Kino Świat 2013

PREMIERA

2013.02.16

CANAL+ PREMIUM

Jak ona to robi?

I Don't Know How She Does It

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kate Reddy (Sarah Jessica Parker) jest finansistką do spraw funduszy inwestycyjnych w bostońskiej filii wielkiej firmy z Nowego Jorku. Jej mąż Richard (Greg Kinnear) jest architektem, pracującym na własną rękę w domu. Wspólnie wychowują dwójkę uroczych dzieci: sześcioletnią Emily (Emma Rayne Lyle) i Bena (Theodore i Julius Goldberg).

Kate lubi swoją pracę, spędza w niej dużo czasu, ale stara się pogodzić karierę zawodową z życiem rodzinnym. W swojej córki i jej zajęcia pozaszkolne angażuje się nie mniej, niż niepracujące matki. Wszyscy wokół zastanawiają się, jak ona to robi. Nie może tego pojąć jej najlepsza przyjaciółka i koleżanka z pracy, Allison Henderson (Christina Hendricks), która też jest matką. Druga koleżanka, Momo Hahn (Olivia Munn), pracoholiczka z alergią na dzieci, jest przerażona. Nieoczekiwanie dla Kate opracowany przez nią projekt funduszu powierniczego zyskuje uznanie w nowojorskiej centrali. Jej szef, przystojny wdowiec Jack Abelhammer (Pierce Brosnan), chce za pomocą tego funduszu sfinalizować umowę z bardzo ważnym klientem. Czasu jest mało. Kate musi przenieść się tymczasowo do Nowego Jorku. W tym czasie Richard zdobywa duży kontrakt architektoniczny. Jego realizacja jest dla niego podstawą dalszej egzystencji zawodowej.

Scenariusz "Jak ona to robi?" napisała Aline Brosh McKenny ("Diabeł ubiera się u Prady", "Dzień dobry TV", "Kupiliśmy zoo") na podstawie bestsellerowej powieści Allison Pearson "I Don't Know How She Does It". Utrzymana w klimacie "Dzienników Bridget Jones" książka to debiut pochodzącej z Walii dziennikarki, która w sposób dowcipny, inteligentny i rozbrajająco szczery porusza temat kobiety próbującej odnaleźć się w trzech życiowych rolach na raz. Od momentu wejścia na rynek w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku książka królowała na liście bestsellerów "New York Timesa" przez 23 tygodnie, a Oprah Winfrey ochrzciła ją mianem "hymnu pracujących matek".

Bestseller przeniósł na ekran DOUGLAS MCGRATH ("Emma", "Człowiek firmy", "Nicholas Nickleby"), który był nominowany do Oscara za scenariusz do "Strzałów na Broadwayu". Twórcy starali się przede wszystkim odtworzyć jak najwierniej charakterystyczny, lekki styl, w jakim pisarka opisuje emocje swojej bohaterki. Z tego też powodu wprowadzono do filmu głos z offu i niestandardowe środki wyrazu, np. postacie zwracają się bezpośrednio do widza, komentując wydarzenia lub swoje życiowe wybory, jak w sondzie ulicznej.

W Kate Reddy wcieliła się czterokrotnie nagradzana Złotym Globem Sarah Jessica Parker ("Miłość na zamówienie", "Recepta na szczęście", "Słyszeliście o Morganach?"). Tworząc postać głównej bohaterki gwiazda "Seksu w wielkim mieście" swobodnie czerpała z własnych doświadczeń. Jej kreacja łączy empatię i szacunek do postaci z dużą dawką humoru. Greg Kinnear ("Lepiej być nie może") gra dobrodusznego Richarda, który dążąc do sukcesu własnej firmy, stara się nie wypaść z roli małżonka i ojca. Zakłada, że gdy tylko uda się mu rozwinąć własną działalność w branży architektonicznej, ona przejmie większość obowiązków domowych. Ale rzeczywistość jest inna. Kate zmierzy się z pokusą wielkich pieniędzy i jeszcze większych namiętności w osobie uwodzicielskiego Jacka Abelhammera. W tej roli Pierce Brosnan ("Kumple na zabój", "Godziny strachu", "Autor widmo") jest eleganckim i dowcipnym wdowcem, trochę samotnikiem i pracoholikiem, który trzyma emocje na wodzy. Jest jednak nieprzygotowany na osobistą relację, która nieoczekiwanie rozwija się pomiędzy nim a Kate. W rolach drugoplanowych pojawiają się m.in. Christina Hendricks ("Och, życie", "Drive") jako pragmatyczna, obdarzona dużym poczuciem humoru przyjaciółka Kate, Olivia Munn ("Magic Mike") w roli całkowicie zorientowanej na karierę Momo, Jane Curtin jako wścibska teściowa czy Kelsey Grammer - zrzędliwy, ale sprawiedliwy szef Clark Cooper. W małego Bena na zmianę wcielali się bliźniacy Goldeberg - Theodore i Julius.

"Jak ona to robi?" przedstawia perypetie bohaterów w sposób bardzo realistyczny i naturalny, ponieważ punktem odniesienia dla fabuły filmu jest prawdziwe życie. O poważnych sprawach mówi w lekkim, żartobliwym tonie, a całość wieńczy zdroworozsądkowe zakończenie. Akcja filmu toczy się głównie w Bostonie i na Manhattanie, ale zdecydowana większość zdjęć kręcona była w Nowym Jorku. Ich autorem jest laureat Złotej Żaby festiwalu Camerimage za zdjęcia do "Fortepianu" - Stuart Dryburgh ("Wyspa Nim", "Amelia Earhart" , "Bura").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

szymon_212

Jak dla mnie to średnie kino.
Jak ona to robi?
reżyseria:
USA, 2011
Kate Reddy (Sarah Jessica Parker) jest finansistką do spraw funduszy inwestycyjnych w bostońskiej filii wielkiej firmy z Nowego Jorku. Jej mąż Richard (Greg Kinnear) jest architektem, pracującym na własną rękę w domu. Wspólnie wychowują dwójkę uroczych dzieci: sześcioletnią Emily (Emma Rayne Lyle) i Bena (Theodore i Julius Goldberg).
komedia
Jak ona to robi?
3,0 5 1 12