• Oscar

PREMIERA

2004.12.28

CANAL+ PREMIUM

INWAZJA BARBARZYŃCÓW

Les Invasions Barbares

Kanada/Francja, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fenomenalna wiwisekcja środowiska dorosłego pokolenia buntowników lat 60., której epicentrum staje się szpitalne łóżko. Film uhonorowany Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego.

Ponad 50-letni Remy (Rémy Girard) umiera na raka w państwowym szpitalu w Quebecu w Kanadzie. Profesor historii o lewicowych poglądach, niegdyś mocno zaangażowany w obyczajową rewolucję lat 60., teraz walczy z cierpieniem i własnym ciałem. Ten widok wzrusza jego byłą żonę, Louise (Dorothee Berryman), która postanawia ściągnąć do szpitala ich wspólnego syna, robiącego teraz karierę w Stanach finansistę Sebastiena (Stephane Rousseau). Ten przez ostatnie lata nie miał prawie w ogóle kontaktu z ojcem, więc do Quebecu przyjeżdża niechętnie. Ale po przybyciu od razu przejmuje dowodzenie. Załatwia dla ojca oddzielną salę, konsultacje u najlepszych lekarzy, pielęgniarki do pomocy, ale przede wszystkim sprawia, że wokół szpitalnego łóżka Remy'ego zaczynają gromadzić się wszyscy ludzie, którzy byli dla niego ważni. Szpitalna sala zamienia się w zlot intelektualistów, których łączy wspólna młodość w czasach seksualnej rewolty.

"Inwazja barbarzyńców" to jeden z największych na przestrzeni ostatnich lat sukcesów kanadyjskiej kinematografii. Film DENYSA ARMANDA nie tylko dostał nagrody w Cannes (za najlepszy scenariusz i rolę kobiecą) i Toronto (najlepszy kanadyjski film roku), ale doceniła go również Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznając mu Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Bohaterowie "Inwazji barbarzyńców", grupa lewicujących intelektualistów, dyskutuje nieustannie o kobiecych piersiach i męskich pośladkach, co wydaje się jedyną spuścizną wywrotowych lat 60. Ale zza tych wyzwolonych rozmów wystaje niewygodna prawda o tęsknocie za stałością, pewnością i zwyczajnym ludzkim szczęściem. Co Kanadyjczyk może wiedzieć o amerykańskim buncie, kiedy w Kanadzie nie działo się wtedy nic wartego uwagi? Otóż to właśnie do Kanady uciekali ci, których poglądy nie mieściły się w amerykańskim prawie. W "Inwazji barbarzyńców" patrzymy na starość tych "dzieci Marksa i coca-coli", ale też na to, jakie piętno odcisnął amerykański bunt na ich dzieciach.

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, INWAZJA BARBARZYŃCÓW

WASZE OPINIE

litosci

Chyba musialo byc juz pozno jak ogladaliscie ten film albo widzieliscie jakis inny. Znakomity film, zdecydowanie jest to dramat a nie zadna komedia. Zal ze tak niezauwazony przez nasza widownie , cale szczescie ogolnie doceniony i slusznie wysoko oceniany. Tylko dac mu szanse a nie pozalujecie. Polecam 4.5/5

bigosman

co to za komedia na ktorej nie smiejemy sie, a dramat który jest dramatem bo bochater << TYLKO.>> umiera? i ma problem bo nie moze juz spac z kobietami bo za stary i chory? az dziw bierze skad te zachwyty krytyki,. szkoda czasu

lem

film,który swoją fabułą nie zaskakuje,od początku do końca wiadomo jak to się skończy i nie mam tu na mysli śmierci głównego bohatera.Syn stara się na przed smiercią ojca zrobic co dobrego,aby spokojnie mógł odejsć.Film ku pokrzepieniu serc,ale takich pełno.bez wyrazu!
INWAZJA BARBARZYŃCÓW
reżyseria:
Kanada/Francja, 2003
Fenomenalna wiwisekcja środowiska dorosłego pokolenia buntowników lat 60., której epicentrum staje się szpitalne łóżko. Film uhonorowany Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego.
komediodramat
INWAZJA BARBARZYŃCÓW
4,5 5 1 56