PREMIERA

2010.07.20

CANAL+ PREMIUM

IP MAN

Yip Man

Hong Kong, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film kostiumowy/biograficzny

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Ip Man (Donnie Yen), skromny i szlachetny mistrz Wing Chun kung fu wiedzie spokojne życie w chińskim mieście Foshan. Mieszka wraz z żoną i synem, rzadko przyjmując wyzwania od pragnących się z nim zmierzyć wojowników.

Spokojne życie Ip Mana przerywa wybuch II wojny chińsko-japońskiej. Do Foshan wkraczają wojska wroga. Ip Man zostaje wysiedlony ze swego domu i, aby utrzymać rodzinę, musi pracować dla najeźdźców. Generał Miura (Hiroyuki Ikeuchi), zagorzały miłośnik sztuk walki, zmusza lokalnych nauczycieli kung fu do pojedynków i wykorzystuje ich jako worki treningowe dla swych ludzi szkolących się w karate. Kiedy przyjaciel Ip Mana, Lin (Xing Yu) po jednym z takich pojedynków znika bez śladu, mistrz wkracza do akcji.

Wing Chun to jeden z najbardziej popularnych na świecie stylów kung fu, którego nauczycielem i wielkim popularyzatorem był Ip Man, ostatni z 16 uczniów wielkiego mistrza Chan Wah Shuna. Film WILSONA YIPA skupia się na wyjątkowo burzliwych latach życia Ip Mana, okresie drugiej wojny chińsko-japońskiej, przypadającej na lata 1937-45. Przy realizacji "Ip Mana" Yip ("Biały smok", "Strefa śmierci", "Brama Tygrysa i Smoka") po raz czwarty współpracował z jednym najpopularniejszych hongkońskich gwiazdorów Donniem Yenem, który cieszy się w swojej ojczyźnie olbrzymią popularnością. Nie ustępuje sławą Jackiemu Chanowi, u boku którego wystąpił w "Rycerzach z Szanghaju" i "Ostrzu róży" i Jetowi Li, z którym spotkał się na planie "Dawno temu w Chinach 2" i "Hero".

Nad zgodnością scenariusza "Ip Mana" z biografią mistrza czuwał jego najstarszy syn Ip Chun, a konsultantami choreografii sztuk walki byli najbardziej utytułowani zawodnicy kung fu. Podczas rozdania Hong Kong Film Awards obraz Yipa uznano najlepszym filmem i wyróżniono za choreografię scen walki. Pomimo braku kinowej dystrybucji w USA i Europie, "Ip Man" przyniósł producentom 21 milionów dolarów zysku i doczekał się sequela.

WASZE OPINIE

neck

Fajny film, dobra muzyka i stroje. Warto było oglądać.

CONVELUKI

super film a muzyka w filmie REWELACJA !!!!

heciok

super film jeden z najlepszych w swoim gatunku.
IP MAN
reżyseria:
Hong Kong, 2008
Ip Man (Donnie Yen), skromny i szlachetny mistrz Wing Chun kung fu wiedzie spokojne życie w chińskim mieście Foshan. Mieszka wraz z żoną i synem, rzadko przyjmując wyzwania od pragnących się z nim zmierzyć wojowników.
film kostiumowy/biograficzny
IP MAN
4,6 5 1 85