PREMIERA

2010.07.28

CANAL+ PREMIUM

INSTYNKT WILKA - UPADŁE ANIOŁY

Varg Veum - Falne Engler

Norwegia, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminał

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Policja znajduje ciało powieszonej dziewczyny. Wszystkie poszlaki wskazują na samobójstwo. W tym samym czasie detektyw Varg Veum (Trond Espen Seim) wraca z podróży służbowej do Polski.

Wkrótce spotyka starego kumpla Jacoba (Per Kjerstad Andersen), który święci triumfy jako lider popularnego zespołu rockowego. Muzyk prosi Veuma o przysługę. Chce, żeby detektyw śledził jego żonę (Pia Tjelta) i sprawdził, czy ta go nie zdradza. Okazuje się, że Veum ma szpiegować Rebekę, jego dawną miłość. Tymczasem policja znajduje ciało kolejnej powieszonej kobiety. Wobec zebranych dowodów oba przypadki zostają uznane za efekt działania seryjnego mordercy. Veum angażuje się w śledztwo nie tylko ze względów zawodowych.

Po sukcesie filmów opartych na prozie skandynawskich autorów, takich jak Haring;kan Nesser - autor serii kryminałów o Van Veeterenie, Henning Mankell - człowiek który stworzył Wallandera czy Stieg Larsson - twórca bestsellerowego cyklu "Millennium", producenci postanowili zająć się powieściami detektywistycznymi norweskiego pisarza i dramaturga Gunnara Staalesena, który stworzył postać prywatnego detektywa Varga Veuma. Pierwsza z historii, której bohaterem jest Veum ukazała się już w 1977 roku. Do dziś powstało ich 15, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Dotychczas dokonano ekranizacji sześciu powieści, które składają się na pierwszą serię opowieści o losach detektywa. Koszt projektu oscylujący wokół 13 mln euro sprawił, że jest on jak do tej pory największym filmowym przedsięwzięciem w historii norweskiej kinematografii. W związku z ogromną popularnością cyklu główni producenci, Jonas Allen i Peter Bose, rozpoczęli pracę nad drugim sezonem.

Gunnar Staalesen to urodzony w 1947 roku niezwykle płodny norweski pisarz, którego proza jest tłumaczona na wiele języków i chętnie wydawana za granicą. Staalesen ma koncie nie tylko bijące rekordy popularności kryminały, ale także powieści obyczajowe, sztuki, musicale, a w związku z modą na Varga Veuma, nawet komiksy z jego udziałem. Pisząc historie detektywistyczne norweski autor wzoruje się na amerykańskiej klasyce gatunku, a jako najważniejsze źródło inspiracji podaje Raymonda Chandlera. Varg Veum został zresztą okrzyknięty przez media norweskim kuzynem Phillipa Marlowe'a. Znawcy tego typu literatury dopatrzą się także bez trudu nawiązań do innego amerykańskiego klasyka czarnego kryminału, Rossa Macdonalda, twórcy postaci Lwa Archera. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo wpływów innych twórców, styl Staalesena jest niepowtarzalny. Autor konstruuje złożone i kunsztownie skomponowane fabuły, w które wplata aktualne kwestie społeczne i wiarygodne aspekty psychologiczne.

We wszystkich filmach cyklu rolę Varga Veuma zagrał Trond Espen Seim, w Polsce znany przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Jego bohater to 58-letni rodowity mieszkaniec Bergen, kiedyś pracownik pomocy społecznej, dziś prywatny detektyw. "Był żonaty, ale od 1974 jest rozwiedziony. Ma syna, który urodził się w 1971 roku. W 1975 roku został prywatnym detektywem, po tym jak jego zwierzchnicy zasugerowali mu, by poszukał innej pracy. Jako młody człowiek miał problem z alkoholem, ale po odwyku w 1987 roku jego życie uległo poprawie. Ma dziewczynę pracującą w urzędzie ewidencji ludności. Varg Veum pod wieloma względami jest samotnym mężczyzną, ma lewicowe poglądy polityczne i mocno krytyczny stosunek do tego, co dzieje się we współczesnym norweskim społeczeństwie" - tak opisywał swojego bohatera Gunnar Staalesen w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce. Inne fakty z tajemniczej przeszłości detektywa ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy. Nieustannie przeciwstawia się policji, którą zwykle reprezentuje inspektor Hamre i nie waha się z narażeniem życia stanąć do konfrontacji z groźnymi bandytami.

"Instynkt wilka - Upadłe anioły" otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Doceniono scenariusz i świetne aktorstwo Tronda Espena Seima.

WASZE OPINIE

arti

Nie oglądałem jeszcze wszystkich części serii. Ale jak na razie ta jest zdecydowanie najlepsza. Wciągająca akcja, trzymająca widza w napięciu do samego końca. Bardzo fajna postać głównego bohatera. Jest w tym filmie świetne ujęcie miasta nocą. Polecam

Mack

Gorąco polecam. Zachęciły mnie komentarze z forum i już nie mogę doczekać się kolejnego odcinka. Mądry kryminał, świetnie oddający wspólczesną skandynawię. Obowiązkowa pozycja!

Bart17

To pierwsz fim z serii Instynkt Wilka obejrzany przezemnie (ba! pierwszy obejrzany w tym miesiącu!). Nie ukrywam, że włączyłem po przeczytaniu Waszych opinii na temat wcześniejszych produkcji z tej serii. Absolutnie się nie zawiodłem, dobry, mocny , poruszający i trzymający w napięciu kryminał !
INSTYNKT WILKA - UPADŁE ANIOŁY
reżyseria:
Norwegia, 2008
Policja znajduje ciało powieszonej dziewczyny. Wszystkie poszlaki wskazują na samobójstwo. W tym samym czasie detektyw Varg Veum (Trond Espen Seim) wraca z podróży służbowej do Polski.
kryminał
INSTYNKT WILKA - UPADŁE ANIOŁY
5,0 5 1 6