PREMIERA

2010.08.11

CANAL+ PREMIUM

INSTYNKT WILKA - POGRZEBANE PSY NIE GRYZĄ

Varg Veum - Begravde hunder

Norwegia, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminał

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Z rąk policji ginie młody czarnoskóry uchodźca. Wkrótce potem u Varga Veuma (Trond Espen Seim) pojawia się Marit Haug (Siv Klynderud), kandydatka na przewodniczącą jednej z norweskich partii prawicowych.

Kobieta twierdzi, że jest prześladowana, a organy ścigania nie są w stanie nic zrobić. Veum nie przyjmuje zlecenia od pani polityk, ponieważ program jej ugrupowania jest sprzeczny z jego poglądami, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię imigrantów. Kiedy jednak dochodzi do zamachu, w którym kula przeznaczona dla rywala Marit Haug trafia w towarzyszącą mu żonę, śledczy podejmuje się rozwiązania sprawy. W ten sposób zostaje wciągnięty w pełen spisków i zdrady świat polityki.

Po sukcesie filmów opartych na prozie skandynawskich autorów, takich jak Haringkan Nesser - autor serii kryminałów o Van Veeterenie, Henning Mankell - człowiek który stworzył Wallandera czy Stieg Larsson - twórca bestsellerowego cyklu "Millennium", producenci postanowili zająć się powieściami detektywistycznymi norweskiego pisarza i dramaturga Gunnara Staalesena, który stworzył postać prywatnego detektywa Varga Veuma. Pierwsza z historii, której bohaterem jest Veum ukazała się już w 1977 roku. Do dziś powstało ich 15, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Dotychczas dokonano ekranizacji sześciu powieści, które składają się na pierwszą serię opowieści o losach detektywa. Koszt projektu oscylujący wokół 13 mln euro sprawił, że jest on jak do tej pory największym filmowym przedsięwzięciem w historii norweskiej kinematografii. W związku z ogromną popularnością cyklu główni producenci, Jonas Allen i Peter Bose, rozpoczęli pracę nad drugim sezonem.

Gunnar Staalesen to urodzony w 1947 roku niezwykle płodny norweski pisarz, którego proza jest tłumaczona na wiele języków i chętnie wydawana za granicą. Staalesen ma koncie nie tylko bijące rekordy popularności kryminały, ale także powieści obyczajowe, sztuki, musicale, a w związku z modą na Varga Veuma, nawet komiksy z jego udziałem. Pisząc historie detektywistyczne norweski autor wzoruje się na amerykańskiej klasyce gatunku, a jako najważniejsze źródło inspiracji podaje Raymonda Chandlera. Varg Veum został zresztą okrzyknięty przez media norweskim kuzynem Phillipa Marlowe'a. Znawcy tego typu literatury dopatrzą się także bez trudu nawiązań do innego amerykańskiego klasyka czarnego kryminału, Rossa Macdonalda, twórcy postaci Lwa Archera. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wpływów innych twórców, styl Staalesena jest niepowtarzalny. Autor konstruuje złożone i kunsztownie skomponowane fabuły, w które wplata aktualne kwestie społeczne i wiarygodne aspekty psychologiczne.

We wszystkich filmach cyklu rolę Varga Veuma zagrał Trond Espen Seim, w Polsce znany przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Jego bohater to 58-letni rodowity mieszkaniec Bergen, kiedyś pracownik pomocy społecznej, dziś prywatny detektyw. "Był żonaty, ale od 1974 jest rozwiedziony. Ma syna, który urodził się w 1971 roku. W 1975 roku został prywatnym detektywem, po tym jak jego zwierzchnicy zasugerowali mu, by poszukał innej pracy. Jako młody człowiek miał problem z alkoholem, ale po odwyku w 1987 roku jego życie uległo poprawie. Ma dziewczynę pracującą w urzędzie ewidencji ludności. Varg Veum pod wieloma względami jest samotnym mężczyzną, ma lewicowe poglądy polityczne i mocno krytyczny stosunek do tego, co dzieje się we współczesnym norweskim społeczeństwie" - tak opisywał swojego bohatera Gunnar Staalesen w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce. Inne fakty z tajemniczej przeszłości detektywa ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy. Nieustannie przeciwstawia się policji, którą zwykle reprezentuje inspektor Hamre i nie waha się z narażeniem życia stanąć do konfrontacji z groźnymi bandytami.

Jeden z filmów cyklu - "Instynkt wilka - Upadłe anioły" - otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Doceniono scenariusz i świetne aktorstwo Tronda Espena Seima.

WASZE OPINIE

Tomek36

Do kin (na razie w No) wchodzi kolejna część. Trailer filmweb.no/film/article382058.ece?show=trailer

m@rio

Hm..a kiedy będą powtórki poprzednich części, bo " załapałem" się tylko na 2 ostatnie?

agusian

Wszystkie odcinki przygód norweskiego detektywa obejrzałam z wielką ciekawością, żaden mnie nie zwiódł, jestem zagorzałą fanką serialu!!! Co ja teraz obejrzę w środę o 21, trza będzie popracować ;-) Czy może ktoś wie kiedy nasz kochany canal + uraczy widzów drugim sezonem ??? Premiera norweska Varg Veum II przewidziana jest na sierpień tego roku :-)
INSTYNKT WILKA - POGRZEBANE PSY NIE GRYZĄ
reżyseria:
Norwegia, 2008
Z rąk policji ginie młody czarnoskóry uchodźca. Wkrótce potem u Varga Veuma (Trond Espen Seim) pojawia się Marit Haug (Siv Klynderud), kandydatka na przewodniczącą jednej z norweskich partii prawicowych.
kryminał
INSTYNKT WILKA - POGRZEBANE PSY NIE GRYZĄ
4,9 5 1 11