DreamWorks

PREMIERA

2009.11.07

CANAL+ PREMIUM

JAJA W TROPIKACH

Tropic Thunder

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brytyjski reżyser Damien Cockburn (Steve Coogan) chce nakręcić epicki obraz wojenny o grupie amerykańskich żołnierzy w wietnamskiej dżungli.

Do obsady angażuje Tugga Speedmana (Ben Stiller), gasnącego gwiazdora hollywoodzkiego kina akcji, który marzy o statuetce Oscara oraz australijskiego aktora dramatycznego Kirka Lazarusa (Robert Downey Jr.), który ma ich już pięć, ale wciąż jest gotów podejmować nowe wyzwania, by doskonalić warsztat. W filmie Cockburna gra także Jeff Portnoy (Jack Black), który chciałby w końcu wystąpić w jakimś ambitnym repertuarze, Alpa Chino (Brandon T. Jackson) multiplatynowy artysta sceny hiphopowej, myślący poważnie o karierze na ekranie, a także Kevin Sandusky (Jay Baruchel), który szuka po prostu pracy. W trakcie realizacji projektu wybujałe ego aktorów i rosnące koszty zagrażają wstrzymaniem produkcji. Producent Les Grossman (Tom Cruise) grozi zerwaniem umowy. Weteran wojenny i autor ekranizowanej powieści "Four Leaf" Jan Tayback (Nick Nolte) postuluje odciąć aktorów od gwiazdorskiej oprawy i postawić na autentyczność przekazu. W ten sposób Tugg Speedman i jego koledzy zostają przerzuceni na dzikie tereny południowo-wschodniej Azji. Tam, w dżungli, bez asystentów i telefonów komórkowych, trafiają na narkotykowy gang. Przestępcy biorą ich za agentów DEA i postanawiają rozprawić się z nimi. Tymczasem aktorzy są przekonani, że wciąż uczestniczą w realizacji filmowej fabuły.

Pomysłodawcą komedii "Jaja w tropikach", a zarazem jej reżyserem jest BEN STILLER, aktor znany z takich przebojów, jak "Sposób na blondynkę", "Poznaj mojego tatę", "Poznaj moich rodziców", "Telemaniak" czy "Zoolander". Stillera zainteresowały opowieści o obozach wojskowych, do których wysyła się aktorów, by oswoili się z mundurami i bronią. Wraz z Justinem Theroux'em i Etanem Cohenem napisał scenariusz, który nie tyle jest parodią filmu wojennego, co wyśmiewa, jak schematycznie i sztampowo przedstawia się wojnę w hollywoodzkich produkcjach.

"Jaja w tropikach" to przede wszystkim historia o aktorach, którzy na planie filmowym nie potrafią odróżnić fikcji od rzeczywistości. Nie mają dystansu do siebie, a role traktują ze śmiertelną powagą i wyrachowaniem. Mają nadzieję, że film, w którym biorą udział stanie się dla nich trampoliną do sukcesu. W Tugga Speedmana, weterana kina akcji, którego kariera znalazła się na niebezpiecznym zakręcie, wcielił się sam Ben Stiller ("Nadchodzi Polly", "Noc w muzeum", "Dziewczyna moich koszmarów"). Tugg, znany z udziału w serii filmów "Scorcher", jest już twarzą ograną. Liczy, że dzięki udziałowi w wojennym eposie wszech czasów znów trafi do czołówki amerykańskich gwiazd. Stillerowi udało się pozyskać do współpracy aktorów, którzy nie mieli oporów przed tym, by żartować z samych siebie i z własnego gwiazdorskiego wizerunku. W dodatku zrobili to naprawdę świetnie, czego dowodem jest nominacja m.in. do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA dla Roberta Downeya Jr. oraz nominacja do Złotego Globu dla Toma Cruise'a. Pierwszy z nich, znany z takich tytułów, jak "Urodzeni mordercy", "Gothika" czy "Cudowni chłopcy", ma już na koncie BAFTĘ oraz nominacje do Oscara i Złotego Globu za tytułową rolę w "Chaplinie" Richarda Attenborougha. W komedii Stillera stworzył brawurową kreację Kirka Lazarusa, australijskiego aktora, który podejmuje wyzwanie zagrania czarnoskórego sierżanta. Lazarus do tego stopnia utożsamia się ze swoim bohaterem, że przemalowuje sobie skórę na czarno i nawet kiedy nie ma kamer, mówi i zachowuje się jak typowy Afroamerykanin z końca lat 60. XX wieku. Bardzo kreatywny w tworzeniu postaci despotycznego producenta filmowego był również Tom Cruise ("Oczy szeroko zamknięte", "Raport mniejszości", "Ostatni samuraj"), jeden z najpopularniejszych aktorów w Hollywood, posiadacz m.in. 3 Złotych Globów i 3 nominacji do Oscara. To on wymyślił, jak ma wyglądać, zachowywać się, a nawet tańczyć jego Les Grossman. Rola Jeffa Portnoya została napisana z myślą o Jacku Blacku ("Płytki facet", "King Kong", "Twarda laska"), którego występ w komedii Richarda Linklatera "Szkoła rocka" został uhonorowany m.in. nominacją do Złotego Globu. Grany przez niego w "Jajach w tropikach" uzależniony od narkotyków Portnoy to gwiazdor mało ambitnej i dość obrzydliwej serii komediowej "The Fatties", któremu marzy się bardziej ambitny repertuar.

Bohaterowie stworzeni przez Stillera nie są karykaturą konkretnych osób, a raczej archetypami postaci, biorących udział w produkcji kinowego przeboju. Reżyserowi zależało na tym, aby widzom spodobała się sama historia. Chciał, by polubili bohaterów, a nie jedynie tropili anegdoty związane z hollywoodzkim establishmentem. Zapożyczenia i odwołania do innych obrazów są natomiast bardzo częste i umiejętnie wplecione. Do tego Theodore Shapiro ("Starsky i Hutch", "Nadchodzi Polly", "Diabeł ubiera się u Prady") skomponował muzykę, która kojarzy się z klasykami gatunku, takimi jak "Pluton" czy "Czas apokalipsy".

WASZE OPINIE

arti

Całkiem przyzwoita komedia. Fajna satyra na kino, świat filmu i proces jego powstawania. Lubię filmy w których trzeba doszukiwać się nawiązań do innych obrazów a tu było tego sporo. Były oczywiście przestoje i momenty mało śmieszne ale ogólnie nie żałuję czasu poświęconego na ten film. Bardzo fajne role zagrane przez Cruisa i Downeya Jr.

ket

Prostacki humor, nie polecam..

cine

Kompletne dno, a tak lubię Sandlera.
JAJA W TROPIKACH
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Brytyjski reżyser Damien Cockburn (Steve Coogan) chce nakręcić epicki obraz wojenny o grupie amerykańskich żołnierzy w wietnamskiej dżungli.
komedia
JAJA W TROPIKACH
3,4 5 1 37