PREMIERA

2010.08.04

CANAL+ PREMIUM

INSTYNKT WILKA - KOBIETA W LODÓWCE

Varg Veum - Kvinnen i kjoleskapet

Norwegia, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminał

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Varg Veum (Trond Espen Seim) dostaje zlecenie od managera potężnego przedsiębiorstwa z branży naftowej. Jego zadaniem jest odnalezienie jednego z pracowników firmy, wybitnego inżyniera Arne Samuelsena (Erik Alexander Bjelke), który zniknął bez śladu.

Detektyw rozpoczyna dochodzenie. Udaje się do domu poszukiwanego, gdzie odkrywa w lodówce zmasakrowane, pozbawione głowy i kończyn ciało kobiety. Chwilę potem zostaje ogłuszony. Kiedy odzyskuje przytomność, po zwłokach nie ma śladu, zaś na miejscu jest już miejscowa policja z inspektorem Hamre (Bjorn Floberg) na czele. Próbując odszukać Samuelsena i mordercę, Veum musi stawić czoła bezlitosnemu szantażyście.

Po sukcesie filmów opartych na prozie skandynawskich autorów, takich jak Haring;kan Nesser - autor serii kryminałów o Van Veeterenie, Henning Mankell - człowiek który stworzył Wallandera czy Stieg Larsson - twórca bestsellerowego cyklu "Millennium", producenci postanowili zająć się powieściami detektywistycznymi norweskiego pisarza i dramaturga Gunnara Staalesena, który stworzył postać prywatnego detektywa Varga Veuma. Pierwsza z historii, której bohaterem jest Veum ukazała się już w 1977 roku. Do dziś powstało ich 15, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Dotychczas dokonano ekranizacji sześciu powieści, które składają się na pierwszą serię opowieści o losach detektywa. Koszt projektu oscylujący wokół 13 mln euro sprawił, że jest on jak do tej pory największym filmowym przedsięwzięciem w historii norweskiej kinematografii. W związku z ogromną popularnością cyklu główni producenci, Jonas Allen i Peter Bose, rozpoczęli pracę nad drugim sezonem. Premiera pierwszego filmu serii "Varg Veum II - Skriften paring; veggen" zapowiedziana jest na sierpień 2010 roku.

Gunnar Staalesen to urodzony w 1947 roku niezwykle płodny norweski pisarz, którego proza jest tłumaczona na wiele języków i chętnie wydawana za granicą. Staalesen ma koncie nie tylko bijące rekordy popularności kryminały, ale także powieści obyczajowe, sztuki, musicale, a w związku z modą na Varga Veuma, nawet komiksy z jego udziałem. Pisząc historie detektywistyczne norweski autor wzoruje się na amerykańskiej klasyce gatunku, a jako najważniejsze źródło inspiracji podaje Raymonda Chandlera. Varg Veum został zresztą okrzyknięty przez media norweskim kuzynem Phillipa Marlowe'a. Znawcy tego typu literatury dopatrzą się także bez trudu nawiązań do innego amerykańskiego klasyka czarnego kryminału, Rossa Macdonalda, twórcy postaci Lwa Archera. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wpływów innych twórców, styl Staalesena jest niepowtarzalny. Autor konstruuje złożone i kunsztownie skomponowane fabuły, w które wplata aktualne kwestie społeczne i wiarygodne aspekty psychologiczne.

We wszystkich filmach cyklu rolę Varga Veuma zagrał Trond Espen Seim, w Polsce znany przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Jego bohater to 58-letni rodowity mieszkaniec Bergen, kiedyś pracownik pomocy społecznej, dziś prywatny detektyw. "Był żonaty, ale od 1974 jest rozwiedziony. Ma syna, który urodził się w 1971 roku. W 1975 roku został prywatnym detektywem, po tym jak jego zwierzchnicy zasugerowali mu, by poszukał innej pracy. Jako młody człowiek miał problem z alkoholem, ale po odwyku w 1987 roku jego życie uległo poprawie. Ma dziewczynę pracującą w urzędzie ewidencji ludności. Varg Veum pod wieloma względami jest samotnym mężczyzną, ma lewicowe poglądy polityczne i mocno krytyczny stosunek do tego, co dzieje się we współczesnym norweskim społeczeństwie" - tak opisywał swojego bohatera Gunnar Staalesen w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce. Inne fakty z tajemniczej przeszłości detektywa ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy. Nieustannie przeciwstawia się policji, którą zwykle reprezentuje inspektor Hamre i nie waha się z narażeniem życia stanąć do konfrontacji z groźnymi bandytami.

Jeden z filmów cyklu - "Instynkt wilka - Upadłe anioły" - otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Doceniono scenariusz i świetne aktorstwo Tronda Espena Seima.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Następny po "Mordzie w Bergen" znakomity odcinek serii o detektywie Veumie. Dość duży realizm psychologiczny, bogactwo charakterów, ciekawa, zawikłana intryga no i sam bohater, który wcale nie jest superbohaterem i nieraz dostaje w skórę. Oceniam ten film wysoko, chociaż to jeden z najbardziej pesymistycznych kryminałów, jakie dotąd oglądałem w Canal+. A ja - o czym już gdzieś pisałem - nie za bardzo lubię zbyt pesymistyczne filmy, nawet jeśli są to mroczne kryminały. Ale i tak Norwegia to piękny kraj...

pedro

Świetny film jak cała seria. Dla tych, którzy nie wiedzieli napiszę tylko tyle "nic nie jest takie jak się wydaje". Ten film po prostu warto zobaczyć !!!

Piotrek+

Kolejny świetny odcinek detektywistycznych przygód Varga Veuma :) Trzymający w napięciu i zakręcony niczym "brazylijski serial" ale dla tego typu filmu jest to oczywiście wskazane ;)
INSTYNKT WILKA - KOBIETA W LODÓWCE
reżyseria:
Norwegia, 2008
Varg Veum (Trond Espen Seim) dostaje zlecenie od managera potężnego przedsiębiorstwa z branży naftowej. Jego zadaniem jest odnalezienie jednego z pracowników firmy, wybitnego inżyniera Arne Samuelsena (Erik Alexander Bjelke), który zniknął bez śladu.
kryminał
INSTYNKT WILKA - KOBIETA W LODÓWCE
4,5 5 1 11