2014 PARAMOUNT PICTURES. ALL RIGHTS RESERVED

PREMIERA

2014.10.03

CANAL+ PREMIUM

Jack Ryan: Teoria chaosu

Jack Ryan: Shadow Recruit

USA/Rosja, 2014

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/szpiegowski

Ocena filmu

0.00

Opis

Powrót kultowej postaci znanej z kart powieści Toma Clancy'ego. Tym razem Jack Ryan po ataku na WTC rzuca studia doktoranckie, zaciąga się do marines i ląduje w Afganistanie.

Jack Ryan (Chris Pine) jest analitykiem finansowym z Wall Street, a w rzeczywistości agentem CIA, który od 10 lat działa pod przykrywką. Przypadkiem odkrywa, że jeden z najpotężniejszych rosyjskich oligarchów - Wiktor Czerewin (Kenneth Branagh) w porozumieniu z rosyjskim rządem przygotowuje się do brutalnego aktu terroryzmu, mającego na celu ekonomiczny upadek USA. Kiedy Ryan z urzędnika za biurkiem musi przeobrazić się w agenta operacyjnego, w Moskwie niespodziewanie pojawia się jego narzeczona Cathy (Keira Knightley), która poważnie komplikuje sprawy i naraża życie obojga na niebezpieczeństwo.

Jack Ryan, historyk, analityk CIA, a później nawet prezydent Stanów Zjednoczonych, to klasyczna postać, stworzona na kartach powieści zmarłego Toma Clancy'ego, autora, m.in. "Czasu patriotów", "Polowania na Czerwony Październik", "Stanu zagrożenia" czy "Sumy wszystkich strachów". Mistrz powieści szpiegowskich przedstawił po raz pierwszy Ryana właśnie w rozgrywającym się w łodzi podwodnej thrillerze "Polowanie na Czerwony Październik", by potem wciągnąć go w śmiertelną intrygę IRA w "Czasie patriotów". W ekranizacji pierwszej z nich Ryana zagrał Alec Baldwin, w "Sumie wszystkich strachów" - Ben Affleck, ale zdecydowanie najlepszą kreację stworzył dla tej postaci Harrison Ford w "Czasie patriotów" i "Stanie zagrożenia".

Do grona odtwórców Jacka Ryana dołącza Chris Pine, znany przede wszystkim z roli kapitana Jamesa T. Kirka w dwóch filmach "Star Trek" J.J. Abramsa. Aby przygotować się do roli, Pine rozmawiał z wojskowymi, odwiedził London School of Economics, zapoznał się z bankowymi i handlowymi mechanizmami, a co więcej poznał osobę wykonującą pracę inspektora nadzoru, czyli dokładnie taką, która jest dla Ryana przykrywką. Jak na reboot przystało w "Teorii chaosu" poznajemy nową historię kultowego bohatera. Jack po ataku na WTC rzuca studia doktoranckie, zaciąga się do marines i ląduje w Afganistanie. Helikopter, którym leci na misję, zostaje zestrzelony, a on ciężko ranny. Kolejne miesiące spędza w szpitalu na rehabilitacji, gdzie poznaje swoją dziewczynę (Keira Knightley) i agenta (Kevin Costner), przez którego sam staje się tajnym współpracownikiem CIA. Dziesięć lat później nadal udaje, że jest zwyczajnym analitykiem w jednym z wielkich koncernów finansowych Wall Street. Do czasu, gdy odkrywa niepokojące posunięcia walutowe rosyjskiego oligarchy.

Próby wprowadzenia Jacka Ryana w XXI wiek podjął się jako reżyser nominowany do Oscara® KENNETH BRANAGH. Człowiekiem, który wprowadza Jacka Ryan do CIA jest oświadczony agent Thomas Harper, w którego wcielił się zdobywca Oskara®, reżyser i aktor Kevin Costner. Co ciekawe, Costner otrzymał propozycję zagrania Ryana w filmie "Polowanie na Czerwony Październik", ale odrzucił ją, bo chciał skupić się na pracy nad nagrodzonym Oskarem® "Tańczącym z wilkami". Narzeczoną Ryana, Cathy zagrała Keira Knightley, nominowana do nagrody Akademii® angielska aktorka, znana widzom m.in. jako Elizabeth Swann z "Piratów z Karaibów" i Elizabeth Bennet z filmu "Duma i uprzedzenie".
Jack Ryan: Teoria chaosu
reżyseria:
USA/Rosja, 2014
Powrót kultowej postaci znanej z kart powieści Toma Clancy'ego. Tym razem Jack Ryan po ataku na WTC rzuca studia doktoranckie, zaciąga się do marines i ląduje w Afganistanie.
thriller/szpiegowski
Jack Ryan: Teoria chaosu
3,7 5 1 20