopytuje się o fakty i nie waha stanąć do konfrontacji z groźnymi bandytami, często narażając życie. Po pracy odreagowuje stresy sięgając po alkohol.

Pierwsza z jego przygód ukazała się w Norwegii już w 1977 roku. Do dziś powstało ich 12, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Składają się one na pierwszą serię przygód detektywa. Pierwsze były "Gorzkie kwiaty" (Varg Veum - Bitre blomster). W kolejnym roku zrealizowano "Mord w Bergen" (Varg Veum - Tornerose/Sleeping Beauty), "Upadłe anioły" (Varg Veum - Falne Engler/Fallen Angels), "Pogrzebane psy nie gryzą" (Varg Veum - Begrave Hunder/Buried Dogs), "Twój aż do śmierci" (Varg Veum - Din till döden/Yours Until Death) i "Kobieta w lodówce" (Varg Veum - Kvinnen I Kjoleskapet/Body In The Fridge). Koszt projektu oscylujący wokół 13 mln euro sprawił, że jest on jak do tej pory największym filmowym przedsięwzięciem w historii norweskiej kinematografii. W związku z ogromną popularnością cyklu główni producenci, Jonas Allen i Peter Bose, rozpoczęli pracę nad drugim sezonem. Premiera pierwszego filmu serii "Varg Veum II - Skriften på veggen" zapowiedziana jest na sierpień 2010 roku.

Jeden z filmów o detektywie Veumie, "Instynkt wilka - Upadłe anioły", otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Doceniono scenariusz i świetne aktorstwo Tronda Espena Seima, który wcielił się w śledczego we wszystkich nakręconych dotąd ekranizacjach. Warto przy tym wspomnieć, że Seim nie miał łatwego zadania, bowiem do jego wyboru odnoszono się na początku bardzo sceptycznie. Producentom wypominano, że zaangażowali do roli rodowitego mieszkańca Bergen aktora, który nie mówi typowym dla regionu dialektem. Seim znany jest w Polsce przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie".

Gunnar Staalesen to urodzony w 1947 roku niezwykle płodny norweski pisarz, którego proza jest tłumaczona na wiele języków i chętnie wydawana za granicą. Staalesen ma koncie nie tylko bijące rekordy popularności kryminały, ale także powieści obyczajowe, sztuki, musicale, a w związku z modą na Varga Veuma, nawet komiksy z jego udziałem. Pisząc historie detektywistyczne norweski autor wzoruje się na amerykańskiej klasyce gatunku, a jako najważniejsze źródło inspiracji podaje Raymonda Chandlera. Varg Veum został zresztą okrzyknięty przez media norweskim kuzynem Phillipa Marlowe'a. Znawcy tego typu literatury dopatrzą się także bez trudu nawiązań do innego amerykańskiego klasyka czarnego kryminału, Rossa Macdonalda, twórcy postaci Lwa Archera. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wpływów innych twórców, styl Staalesena jest niepowtarzalny. Autor konstruuje złożone i kunsztownie skomponowane fabuły, w które wplata wiarygodne aspekty psychologiczne i aktualne kwestie społeczne.

WASZE OPINIE

ryjek

Bardzo dobry film.

rass

obejrzałem i nie podzielam Waszego entuzjazmu. Seria już przykurzona (2007) , na plus nieopatrzone gęb aktorów,atmosfera pewnej kameralności intryga w tym filmie dość oryginalna , ale bez rewelacji.
Wilk działa na pograniczu, znów oglądamy bzdury jak to na placu gość wyciągnął zwłoki z beczki i przy tym nie porozsypywał jakiegoś granulatu (albo zdążył dopełnić beczkę) bo przestępcy chwilę potem zastali placyk czysty , a w beczce pełno. Na kolejne popisy już nie czekam. zwykły zapełniacz ramówki.

Piotrek+

Dokładnie, ten serial pokazuje że nie tylko amerykanie potrafią robić dobre kino o takiej tematyce :) Chociaż w ostatnim czasie to kino amerykańskie jest coraz gorsze a tu proszę, Norwegom się to udało zrobić super kino bez żadnych zbędnych efektów specjalnych i oto chodziło, takiego serialu właśnie oczekiwałem po tych "zwiastunach" :)) Kto jeszcze nie oglądał niech żałuje :)
INSTYNKT WILKA - GORZKIE KWIATY
Norwegia/Szwecja/Niemcy, 2007
Z Veumem (Trond Espen Seim) kontaktuje się prosząc o dyskrecję atrakcyjna, zamężna pani polityk Vibeke Farang (Trine Wiggen). Sprawa wygląda poważnie - znika córka kobiety oraz jej kochanek, z którym potajemnie się spotykała. Wyjście sprawy na jaw grozi skandalem politycznym i obyczajowym.
kryminał
INSTYNKT WILKA - GORZKIE KWIATY
4,8 5 1 24