PREMIERA

2012.09.10

CANAL+ PREMIUM

Instynkt wilka - Wszystkie wilki są szare

Varg Veum - I mørket er alle ulver grå

Norwegia, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Varg Veum (Trond Espen Seim) spotyka się z Evenem Nymarkiem (Jon Øigarden), dawno niewidzianym przyjacielem, weteranem wojny w Afganistanie, a obecnie pracownikiem ochrony w fabryce broni Armakon. Kilka godzin później zakład, w którym pracował były żołnierz eksploduje.

Jedyny ocalały z wybuchu szef Evena, Harald Ullven (Jonathan Espolin), zeznaje, że to jego podwładny podłożył bombę. Przekonany o śmierci Evena, nie mogąc jednak uwierzyć w oskarżenia Ullvena, Veum zakrada się do mieszkania przyjaciela, gdzie odkrywa pudło ze ściśle tajnymi dokumentami. Wplątuje się tym samym w międzynarodową aferę, dotyczącą produkcji i używania przez armię broni kasetowej.

"Instynkt wilka - Wszystkie wilki są szare" to kolejna ekranizacja powieści Gunnara Staalesena, której bohaterem jest Varg Veum. Norweski pisarz powołał do życia "swojego Philipa Marlowe'a" w 1977 roku. Będąc pod wrażeniem prozy Chandlera, którego uważa za "Szekspira wśród autorów kryminałów", postanowił przeszczepić jego bohatera z realiów zachodniego wybrzeża USA do zachodnich zakątków Norwegii. Do dziś powstało 15 powieści detektywistycznych z Vargiem Veumem, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Książki Staalesena są tłumaczone na kilkanaście języków. - Moje powieści stanowią zwierciadło, w którym przeglądać się może norweskie społeczeństwo - mówi pisarz. Akcje powieści umiejscawia w Bergen, 300-tysięcznym mieście, które zdaniem autora skrywa mnóstwo historii i sekretów. - Pisząc - twierdzi Staalesen - przedstawiam je po prostu w mroczniejszych barwach. I choć Norwegia to spokojny kraj, przestępczość zorganizowana rozwija się, a ja lubię koncentrować się na najaktualniejszych sprawach.

Na pierwszy cykl ekranizacji prozy Staalesena, który CANAL+ pokazał latem 2010 roku złożyły się: "Gorzkie kwiaty" (Varg Veum - Bitre blomster), "Mord w Bergen"(Varg Veum - Tornerose), "Twój aż do śmierci" (Varg Veum - Din til doden), "Upadłe anioły" (Varg Veum - Falne engler), "Kobieta w lodówce" (Varg Veum - Kvinnen I Kjoleskapet) oraz "Pogrzebane psy nie gryzą" (Varg Veum - Begrave Hunder). We wszystkich filmach rolę Varga Veuma zagrał Trond Espen Seim, w Polsce znany przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Jego bohater to 58-letni rodowity mieszkaniec Bergen, kiedyś pracownik pomocy społecznej, prywatny detektyw, dziś nauczyciel. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy. "Był żonaty, ale od 1974 jest rozwiedziony. Ma syna, który urodził się w 1971 roku. W 1975 roku został prywatnym detektywem, po tym jak jego zwierzchnicy zasugerowali mu, by poszukał innej pracy. Jako młody człowiek miał problem z alkoholem, ale po odwyku w 1987 roku jego życie uległo poprawie. Varg Veum jest samotnym mężczyzną, ma lewicowe poglądy polityczne i mocno krytyczny stosunek do tego, co dzieje się we współczesnym norweskim społeczeństwie" - opisywał swojego bohatera Gunnar Staalesen w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce. Inne fakty z tajemniczej przeszłości detektywa ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

k21

Nic dodać nic ująć.A jednak coś dodam.Trochę obawiam się,o następne odcinki,bo ten był naprawdę dobry i trochę podniósł poprzeczkę.

Blue-Grey

Bardziej widowiskowa i może trochę będąca na bakier z realizmem odsłona przygód nieustępliwego norweskiego detektywa. Zawiera prawie wszystko, co powinien zawierać porządnie upitraszony kryminał - składniki doskonale sprawdzone w historii sensacyjnego kina. Mamy więc pokłosie wojny, więzy przyjaźni, skrzywdzone dzieci, bezdusznych biznesmenów, psychopatycznych siepaczy, tragicznie przerwane rodzinne szczęście i niepowstrzymany ogień zemsty. Nic więc dziwnego, że nie mogłem nosa oderwać od ekranu i nie miałem nawet czasu pałaszować moich ulubionych sułtańskich rodzynek... Na szczęście - mimo tej miejscami iście komiksowej akcji - Varg Veum do końca przekonująco pozostał sobą.

Z każdym następnym odcinkiem coraz bardziej lubię Veuma. Jest on sympatycznym zaprzeczeniem typowego, popularnego, filmowego superbohatera - myli się, błądzi, daje się zwodzić wrednym babom i nieraz bardzo dotkliwie obrywa. A mimo to zawsze w końcu znajduje w dżungli kłopotów ścieżkę zwycięzcy.

Jak ty to robisz, Varg? Powiedz... Słucham?.. Ależ tak, jasne... Jednak nie mam tutaj zamiaru do głosu dopuszczać twojego anioła stróża.
Instynkt wilka - Wszystkie wilki są szare
reżyseria:
Norwegia, 2011
Varg Veum (Trond Espen Seim) spotyka się z Evenem Nymarkiem (Jon Øigarden), dawno niewidzianym przyjacielem, weteranem wojny w Afganistanie, a obecnie pracownikiem ochrony w fabryce broni Armakon. Kilka godzin później zakład, w którym pracował były żołnierz eksploduje.
film sensacyjny
Instynkt wilka - Wszystkie wilki są szare
5,0 5 1 4