PREMIERA

2008.09.12

CANAL+ PREMIUM

JAK PIES Z KOTEM

The Truth About Cats and Dogs

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lekarz weterynarii Abby Barnes (Janeane Garofalo) prowadzi audycję radiową, podczas której udziela telefonicznych porad posiadaczom zwierząt domowych.

Abby jest inteligentną, samodzielną i przedsiębiorczą kobietą, jednak uważa się za osobę mało atrakcyjną. Jej ideałem jest mieszkająca w sąsiedztwie piękna blondynka, modelka Noelle (Uma Thurman). Pewnego dnia po poradę do Abby dzwoni fotograf Brian (Ben Chaplin). Nazajutrz mężczyzna telefonuje powtórnie. Chce podziękować za pomoc i zaproponować spotkanie. Prosi, aby dziewczyna opisała mu jak wygląda. Abby podaje rysopis Noelle, po czym nie zjawia się w umówionym miejscu. Rozpoczyna się komedia omyłek. Brian jest przekonany, że w osobie Noelle, którą uważa za Abby, odnalazł kobietę idealną. Obie kobiety boją się wyjawić mu prawdę, a jednocześnie zacieśnia się przyjaźń między nimi. Dzięki radom modelki, Abby staje się coraz bardziej atrakcyjną kobietą. Noelle zaś, spędzając czas z Abby, zaczyna więcej czytać. Przychodzi jednak dzień, kiedy Brian musi poznać prawdę o tym, że kobieta, którą kocha nie jest tą, za którą ją uważa.

"Jak pies z kotem" jest luźną wariacją na temat sztuki "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda, opowiadającej historię zakochanego w kuzynce szlachcica, który ze względu na swój długi nos boi się odrzucenia i pisze do niej listy miłosne w imieniu przystojnego młodzieńca. Film wyreżyserował MICHAEL LEHMANN, znany z czarnej komedii "Śmiertelne zauroczenie" z Winoną Ryder, a widzom z takich produkcji, jak "40 dni i 40 nocy", "Odlotowcy" czy "A właśnie, że tak!" z Diane Keaton w roli głównej. Muzykę do "Jak pies z kotem" skomponował Howard Shore, słynący z mrocznych soundtracków do horrorów i thrillerów (m.in. "Milczenie owiec") oraz laureat wielu prestiżowych nagród, jak Grammy, Gotham Award, Saturn Award czy Genie Award.

"Jak pies z kotem" był pierwszym amerykańskim filmem Bena Chaplina. Aktor wykorzystał tę szansę i został ciepło przyjęty przez publiczność za oceanem. Również dla Janeane Garofalo, która do tej pory grywała role drugoplanowe, komedia Lehmanna była wielką szansą. Obraz okazał się komercyjnym sukcesem i otrzymał nominację do MTV Movie Award za najlepszą kreację komediową Garofalo. Mimo to aktorka wyparła się go, wyrażając w ten sposób niezadowolenie z antyfeministycznej wymowy filmu. Co ciekawe, kilka lat po premierze zaczęła prowadzić własną audycję radiową, o czym zawsze marzyła, a czego pierwszy raz miała okazję spróbować na planie "Jak pies z kotem".

WASZE OPINIE

majsterek

Niby to komedia romantyczna, więc powiedziałabym, że ten gatunek zdecydowanie mi się przejadł, bo ostatnio komedie romantyczne są w modzie. W każdym razie jestem bardzo mile zaskoczony tym filmem - nie ma w nim żartów na siłę, głupawych gagów i skrajnie idiotycznej fabuły. Jest lekko, miło i przyjemnie i pomimo, że to fikcja - jest nawet i całkiem prawdziwie - ach te słodycze i strach przed drugą osobą...
Najbardziej podobały mi się teksty Noelle granej prze Umę. Po prostu mnie powalała (lol). Cała trójka zresztą była świetna a patrząc na Brian'a można nawet uwierzyć, że w dzisiejszych czasach mężczyźni zwracają jeszcze uwagę nie tylko na wygląd.

Kubol1910

Miałem okazje obejżeć ten film chyba 2 razy ale niestety nie skorzystałem ponieważ badajże leciały inne sympatyczne filmy c C+, przy pierwszej okazji jeszcze obejrzę ten film. Pozdrawiam

arkadius86

Naprawdę sympatyczne kino, zawierające bardzo ciekawy morał. Nie trzeba być wyciętym z żurnala modelem, ani modelką, żeby podobać się płci przeciwnej. A że ideałów nie ma, pokazały Uma Thurman do spółki z Janeane Garofalo. Ta pierwsza stereotypowa panna (90-60-90), za to niezbyt rozgarnięta. Ta druga z kolei inteligentna i wrażliwa dziewczyna, nosząca piękno w sercu. Film ukazuje to, że nawet ta blondyna z żurnala może być mądra i miła. A najlepsza jest scena gdy czyta ona jednocześnie dwie rzeczy, ksiązkę i... słownik, aby zrozumieć tę pierwszą. Obejrzycie a poprawi Wam się humor;-)
JAK PIES Z KOTEM
reżyseria:
USA, 1996
Lekarz weterynarii Abby Barnes (Janeane Garofalo) prowadzi audycję radiową, podczas której udziela telefonicznych porad posiadaczom zwierząt domowych.
komedia romantyczna
JAK PIES Z KOTEM
3,5 5 1 20