2013 Paramount Pictures. All Rights Reserved.

PREMIERA

2013.12.28

CANAL+ PREMIUM

Jack Reacher: Jednym strzałem

Jack Reacher

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/sensacyjny

Ocena filmu

0.00

Opis

W Pittsburghu zostaje zastrzelonych pięć przypadkowych osób. Dowody wskazują na byłego wojskowego i wyszkolonego snajpera Jamesa Barra, który zostaje aresztowany.

Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny. Godzi się, by broniła go ambitna prawniczka Helen Rodin (Rosamund Pike), ale mimo długich przesłuchań, nie ujawnia niczego. Prosi o sprowadzenie Jacka Reachera (Tom Cruise), jeśli bowiem ktokolwiek może go oczyścić z zarzutów, to jest to właśnie ten były wojskowy detektyw. Jednak Jack, znając szokującą historię Barra z przeszłości, wierzy że złapano właściwego człowieka. Kiedy pojawia się, by go pogrążyć, oskarżony jest w śpiączce po brutalnym pobiciu w celi. Reacher samodzielnie odkrywa ślad intrygi, w którą jest zamieszany rosyjski bandyta znany jako Zec (Werner Herzog). Do tego ktoś usilnie próbuje odsunąć Reachera od sprawy.

Jack Reacher to bohater 18 powieści brytyjskiego pisarza Jima Granta, który wydaje książki pod pseudonimem Lee Child. Wymyślony przez niego bohater to były oficer amerykańskiej żandarmerii wojskowej, mistrz walki wręcz, który do rozwiązywania zagadek kryminalnych stosuje metody matematyczne i fizyczne. Reacher służył w żandarmerii 13 lat, podczas których był częścią fikcyjnej, 110. Specjalnej Jednostki Dochodzeniowej, stworzonej do zajmowania się wyjątkowo trudnymi, skomplikowanymi sprawami, zwłaszcza z udziałem żołnierzy jednostek specjalnych US Army Special Forces. Podczas kariery otrzymał wiele odznaczeń i medali. Po odejściu z wojska prowadził żywot włóczęgi, wędrując po kraju bez określonego celu.

Do tytułowej roli pierwszej ekranizacji powieści o Jacku Reacherze rozważano zaangażowanie takich gwiazd, jak Brad Pitt, Hugh Jackman, Vince Vaughn, Jamie Foxx czy Will Smith. Podobnie było z obsadzeniem roli prawniczki Helen Rodin. W przesłuchaniach brały udział Naomie Harris, Hayley Atwell, Eva Green, Brit Marling, Noomi Rapace i Alexa Davalos. Finalnie w filmie zagrali Rosamund Pike i Tom Cruise, który dobrze sprawdza się w roli wojskowego detektywa, nie dbającego o zasady i prawo, a jedynie sprawiedliwość. Być może to zasługa dobrej komunikacji pomiędzy aktorem a reżyserem CHRISTOPHEREM MCQUARRIE, którzy rok wcześniej pracowali przy "Mission Impossible - Ghost Protocol". Na planie "Jacka Reachera" Cruise spotkał też powtórnie Roberta Duvalla, z którym grał 23 lata wcześniej w "Szybkim jak błyskawica".

Pech często prześladuje Cruise'a. Tym razem premiera "Jacka Reachera" miała miejsce kilka dni po masakrze w Newtown, tymczasem sekwencja otwierająca film jest drobiazgową rekonstrukcją strzelaniny, w wyniku której ginie pięcioro niewinnych ludzi, w tym młoda dziewczyna z dzieckiem na rękach.

WASZE OPINIE

Pio

Liczyłem na dużo, duzo wiecej a tu powiało nudą niestety. Bardzo mocno spokrewniona
fabuła z filmem "Strzelec" z Markiem Wahlbergiem, tylko że Strzelec o wiele lepszy.
Mimo Crusa film okazał sie klapą dla mnie i na całym świecie sądząc po wynikach
sprzedaży,lecz nie powinno to nikogo zdziwić.
Jack Reacher: Jednym strzałem
USA, 2012
W Pittsburghu zostaje zastrzelonych pięć przypadkowych osób. Dowody wskazują na byłego wojskowego i wyszkolonego snajpera Jamesa Barra, który zostaje aresztowany.
thriller/sensacyjny
Jack Reacher: Jednym strzałem
4,1 5 1 47