Paramount Pictures

PREMIERA

2004.12.12

CANAL+ PREMIUM

JĄDRO ZIEMI

The Core

Wlk. Brytania/USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science-fiction

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czasy współczesne. Światem wstrząsa seria dziwnych wydarzeń. W Londynie ludzi atakuje stado oszalałych ptaków, w Bostonie w tym samym czasie i miejscu umierają 32 osoby.

W San Francisco zapada się most Golden Gate, rzymskie Colosseum zamienia się w gruzy, zaś wracający na Ziemię amerykański statek kosmiczny myli kurs i tylko dzięki rozsądkowi załogi nie rozbija się w Los Angeles. Maszyna ląduje na rzece, poważnie uszkadzając przy tym kilka mostów. Za ten błąd dowództwo wini kierujących statkiem pułkownika Roberta Iversona (Bruce Greenwood) i majora Rebeccę Childs (Hilary Swank). Oboje zostają zawieszeni w służbie.

Tymczasem do tajnej bazy wojskowej zostaje wezwanych dwóch naukowców: specjalizujący się w geomagnetyce Amerykanin dr Josh Keyes (Aaron Eckhart) i Francuz dr Sergei Leveque (Tcheky Karyo) - specjalista od broni jądrowej. Tymczasem okazuje się, że wszystkie zmarłe w Bostonie osoby miały wszczepiony rozrusznik serca. Za przyczynę tych zgonów naukowcy podają zaburzenia w działaniu jądra Ziemi. Badania Josha Keyesa dowodzą jeszcze jednej rzeczy - anomalie w jądrze są na tyle duże, że za rok Ziemia przestanie istnieć spalona przez Słońce. Jedynym ratunkiem dla planety jest dotarcie do jądra i pobudzenie go do działania. Rzecz wydaje się niewykonalna, ale okazuje się, że jeden z naukowców - dr Edward Brazleton (Delroy Lindo) - pracuje nad pojazdem, który umożliwi taką podróż. Aby uniknąć paniki w tajemnicy zostaje powołana ekspedycja, w skład której wchodzą kosmonauci Iverson i Childs, naukowcy Keyes, Leveque, Brazleton oraz największy autorytet w tej dziedzinie dr Conrad Zimsky (Stanley Tucci). Muszą oni dotrzeć do jądra i zdetonować ładunek nuklearny, który pobudzi jego ruch obrotowy. W ich rękach spoczywają losy całego świata.

Scenariusz "Jądra Ziemi" to wytwór fantazji realizatorów, choć sporo w nim autentycznych naukowych hipotez. Możemy tylko spekulować, co dzieje się pod skorupą ziemską, a nieprzemyślane ingerencje w prawa natury mogą doprowadzić do katastrofy podobnej do tej opisanej w "Jądrze ziemi".

Brytyjski reżyser JON AMIEL debiutował na kinowych ekranach 15 lat temu dramatem "Queen of Hearts", który otwierał MFF w Cannes i został uznany w Wielkiej Brytanii za jeden ze stu filmów wszechczasów. Amerykańskim debiutem Amiela była "Ciotka Julia i skryba", a w filmografii ma również tytuły, tj.: "Sommersby", "Człowiek, który wiedział za mało", "Psychopata" i "Czas na łzy".

WASZE OPINIE

brt

super

Krzysiek

Mialem isc na to kiedys do kina... ciesze sie, ze jednak tego nie zrobilem. Film do jednokrotnego obejrzenia, ale ogolnie nic specjalnego.

szawka

czy skadś nie znamy tej fabuły-może armagedon?? blee
JĄDRO ZIEMI
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2003
Czasy współczesne. Światem wstrząsa seria dziwnych wydarzeń. W Londynie ludzi atakuje stado oszalałych ptaków, w Bostonie w tym samym czasie i miejscu umierają 32 osoby.
film science-fiction
JĄDRO ZIEMI
4,0 5 1 53