PREMIERA

2012.09.03

CANAL+ PREMIUM

Instynkt wilka - Pisane na murze

Varg Veum - Skriften på veggen

Norwegia, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial sensacyjny

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Varg Veum (Trond Espen Seim) - niegdyś pracownik socjalny, potem prywatny detektyw, obecnie nauczyciel. Chcąc zerwać z niebezpiecznym, chaotycznym stylem życia, zdobywa posadę w szkole, przestaje pić i związuje się z mającą na niego dobry wpływ Karin (Lene Nystrøm). Niestety, czas spokoju szybko dobiega końca.

Veum dowiaduje się, że z więzienia wyszedł człowiek, który zna jeden z sekretów jego mrocznej przeszłości, wróg sprzed lat, szukający dziś zemsty na tych, którzy przyczynili się do skazania go za zamordowanie nastolatki. Były detektyw podejmuje wyzwanie. Przy okazji musi się zmierzyć z własnym sumieniem, bo również był zamieszany w śmierć dziewczyny.

"Instynkt wilka - Pisane na murze" to pierwszy odcinek drugiej serii ekranowych przygód Varga Veuma, bohatera stworzonego przez pisarza Gunnara Staalesena. Norweg powołał do życia "swojego Philipa Marlowe'a" w 1977 roku. Będąc pod wrażeniem prozy Chandlera, którego uważa za "Szekspira wśród autorów kryminałów", postanowił przeszczepić jego bohatera z realiów zachodniego wybrzeża USA do zachodnich zakątków Norwegii. Do dziś powstało 15 powieści detektywistycznych z Vargiem Veumem, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Książki Staalesena są tłumaczone na kilkanaście języków. - Moje powieści stanowią zwierciadło, w którym przeglądać się może norweskie społeczeństwo - mówi pisarz. Akcje powieści umiejscawia w Bergen, 300-tysięcznym mieście, które zdaniem autora skrywa mnóstwo historii i sekretów. - Pisząc - twierdzi Staalesen - przedstawiam je po prostu w mroczniejszych barwach. I choć Norwegia to spokojny kraj, przestępczość zorganizowana rozwija się, a ja lubię koncentrować się na najaktualniejszych sprawach.

Na pierwszy cykl ekranizacji prozy Staalesena, który CANAL+ pokazał latem 2010 roku złożyły się: "Gorzkie kwiaty" (Varg Veum - Bitre blomster), "Mord w Bergen"(Varg Veum - Tornerose), "Twój aż do śmierci" (Varg Veum - Din til doden), "Upadłe anioły" (Varg Veum - Falne engler), "Kobieta w lodówce" (Varg Veum - Kvinnen I Kjoleskapet) oraz "Pogrzebane psy nie gryzą" (Varg Veum - Begrave Hunder). Epizod rozpoczynający drugi, 6-częściowy cykl filmów o Vargu Veumie to "Instynkt wilka - Pisane na murze". Uwaga jest w nim skupiona na problemie prostytucji i narkomanii wśród młodych dziewcząt z zamożnych rodzin. Film został wyreżyserowany przez STEFANA FALDBAKKENA, który ma w portfolio przede wszystkim filmy reklamowe. Scenariusz wyszedł spod pióra Thomasa Moldestada, odpowiedzialnego także za scenariusze dwóch filmów z pierwszego sezonu "Instynktu wilka".

We wszystkich filmach cyklu rolę Varga Veuma zagrał Trond Espen Seim, w Polsce znany przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Jego bohater to 58-letni rodowity mieszkaniec Bergen, kiedyś pracownik pomocy społecznej, prywatny detektyw, dziś nauczyciel. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy. "Był żonaty, ale od 1974 jest rozwiedziony. Ma syna, który urodził się w 1971 roku. W 1975 roku został prywatnym detektywem, po tym jak jego zwierzchnicy zasugerowali mu, by poszukał innej pracy. Jako młody człowiek miał problem z alkoholem, ale po odwyku w 1987 roku jego życie uległo poprawie. Varg Veum jest samotnym mężczyzną, ma lewicowe poglądy polityczne i mocno krytyczny stosunek do tego, co dzieje się we współczesnym norweskim społeczeństwie" - opisywał swojego bohatera Gunnar Staalesen w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce. Inne fakty z tajemniczej przeszłości detektywa ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych.

W "Instynkcie wilka - Pisane na murze" w przeciwnika Veuma wcielił się Nikolaj Lie Kaas, znany z wielokrotnie nagradzanych "Rekonstrukcji" i "Braci". Dziewczynę głównego bohatera gra Lene Nystrøm - wokalistka zespołu Aqua, którego hit "Barbie Girl" w 1997 roku królował na dyskotekach w całej Europie.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Zgadzam się z Pedrem.
Moja wysoka ocena tego filmu wynika też stąd, że to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych kryminałów, jakie dotąd oglądałem. Prawdziwy majstersztyk zaskakującego i przewrotnego scenariusza. Tutaj Varg Veum naprawdę dostaje w kość - cieleśnie i ambicjonalnie!

pedro

Varg Veum wrócił. I to w bardzo dobrej formie. "Pisane na murze" o bardzo dobry kryminał, który sprawił, że z chęcią obejrzę kolejną serię przygód detektywa z Bergen.
Instynkt wilka - Pisane na murze
reżyseria:
Norwegia, 2010
Varg Veum (Trond Espen Seim) - niegdyś pracownik socjalny, potem prywatny detektyw, obecnie nauczyciel. Chcąc zerwać z niebezpiecznym, chaotycznym stylem życia, zdobywa posadę w szkole, przestaje pić i związuje się z mającą na niego dobry wpływ Karin (Lene Nystrøm). Niestety, czas spokoju szybko dobiega końca.
serial sensacyjny
Instynkt wilka - Pisane na murze
4,8 5 1 5