Fox

PREMIERA

2006.02.11

CANAL+ PREMIUM

JA, ROBOT

I, Robot

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science-fiction

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 2035. Wskutek niebywałego rozwoju techniki najlepszym przyjacielem człowieka nie jest już pies, tylko robot. Maszyny potrafią gotować obiady i sprzątać, kierują samolotami i dyrygują orkiestrą, a nawet opiekują się dziećmi. Są niegroźne, ponieważ w ich obwodach zaprogramowano nietykalność dla ludzkich istot.

Wiodącym ich producentem jest firma U.S. Robotics, która zamierza wprowadzić na rynek najnowocześniejszy model NS-5. Projektant serii, genialny naukowiec Alfred Lanning (James Cromwell), ginie w tragicznych okolicznościach - wypada z okna drapacza chmur, w którym mieści się jego pracownia. W trakcie śledztwa detektyw Del Spooner (Will Smith) zaczyna podejrzewać, że wielki konstruktor został zabity przez robota. Jeśli nowoczesne maszyny rzeczywiście wymknęły się spod kontroli, gatunkowi ludzkiemu grozi zagłada.

Pomysł nakręcenia filmu o podejrzanym o morderstwo robocie narodził się dziesięć lat przed powstaniem "Ja, Robot", kiedy Jeff Vintar napisał scenariusz "Hardwired", do którego prawo nabyła wytwórnia Twentieth Century Fox. Projekt filmu powstawał przez dwa lata (Vintar pracował nad nim z reżyserem Alexem Proyasem), ale kiedy okazało się, że podobny projekt planuje firma Davis Entertainment, twórcy "Hardwired" postanowili połączyć siły z konkurencją. Tak powstał "Ja, Robot", futurystyczny kryminał autorstwa pisarza science-fiction Isaaca Asimova (scenariusz filmu opiera się luźno na jego prozie).

ALEX PROYAS, który zdobył międzynarodowe uznanie dzięki zrealizowanemu w 1994 roku filmowi "Kruk", od początku chciał, żeby rolę Del Spoonera zagrał Will Smith, nominowany do Oscara za film "Ali" (2001). Debiutujący rolą Willa w sitcomie "Bajer w Bel Air" Smith grywał najczęściej role komediowe, m.in. w filmach "Bardzo dziki zachód" (1999), "Faceci w czerni" (1997), "Hitch" (2004). W filmie Proyasa stworzył postać policjanta-melancholika, który tęskni za starociami i nienawidzi świata robotów. Will Smith, który został również kierownikiem produkcji, naciskał aby obok Vintara przy scenariuszu pracował Akiva Goldsman, laureat Oscara za scenariusz do "Pięknego umysłu" (2001), scenarzysta takich głośnych filmów, jak "Człowiek ringu" (2005) Rona Howarda i "Wyznania gejszy" (2005) Roba Marshalla. Ekranową partnerką Smitha została Natasha z popularnego serialu "Seks w wielkim mieście", czyli Bridget Moynahan, która zagrała jedną z głównych ról w obrazie Andrew Piccola "Pan życia i śmierci" (2005). Moynahan wcieliła się w postać dr Susan Calvin, która w przeciwieństwie do Spoonera wierzy, że roboty są lepsze od ludzi i - jako psycholog maszyn - pomaga w ich tworzeniu.

Projekt scenografii i robotów powierzono Patrickowi Tatopoulosowi, który uznanie zdobył m.in. jako scenarzysta "Dnia niepodległości" (1996). To on wpadł na pomysł, aby roboty przyszłości były przezroczyste, wysmukłe i bardzo ludzkie - tak jak Sonny, który łączy nowoczesną technologię z niewinnością dziecka. Robot Sonny, który symbolizuje szczytowe osiągnięciem techniczne 2003 roku, aby wyróżnić się z grupy starych robotów nabrał gestów i mimiki aktora Alana Dudyka (najnowszy film z jego udziałem to "Serenity"), natomiast za choreografię pozostałych człekokształtnych maszyn odpowiedzialny był aktor i tancerz Paul Mercurio ("Roztańczony buntownik"). Efektami specjalnymi zajął się John Nelson ("Gladiator" z 2000 roku). Jego dwudziestoosobowa ekipa w końcowej fazie kręcenia filmu liczyła kilka tysięcy pracowników. W futurystyczną metropolię wcieliło się Chicago, które - co było ważne dla reżysera - łączy w sobie elementy dwóch stylów: klasycznego i nowoczesnego. Problemem była tylko miejska zieleń, która nie pasowała do autorskiej wizji przyszłości. Producenci wynajęli więc specjalną ekipę, która dbała, aby w czasie zdjęć w kadrze nie pojawiło się żadne drzewo ani krzak. Niezwykłe wrażenie robią jeżdżące po mieście samochody, które dzięki kołom w kształcie kul mogą również jeździć bokiem. Ich projektant Jeff Julian kilkakrotnie odwiedzał fabrykę Audi w Niemczech, aby móc skonstruować samochód dla głównego bohatera.

WASZE OPINIE

Necronom

Klasa średnia wyższa filmów akcji SF. Razić mogą trochę za bardzo komputerowe sceny akcji z NS-5 oraz finał - banalny i dokładnie odwrotny w wymowie od tego książkowego. Mimo wszystko fajnie było zobaczyć dr Calvin na ekranie.

Sobri

Dość dobry , dobra gra Willa Smitha

Ciastek

Naprawdę wciąga!! Nie fart, bo zawsze oglądam go od samego końca, a kiedy była szansa obejrzenia w całości to się miało zajęcia, a następne emisje ni jak wchodzą mi w grafik. Co robić??
JA, ROBOT
reżyseria:
USA, 2004
Jest rok 2035. Wskutek niebywałego rozwoju techniki najlepszym przyjacielem człowieka nie jest już pies, tylko robot. Maszyny potrafią gotować obiady i sprzątać, kierują samolotami i dyrygują orkiestrą, a nawet opiekują się dziećmi. Są niegroźne, ponieważ w ich obwodach zaprogramowano nietykalność dla ludzkich istot.
film science-fiction
JA, ROBOT
4,5 5 1 123