www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.07.13

CANAL+ PREMIUM

JAK BYĆ KOCHANĄ

Polska, 1962

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Znana polska aktorka (Barbara Krafftówna) udaje się w podróż do Paryża. W samolocie poznaje amerykańskiego naukowca. W rozmowie z nim Felicja wspomina czasy wojny i okupacji, które spędziła w Krakowie.

Wiodącym wątkiem opowieści staje się historia jej niespełnionej miłości. Obiektem nieszczęśliwego uczucia był Wiktor Rawicz (Zbigniew Cybulski), aktor z którym tuż przed wybuchem wojny grała w "Hamlecie". Gdy chłopak zostaje oskarżony o zabójstwo volksdeutscha, zakochana Felicja postanawia ukryć go w swoim mieszkaniu. Wierzy, że jej poświęcenie zbliży ich do siebie i Wiktor odwzajemni jej uczucie. Aby odciągnąć od siebie uwagę okupantów, dziewczyna wstępuje do niemieckiego teatru, za co w przyszłości będzie represjonowana. Po zakończeniu okupacji, Rawicz opuszcza mieszkanie aktorki, nie okazując nawet odrobiny wdzięczności.

Walczący o Złotą Palmę, nagrodzony trzema Złotymi Wrotami na MFF w San Francisco obraz "Jak być kochaną" WOJCIECHA JERZEGO HASA zyskał uznanie krytyków na całym świecie, a Felicja w wykonaniu Barbary Krafftówny do dziś uznawana jest za jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskim filmie. Has na pierwszy plan filmu wysuwa historię miłosną, doskonale analizując i portretując świat kobiecych uczuć. Wojna pozostawiona jest w tyle, stanowi zaledwie tło opowieści. Taki chwyt był wielkim zaskoczeniem dla ówczesnych krytyków, których polska kinematografia lat 60. przyzwyczaiła do eksponowania tematyki okupacji. Niesamowity wkład w sukces filmu miała Barbara Krafftówna, która mistrzowsko oddała skomplikowaną osobowość Felicji i toczącą się w niej wewnętrzną walkę uczuć. Swoją rolą przyćmiła nawet Zbigniewa Cybulskiego, wcielającego się w postać Wiktora Rawicza. Aktorka otrzymała główną nagrodę aktorską na festiwalu w San Francisco.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

nigdy wczesniej tego filmu nie widzialam i musze wyznac, ze dla mnie byl swietny. Moze miejscami czasem bylo troszeczke dluzyzn zwiazanych z pokazywaniem statycznych scen planu dla zbudowania klimatu, ale to nalezalo do charakkterystycznego stylu krecenia filmow po wojnie. Ciekwa historia, dobrze rytmicznie wpleciona w uplywajacy czas, bardzo ladne sceny, kadry filmowe, swietna gra Cybulskiego, Kraftowny. Film przykul mnie do kanapy, nawet nie chcialo mi sie kawy sobie zrobic....:)

Frąc

Film obejrzałem na tegorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty przy okazji retrospekcji filmów Hasa. Wcześniej nie znałem jego kina. Ale mile się zaskoczyłem. Mam nadzieję, że polskie telewizje pójdą po rozum do głowy i przypomną tego niezwykłego twórcę. On się w ogóle się nie starzeje, czego przykładem chociażby ,,Jak być kochaną''.
Od początku wciągamy się w historię kobiety z samolotu. Zastanawiamy się jak to wszystko się skończy. Tym, którzy będą oglądali kiedyś inne filmy tego twórcy, zwrócę uwagę na powtarzający się często motyw okna, przez które ukazywany był świat. Dużym plusem w tym przypadku jest również znakomita rola Zbigniewa Cybulskiego oraz rzecz jasna Barbary Krafftównej. Po prostu lektura obowiązkowa.
JAK BYĆ KOCHANĄ
reżyseria:
Polska, 1962
Znana polska aktorka (Barbara Krafftówna) udaje się w podróż do Paryża. W samolocie poznaje amerykańskiego naukowca. W rozmowie z nim Felicja wspomina czasy wojny i okupacji, które spędziła w Krakowie.
dramat
JAK BYĆ KOCHANĄ
4,7 5 1 64