fot. Marcin Makowski
  • Orzeł

Jack Strong

Polska, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny/szpiegowski

Ocena filmu

0.00

Opis

"Jack Strong" to film Władysława Pasikowskiego, twórcy kultowej postaci Franza Maurera, którego w 1992 roku w filmie "Psy" wcielił się Bogusław Linda. Scenariusz "Jacka Stronga" powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach - polskim, angielskim i rosyjskim.

Rok 1970. Związek Sowiecki jest u szczytu potęgi politycznej i militarnej, a Stany Zjednoczone ponoszą klęskę w Wietnamie. W grudniu na rozkaz władz PRL i polskich generałów na Wybrzeżu zostają użyte regularne jednostki bojowe do masakrowania bezbronnej ludności. Nikt nie wyobraża sobie, że komunizm mógłby upaść, za to cały świat liczy się z możliwością rozpętanego przez Moskwę konfliktu atomowego. Pułkownik Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) podejmuje dramatyczną decyzję rozpoczęcia współpracy z Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Funkcjonuje w samym środku sowieckiego systemu i ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Przez 11 lat działa samotnie, jego kontaktem z CIA jest agent operacyjny David Forden (Patrick Wilson). Przekazując Amerykanom najtajniejsze plany Sowietów, naraża nie tylko siebie, ale także żonę Hannę (Maja Ostaszewska) i synów Bogdana (Piotr Nerlewski) i Waldka (Józef Pawłowski). W listopadzie 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, przeciek w Polsce zostaje wykryty. W obliczu zagrożenia, Kukliński wraz z rodziną zostają ewakuowani do USA. Do ojczyzny przyjedzie dopiero po 17 latach, 27 kwietnia 1998 roku.

Pułkownik Ryszard Kukliński, będąc oficerem Ludowego Wojska Polskiego, współpracował z amerykańskim wywiadem, a także wywiadem NATO pod pseudonimem Jack Strong. W latach 1971-1981 przekazał na Zachód około 40 tysięcy stron najtajniejszych dokumentów dowództwa Armii Sowieckiej i Układu Warszawskiego, w tym co najmniej 34 tysiące stron w języku rosyjskim. Były wśród nich plany użycia przez ZSRR broni nuklearnej. Pomimo kontrwywiadowczej działalności sowieckich służb specjalnych w Polsce (KGB i GRU) oraz polskich SB i WSW - Kukliński działał przez jedenaście lat, co jest fenomenem w historii wywiadu. W 1984, po zniesieniu stanu wojennego i nieudanej próbie likwidacji Kuklińskiego przez KGB w Ameryce, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w tajnym, kapturowym procesie skazał go na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych, degradację oraz konfiskatę całości mienia zarówno jego, jak też jego rodziny. W latach 90. obaj synowie Kuklińskiego zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, podejrzewa się że za ich śmiercią stoją agenci KGB.

"Jack Strong" to film WŁADYSŁAWA PASIKOWSKIEGO, twórcy kultowej postaci Franza Maurera, którego w 1992 roku w filmie "Psy" wcielił się Bogusław Linda. Rok wcześniej Pasikowski zadebiutował "Krollem", który rok później stał się najbardziej kasowym filmem polskim (450 tys. widzów) i hitem w wypożyczalniach kaset wideo. Scenariusz "Jacka Stronga" powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach - polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego wystąpił Marcin Dorociński ("Róża", "Obława", "Drogówka"), w postać Davida Fordena - oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson ("Watchman. Strażnicy", "Anioły w Ameryce", "Prometeusz"), żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska ("Katyń", "Uwikłanie"), która za swoją kreację zdobyła Polską Nagrodę Filmową - Orła. Synów Kuklińskiego zagrali Józef Pawłowski i Piotr Nerlewski, a agentkę CIA Dagmara Domińczyk ("Kinsey", "Hrabia Monte Christo"). "Jack Strong" zdobył Bursztynowe Lwy na festiwalu w Gdyni, gdzie nagrodzono również reżyserię i kostiumy.

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola kobieca - Maja Ostaszewska, film Jack Strong

WASZE OPINIE

Tufta

To czy był zdrajcą czy nie to zależy od tego czy brał pieniądze od Amerykanów czy nie. Myślicie ,że
brał?
Jack Strong
Polska, 2014
"Jack Strong" to film Władysława Pasikowskiego, twórcy kultowej postaci Franza Maurera, którego w 1992 roku w filmie "Psy" wcielił się Bogusław Linda. Scenariusz "Jacka Stronga" powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach - polskim, angielskim i rosyjskim.
film sensacyjny/szpiegowski
Jack Strong
3,9 5 1 64