PREMIERA

2006.06.30

CANAL+ PREMIUM

JAK DWIE KROPLE WODY

A ton image

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mathilde (Nastassja Kinski) i Thomas (Christopher Lambert) są udaną, kochającą się parą. Swoje spotkanie traktują jak spełniony cud, ale do pełni szczęścia brakuje im dziecka. Mathilde nie może jednak zajść w ciążę.

Mijają miesiące i kobieta powoli traci nadzieję. Kiedy więc szef Thomasa, profesor Cardoze (Andrzej Seweryn) proponuje im eksperymentalny, choć nie do końca zgodny z prawem sposób na odzyskanie płodności, para wspólnie poddaje się kuracji. Mathilde wkrótce zachodzi w ciążę i dziewięć miesięcy później rodzi się Manon, słodka córeczka podobna do matki jak dwie krople wody. Po kilku latach zachowanie Manon zaczyna jednak bardzo niepokoić jej rodziców.

"Jak dwie krople" jest kinowym debiutem ARUNY VILLIERS, córki reżysera telewizyjnego François Villiersa i siostrzenicy aktora Jeana-Pierre'a Aumonta ("Hrabia Monte Christo", "Jefferson w Paryżu"). Nad scenariuszem, którego kanwą stała się powieść Louise'a L. Lambrichs'a, wspólnie z Villiers pracował m.in. Guillaume Laurant, autor dialogów do wielu filmów Jeana-Pierre'a Jeuneta ("Miasto zaginionych dzieci", "Delikatessen", "Amelia" i "Bardzo długie zaręczyny"). Do ról głównych reżyserka zdecydowała się jednak zaangażować aktorów spoza Francji. W postać Mathilde wcieliła się niemiecka aktorka Nastassja Kinski, a jej filmowego męża zagrał Amerykanin Christopher Lambert, już raz doceniony przez francuskich krytyków - otrzymał Cezara dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Metro" (1985) Luca Bessona. Do historii kina Lambert, który ma na koncie prawie 60 ról, przejdzie jednak zapewne jako Connor McLeod, główny bohater popularnej serii o "Nieśmiertelnym". Później aktora mogliśmy oglądać w filmie "Mortal Kombat: Dewastacja", trzeciej części filmu zrealizowanego na podstawie gier komputerowych.

W filmie Villiers pojawił się też ważny polski akcent. W postać profesora Cardoze wcielił się Andrzej Seweryn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnych, członek słynnej paryskiej Comedie Française. Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za rolę w filmie "Dyrygent" Andrzeja Wajdy zadebiutował ostatnio również jako reżyser. Jego obraz "Kto nigdy nie żył...", historia księdza zakażonego wirusem HIV z Michałem Żebrowskim w roli głównej, zakwalifikował się do XXVIII Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.NASTASSJA KINSKI

Urodziła się 24 stycznia 1961 roku w Berlinie Zachodnim jako Nastassja Nakszyńska, córka Klausa Nakszyńskiego i Ruth Toecki. Nastassją Kinski stała się dopiero czternaście lat później, kiedy oboje z ojcem - Klausem Kinski, wielką osobowością niemieckiego kina - przyjęli nowe nazwisko. Rodzice przyszłej gwiazdy rozstali się dość szybko - Ruth nie mogła długo znosić erotycznych ekscesów męża, który w swojej autobiografii przyznawał się do tysięcy kochanek.

W kinie Nastassja zadebiutowała już jako trzynastolatka - zagrała niemą żonglerkę związaną ze starszym mężczyzną w filmie "Fałszywy ruch" (1975) Wima Wendersa. Później często występowała w filmach telewizyjnych, mało wyszukanych komediach i horrorach. Mimo dwóch Niemieckich Nagród Filmowych jej kariera nie rozwijała się w zawrotnym tempie do czasu, kiedy poznała Romana Polańskiego. Osiemnastoletnia Nastassja pracowała wtedy głównie jako modelka, a dzięki Polańskiemu zaczęła pozować dla wielkich magazynów mody (m.in. "Vouge") i stworzyła swoją najlepszą filmową kreację - Tess Durbeyfield w jego filmie "Tess". Uhonorowana za tę rolę Złotym Globem Kinski chętnie przyznawała się do romansu ze starszym reżyserem, a o Polańskim mówiła: "Jako reżyser był dziesięć razy cudowniejszy, niż jako kochanek".

Przekorną aktorką zaczęli interesować się reżyserzy z Europy i Ameryki. U Francisa Forda Coppoli zagrała w "Ten od serca" (1982), u Paula Schradera w "Ludziach - kotach" (1982), u Andrieja Konczałowskiego w "Kochankach Marii" (1984), a u Jeana-Jacquesa Beineixa w "Księżycu w rynsztoku" (1983). W 1984 roku powróciła do współpracy z Wimem Wendersem w głośnym "Paryż, Teksas" i w tym samym roku zagrała w ekranizacji powieści ekscentrycznego pisarza Johna Irvinga "Hotel New Hempshire" Tony'ego Richardsona.

W 1988 roku Kinski, jako jedna z najbardziej liczących się aktorek młodego pokolenia zasiadła w jury głównego konkursu festiwalu w Cannes. W 1993 roku wystąpiła w znakomitym obrazie Wima Wendersa "Tak daleko, tak blisko", sequelu "Nieba nad Berlinem" i w tym samym roku - po rozwodzie z Ibrahimem Moussą, ojcem jej dwójki dzieci - wyszła za jazzmana Quincy Jonesa, z którym ma córkę. Z Moussą poróżniła się w 1998, kiedy zabroniła mu obrzezać ich wspólnego syna Aljoszę. Związek z Jonesem rozpadł się rok wcześniej. Gwiazda skierowała wówczas swoją energię na działalność charytatywną: zaczęła wspierać finansowo i medialnie Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Grała głównie w filmach telewizyjnych i niskobudżetowych produkcjach, które przechodziły bez echa.

WASZE OPINIE

Magdiiis

Film jest naprawdę spoko. Świetnie się go ogląda. Ale nieco zabardzo przypomina mi Godsend. Po za tym jest super

higher

mi się spodbał. polecam!

sam

Kiepski. Szkoda czasu.
JAK DWIE KROPLE WODY
reżyseria:
Francja, 2004
Mathilde (Nastassja Kinski) i Thomas (Christopher Lambert) są udaną, kochającą się parą. Swoje spotkanie traktują jak spełniony cud, ale do pełni szczęścia brakuje im dziecka. Mathilde nie może jednak zajść w ciążę.
thriller
JAK DWIE KROPLE WODY
2,3 5 1 12