PREMIERA

2011.05.28

CANAL+ PREMIUM

Istota

Splice

Kanada/Francja/USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/science fiction

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Clive Nicoli (Adrien Brody) i Elsa Kast (Sarah Polley) są partnerami w życiu zawodowym i prywatnym. Pracują w specjalistycznym ośrodku badań genetycznych, gdzie planują zyskać sławę jako kreatorzy nowych istot powstałych z DNA różnych zwierząt. Kiedy udaje im się osiągnąć sukces i tworzą połączenie kręgowca i bezkręgowca, pracodawca wstrzymuje dalsze dotacje.

Od tej pory mają pracować nad innym, znacznie mniej ciekawym projektem. Ambicja pary naukowców nie pozwala jednak zatrzymać się im na tym etapie eksperymentów. Do mieszanki DNA pragną dołączyć kod genetyczny człowieka. Rozpoczynają badania na własną rękę i prowadzą je w służbowym laboratorium po godzinach. Udaje im się doprowadzić do końca to przedsięwzięcie i, mimo obiekcji Clive'a, powołują do życia humanoidalną istotę (Delphine Chanéac), którą nazywają Dren. Elsa zaczyna traktować ją jak córkę. Aby utrzymać wynik eksperymentu w tajemnicy, zabierają Dren do domu. Tam obserwują, jak istota dorasta, uczy się. Wkrótce przekonują się jednak, że nie są wstanie kontrolować jej coraz bardziej agresywnych zachowań.

Odkąd w 1953 roku odkryto strukturę DNA, naukowcy z największych uniwersytetów i ośrodków badawczych rozpoczęli eksperymenty. Już po 20 latach amerykańcy biolodzy przenieśli ludzki gen do bakterii, dając początek erze inżynierii genetycznej. Od tamtej pory badacze czynili coraz pewniejsze kroki i coraz dalej przesuwali granice naukowych eksperymentów. Powstała m.in. mysz o całkowicie ludzkim systemem immunologicznym. Przygotowując się do badań nad układem nerwowym, wszczepiono ludzkie komórki macierzyste do mózgów nowo narodzonych myszy. W 2003 roku chińskim naukowcom udało się połączyć komórki ludzkie z komórkami jajowymi królika. W końcu Lyle Armstrong z uniwersytetu w Newcastle wyprodukował embriony hybrydalne poprzez umieszczenie ludzkiego DNA z komórek skóry w wydrążonej komórce jajowej krowy.

Rozwój inżynierii genetycznej zainspirował VINCENZA NATALIEGO, reżysera głośnego "Cube", do stworzenia filmu na temat badań nad DNA. Już w 1995 roku miał gotowy wstępny scenariusz krótkometrażowego filmu zatytułowanego "Mutants". Ze względu na tematykę i perspektywę użycia ogromnej ilości efektów specjalnych żaden producent nie zdecydował się jednak podjąć wyzwania. Dopiero po 10 latach scenariusz zaktualizowany i dostosowany do filmu długometrażowego zyskał pełną aprobatę producenta Steve'a Hobana, z którym Natali nakręcił wcześniej "Wielkie nic". W tym czasie dostępne były już zaawansowane techniki animacji komputerowej.

Film Nataliego, choć formą przypomina klasyczny thriller, porusza ważkie dylematy natury etycznej i psychologicznej. W zupełnie nowym, zaskakującym świetle ukazuje zagadnienie rodzicielstwa, skupiając się również na mrocznych popędach Clive'a i Elsy, jakie wyzwala sukces, a potem pojawienie się Dren. ""Istota" to film, w którym obserwujemy, jak ludzie zmieniają się w potwory, podczas gdy stworzona przez nich istota pozostaje zupełnie niewinna. Jest to prawdziwa psychodrama i film o potworach zarazem. To odróżnia go od wszystkich klonów Frankensteina" - przekonuje reżyser.

W postać Clive'a wcielił się Adrien Brody, znany przede wszystkim z oscarowej roli Władysława Szpilmana w "Pianiście" Polańskiego. Aktor wystąpił też m.in. w "Niesamowitych braciach Bloom", "King Kongu" i "Obłędzie", gdzie u boku Keiry Knightley zagrał przetrzymywanego w szpitalu psychiatrycznym weterana wojny w Zatoce Perskiej. W "Istocie" jego partnerką i inicjatorką powołania do życia Dren jest Sarah Polley ("Świt żywych trupów", "Życie ukryte w słowach", "Mr. Nobody"). Pochodząca z Kanady aktorka i reżyserka słynie w swoim kraju ze skrajnie lewicowej działalności politycznej. Za scenariusz do wyreżyserowanego przez siebie "Away from her", obrazu o mężczyźnie zmagającym się z ciężką chorobą żony, otrzymała nominację do Oscara.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Bardzo czekałem na ten film, i w żadnym stopniu nie zawiodłem się.
Początek ciut rozciągnięty, i nudnawy, ale druga połowa rekompensuje
ubytek początkowy. Trzymający w napięciu, zwłaszcza od momentu dorosłej
"Istoty", i ten koniec, otwierający furtkę na sequel.

GAZO

Film od samego startu stopniuje napięcie i ciekawość widza
rozpędzając się jak skośnooka kolej, niestety jak dla mnie w połowie
zwalnia i robi się nieco "nie smacznie" ale jakoś to przetrawiłem.
Film w swoim gatunku świetny, rewelacyjny pomysł, niezłe efekty.
Polecam!!

whiskygogo

Jeden z lepszych thrillerów ostatnio na plusie, film trzyma w napięciu i zaskakuje. Jednocześnie zastanawiamy się czy coś takiego może się wydarzyć w przyszłości, zwłaszcza sex człowieka z istotą wyprodukowaną w probówce. Gra głównej aktorki miodzio (Sara jakaś tam), Brody trochę słabiej ale może być. Polecam!
Istota
reżyseria:
Kanada/Francja/USA, 2009
Clive Nicoli (Adrien Brody) i Elsa Kast (Sarah Polley) są partnerami w życiu zawodowym i prywatnym. Pracują w specjalistycznym ośrodku badań genetycznych, gdzie planują zyskać sławę jako kreatorzy nowych istot powstałych z DNA różnych zwierząt. Kiedy udaje im się osiągnąć sukces i tworzą połączenie kręgowca i bezkręgowca, pracodawca wstrzymuje dalsze dotacje.
thriller/science fiction
Istota
3,9 5 1 8