NBC Universal

PREMIERA

2009.07.20

CANAL+ PREMIUM

JADOWITY WRÓG

Copperhead

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film akcji/western/horror

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Małe miasteczko w Nowym Meksyku tuż po zakończeniu wojny secesyjnej. Wyjęty spod prawa rewolwerowiec Dziki Bill Longley (Brad Johnson) przybywa z informacją o chmarze jadowitych grzechotników, które przemierzają pustynię i wkrótce zagrożą osadzie.

Terroryzujący okolicę miejscowy kowboj Jesse (Billy Drago) wyzywa jednak przybysza na pojedynek, w którym obaj zostają ranni. Tymczasem w nocy nadciągają grzechotniki. Mieszkańcy miasta usiłują odeprzeć ich atak na wiele sposobów, lecz gady są wyjątkowo przebiegłe. Po całonocnych zmaganiach, pojawia się gigantyczna matka węży. Zadanie jej uśmiercenia spada na barki Billa. Rewolwerowiec musi wykazać się wyjątkowym sprytem, by wyjść cało z konfrontacji z ogromnym jadowitym gadem.

Pełnometrażowy debiut TODORA CHAPKANOVA, bułgarskiego reżysera, pracującego dla kanału telewizyjnego Sci-Fi Channel, spełnia wszystkie wymogi westernu. Jego akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie w połowie XIX wieku, głównym bohaterem jest wyjęty spod prawa kowboj, a na dalszym planie nie brak typowych dla gatunku postaci: szeryfa, małomiasteczkowego przedsiębiorcy, dziewcząt z saloonu i rewolwerowców. Gdy jednak na arenie zdarzeń pojawiają się grzechotniki, "Jadowity wróg" zwraca się w stronę horroru i dynamicznego kina akcji. To ciekawe połączenie konwencji gatunkowych sprawiło, iż niektórzy recenzenci porównali produkcję Chapkanova do "Wężów w samolocie", tyle że w scenerii Dzikiego Zachodu. Poza trzymającą w napięciu akcją, "Jadowity wróg" ma także spory ładunek lekkiego humoru, głównie za sprawą postaci szeryfa-niedojdy i pechowego kowboja imieniem Roscoe.

Film zrealizowano na planie w Bułgarii przy udziale kilku miejscowych aktorów. W roli Dzikiego Billa Longleya wystąpił jednak Amerykanin Brad Johnson, który wcześniej wcielał się wielokrotnie w kowboja, m.in. jako model z reklamy papierosów Marlboro. Zagrał ponadto w filmach, takich jak "Amerykańska historia", "Ptaki 2" i znanym widzom serialu westernowym "Czas Komanczów". Druga ważna rola Jesse'ego przypadła Billy'emu Drago, aktorowi charakterystycznemu, pamiętanemu przede wszystkim jako Frank Nitti z "Nietykalnych" Briana de Palmy. Publiczność miała też okazję oglądać Drago w takich obrazach, jak "Niesamowity jeździec", "True Blood" czy "Mad Dog Time". Na planie "Jadowitego wroga" pojawił się ponadto Keith Stone (m.in. seriale "Invincible" i "Kamen Rider: Dragon Knight"), Brad Greenquist (m.in. "Smętarz dla zwierzaków", "Z zimną krwią") oraz bułgarska piękność Violeta Markovska.

WASZE OPINIE

KamilMtr

Przestańcie w końcu puszczać tego gniota w weekendy!!!!!

qba1234567

gratulacje dla redakcji. Za takie filmy warto płacić. Panowie jak wydaliście budżet na mega hiy i nic nie zostało a trzeba zapełnić czas antenowy to proponuje jakąś tanią i fajną klasykę a nie takie gnioty

Alpinek

Niewiarygodne... gniot stulecia
JADOWITY WRÓG
reżyseria:
USA, 2008
Małe miasteczko w Nowym Meksyku tuż po zakończeniu wojny secesyjnej. Wyjęty spod prawa rewolwerowiec Dziki Bill Longley (Brad Johnson) przybywa z informacją o chmarze jadowitych grzechotników, które przemierzają pustynię i wkrótce zagrożą osadzie.
film akcji/western/horror
JADOWITY WRÓG
2,3 5 1 9