Fox

PREMIERA

2007.03.14

CANAL+ PREMIUM

JA, IRENA I JA

Me, Myself and Irene

USA, 2000

,

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Charlie Baileygates (Jim Carrey) jest policjantem drogowym, wzorowym obywatelem, miłym i spokojnym facetem. Jednak w życiu uczuciowym nie zaznał szczęścia.

Żona zdradziła go już w dniu ślubu, a po urodzeniu trojaczków odeszła z kochankiem, zostawiając pociechy pod jego opieką. Charlie postanawia wychować dzieci sam. Nieustannie unikając w życiu konfrontacji, znosząc upokorzenia, starając się być przykładem łagodności i cierpliwości, popada w końcu w rozdwojenie jaźni. Jego alter ego Hank Evans (Jim Carrey) to całkowite przeciwieństwo Charliego. Jest arogancki, brutalny, nadużywa alkoholu i uwielbia perwersyjny seks. Oba "wydania" mężczyzny egzystują niezależnie: Charlie jest przykładnym stróżem prawa, a Hank "po godzinach" często je łamie. Pewnego dnia Charlie otrzymuje polecenie służbowe eskortowania Irene P. Waters (Renee Zellweger), poszukiwanej przez policję w innym stanie. Dziewczyna jest śliczna i policjant zakochuje się w niej bez pamięci. Problem polega jednak na tym, że Irene kocha również Hank. Obaj nie chcą ustąpić i bezpardonowo walczą o jej względy.

Bracia BOBBY i PETER FARRELLY są znani ze specyficznego poczucia humoru. Pracują w duecie jako producenci filmowi, reżyserzy, a czasami również scenarzyści swoich obrazów. Zrobili jedną z najbardziej spektakularnych karier w Hollywood. Tytuły ich filmów mówią same za siebie: "Głupi i głupszy", "Kręglogłowi", "Sposób na blondynkę", "Płytki facet" należą do największych kasowych hitów ostatnich lat. Zarobiły przeszło miliard dolarów. Produkcje Farrellych docenia też coraz częściej krytyka - "Sposób na blondynkę", oprócz 170 mln dolarów zysku, przyniósł nominacje do dwóch Złotych Globów i nagrodę nowojorskich krytyków filmowych za rolę Cameron Diaz.

Jim Carrey, który w "Ja, Irena i ja" odtwarza Charliego i Hanka od czasu "Maski" Chucka Russella jest uznawany za komika, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza jeśli chodzi o mimikę twarzy i elastyczność ciała. To właśnie po występie w tym filmie, przylgnął do niego przydomek "człowiek-guma". Po wielu rolach komediowych, jak "Ace Ventura: psi detektyw", "Kłamca, kłamca" czy "Bruce Wszechmogący" (wszystkie w reżyserii Toma Shadyaca), Carrey pokazał, że równie dobrze radzi sobie w repertuarze dramatycznym. Do jego największych sukcesów należą tu: "Truman show" Petera Weira, "Człowiek z księżyca" Milosa Formana czy "Zakochany bez pamięci" Michela Gondry. Aktor ma na koncie m.in. 2 Złote Globy za "Człowieka z księżyca" i "Truman show".

Renee Zellweger zaistniała w filmowym świecie dzięki roli w "Jerrym Maguire" Camerona Crowe'a, gdzie partnerowała Tomowi Cruise'owi. Jednak dziś świat kojarzy ją jako Bridget Jones z obu adaptacji powieści Helen Fielding oraz Roxie Hart z musicalu "Chicago" Roba Marshalla. Za tę role otrzymała Złoty Glob. Zellweger jest również laureatką Oscara, BAFTY oraz Złotego Globu za występ w dramacie "Wzgórze nadziei" Anthony'ego Minghelli, gdzie partnerowała Nicole Kidman.

Obraz "Ja, Irena i ja" otrzymał nominację dla Jima Carreya do nagrody MTV Movie Award za najlepszą rolę komediową.

WASZE OPINIE

Frąc

Ci, którzy pamiętają poprzednie komedie z J.Carreyem takie jak chociażby Maska czy Głupi i głupszy mogą się nieco zawieść. Ten obraz nie jest już taki dobry. Ale obejrzeć można.
JA, IRENA I JA
USA, 2000
Charlie Baileygates (Jim Carrey) jest policjantem drogowym, wzorowym obywatelem, miłym i spokojnym facetem. Jednak w życiu uczuciowym nie zaznał szczęścia.
komedia
JA, IRENA I JA
4,1 5 1 36