PREMIERA

2007.06.19

CANAL+ PREMIUM

JAK BYĆ SOBĄ

I Heart Huckabees

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Albert Markovsky (Jason Schwartzman) nie tylko pisze wiersze, ale też z ich pomocą próbuje walczyć o ochronę środowiska. Jest przywódcą Koalicji Na Rzecz Otwartych Przestrzeni, ale w swoim życiu czuje się coraz bardziej zagubiony. Na dodatek ma wrażenie, że prześladują go dziwne przypadki oraz czarnoskóry Sudańczyk, którego co chwila w różnych rolach spotyka na swojej drodze.

Markovsky postanawia skorzystać z pomocy biura "Egzystencjalnych Detektywów", które prowadzi nietuzinkowe małżeństwo Bernarda (Dustin Hoffman) i Vivian (Lily Tomlin) Jaffe. Ekscentryczni detektywi-filozofowie, by odsłonić przed Albertem "ostateczne prawdy o rzeczywistości" stosują dość niekonwencjonalne metody. Próbując mu udowodnić, że wszystko na świecie jest ze sobą powiązane, dochodzą do wniosku, że źródło problemów Alberta tkwi w niejakim Bradzie (Jude Law), który spotyka się z modelką Dawn (Naomi Watts) i w podstępny sposób chce przejąć przywództwo w organizacji Markovsky'ego. Albertowi wyraźnie się ta diagnoza nie podoba, szuka więc pocieszenia u równie oryginalnej francuskiej filozofki, Caterine Vauban (Isabelle Huppert). Vauban jest dla "Egzystencjalnych Detektywów" wrogiem numer jeden, zwłaszcza że jej poglądy na życie są skrajnie przeciwne - Caterine uważa, że światem rządzi chaos i destrukcja. Zagubiony coraz bardziej Albert nawiązuje zaskakującą przyjaźń ze strażakiem Tommym (Mark Wahlberg), który po 11 września stał się zatwardziałym alterglobalistą i nawet do pożarów jeździ na rowerze.

Reżyser i współscenarzysta filmu DAVID O. RUSSELL zwrócił na siebie uwagę już swoim pełnometrażowym debiutem "Spanking the Monkey" (1994), który otrzymał 2 statuetki Independent Spirit Award oraz nagrodę publiczności na Festiwalu w Sundunce. Mocną pozycję w amerykańskim kinie niezależnym potwierdził kolejnymi filmami - "Igraszkami z losem" (1996) oraz "Złotem pustyni" (1999). Jak przyznał w wywiadzie dla "Empire", komedia "Jak być sobą" w ogóle by nie powstała, gdyby nie Robert Thurman, prywatnie ojciec Umy Thurman, który dla Russella od dawna był autorytetem i mentorem. Robert Thurman jest profesorem Uniwersytetu Columbia i jednym z najsłynniejszych na świecie buddystów i znawców Tybetu. Wraz z Richardem Gere'em i kompozytorem Philipem Glassem założył organizację Tibet House, a w 1997 roku "Time" uznał go za jednego z najbardziej wpływowych Amerykanów.

Dzięki słynnemu tybetologowi Russell opracował specjalną metodę medytacji, do której odwołuje się w swoim filmie, a tworząc postać Bernarda Jaffe wzorował się właśnie na Thurmanie. Było to jedną z przyczyn, dla której na udział w "Jak być sobą" zgodził się dwukrotny laureat Oscara ("Sprawa Kramerów" i "Rain Man"), Dustin Hoffman. Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć Hoffman wysłuchał wielu wykładów Thurmana, by - jak tłumaczył - możliwie najlepiej zrozumieć jego zaskakujący charakter i filozoficzne poglądy. Sam reżyser natomiast utożsamiał się przede wszystkim z postacią niezwykłego ekologa Alberta Markovsky'ego. Rolę tę powierzył byłemu perkusiście zespołu Phantom Planet, Jasonowi Schwartzmanowi, znanemu z filmu "Rushmore" Wesa Andersona. "Sam kiedyś zaangażowałem się w kilka akcji, rozmawiałem z ludźmi na parkingach i rozdawałem ulotki. Byłem oczywiście przedmiotem drwin, ale nie przejmowałem się tym" - tłumaczył Russell. "Tacy bohaterowie, jak Albert należą do moich ulubionych - to pasjonaci, którzy dążą do odkrywania prawdy i nie dają się zabić rutynie". Gwiazdorską obsadę filmu uzupełnili: Lily Tomlin (znana m.in. z filmów Roberta Altmana "Nashville", "Gracz" oraz "Na skróty"), Isabelle Huppert ("Pianistka", "8 kobiet"), były wokalista zespołów Marky Mark oraz The Funky Beach, Mark Wahlberg ("Boogie Nights", "Gniew oceanu", "Infiltracja", za którą otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu), Jude Law (nominowany do Oscara za role w filmach "Utalentowany Pan Ripley" i "Wzgórze nadziei") oraz Naomi Watts ("21 gramów", "The Ring"), która zyskała uznanie dzięki roli w filmie Davida Lyncha "Mulholland Drive". W roli matki Markovsky'ego wystąpiła prawdziwa matka Schwartzmana.
JAK BYĆ SOBĄ
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Albert Markovsky (Jason Schwartzman) nie tylko pisze wiersze, ale też z ich pomocą próbuje walczyć o ochronę środowiska. Jest przywódcą Koalicji Na Rzecz Otwartych Przestrzeni, ale w swoim życiu czuje się coraz bardziej zagubiony. Na dodatek ma wrażenie, że prześladują go dziwne przypadki oraz czarnoskóry Sudańczyk, którego co chwila w różnych rolach spotyka na swojej drodze.
komediodramat
JAK BYĆ SOBĄ
4,5 5 1 11