PREMIERA

2010.05.22

CANAL+ PREMIUM

Jak ryba w wodzie

Fish Life

Francja, 2008

reżyseria:

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 49 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ocean ma swoje gwiazdy - rekiny, manty, delfiny i wieloryby. Ale w morskich głębinach żyją także, skromne, bardziej dyskretne i mało znane stworzenia, choć ich rola w podwodnym teatrze życia jest nie mniej istotna. To właśnie im poświęcony jest ten serial. Porywająca narracja i doskonałe zdjęcia kręcone kamerami HD pozwolą widzom odkryć na nowo podwodny świat, poznać tajemnice jego mieszkańców i zachwycić się jego pięknem.

ODCINEK 1. RUCH
Ocean zajmuje trzy czwarte powierzchni planety. Jego mieszkańcy muszą się poruszać, żeby zdobywać pokarm i się rozmnażać. W tym królestwie ruchu nie ma żadnych ograniczeń. Jedne stworzenia pływają, inne pełzają, jeszcze inne spacerują po dnie. W tym odcinku poznamy zarówno te zwyczajne, jak i najbardziej niezwykłe, statyczne i dynamiczne, powolne i bardzo szybkie. Każde z nich zachwyca doskonałością i skutecznością swojego podwodnego tańca.

ODCINEK 2. ŻYCIE NA PIASKU
Tereny piaszczyste, niezależnie czy na plaży, czy też pod woda, nie kojarzą się z miejscami tętniącymi życiem. Wbrew temu przeświadczeniu na piaszczystym dnie możemy spotkać wiele stworzeń. Wymaga to jednak cierpliwości. Najbardziej wytrwali obserwatorzy zostaną hojnie wynagrodzeni. Zaskoczy ich różnorodność występujących tu form życia.

ODCINEK 3. ZNACZENIE BARW
Różnorodność i intensywność barw w głębinach tropikalnych wód jest oszałamiająca. Podziwiając zapierającą dech w piersiach ferię kolorów podwodnego świata, musimy mieć świadomość, że nie powstała ona po to, by cieszyć oko postronnych obserwatorów. Barwy mieszkańców tropikalnych wód mają swoje ściśle określone znaczenie, o czym przekonamy się oglądając ten odcinek serialu.

ODCINEK 4. MORSKIE GODY
Zwyczaje godowe mieszkańców morskich głębin zadziwiają swoją różnorodnością. Niektóre stworzenia podobnie jak ludzie łączą się w pary. Inne tworzą wielopartnerskie układy oparte za złożonych relacjach.

ODCINEK 5. ŻYCIE RAFY
Rafy koralowe to olbrzymie konstrukcje tworzone przez miliony lat przez kolonie koralowców i innych organizmów rafotwórczych. Na cmentarzysku szkieletów wapiennych obumierających jamochłonów kwitnie życie. Tysiące gatunków zamieszkujących rafy zwierząt tworzy tu skomplikowaną sieć wzajemnych zależności.

ODCINEK 6. NIEBEZPIECZNE STWORZENIA
Ludzie często wyobrażają sobie głębiny oceanu jako miejsce zamieszkałe przez morskie potwory. Tymczasem odsłonięte szczęki morskich drapieżników nie są największym zagrożeniem dla ludzi. Prawdziwe niebezpieczeństwo czai się zazwyczaj w ukryciu.

ODCINEK 7. ODŻYWIANIE
Podobnie jak na lądzie, także wśród organizmów zamieszkujących wody, łańcuch pokarmowy jest długi i zawiera wiele ogniw. W morskim ekosystemie w olbrzymiej ilości przeważają małe stworzenia i można postawić sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Większość spożywanego pokarmu nie zamienia się w materię ożywioną, ale jest wykorzystywana jako źródło zapotrzebowania na energię. Naukowcy twierdzą, że np. rekin o wadze 50 kg odpowiada 500 tonom materii roślinnej, która została zużyta w pierwszym ogniwie łańcucha pokarmowego przez ryby roślinożerne. Życie w morzach i oceanach nie zostało jeszcze w pełni poznane i będzie w przyszłości zaskakiwać swoją złożonością i różnorodnością.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 3 września 2011, 14:30

ODCINEK 8. NIEWIDZIALNE
W morzu, podobnie jak na lądzie, wzrok spełnia ważną rolę. Pomimo tego, wiele gatunków ryb jest krótkowzrocznych, co może tłumaczyć, dlaczego rafy koralowe występują w krzykliwych kolorach. Morskie organizmy zdumiewają swoim pięknem i sprytem, bowiem większość z nich, żeby przeżyć, musi widzieć i równocześnie nie być widzianym. W morskim ekosystemie sztuka kamuflażu została opanowana do perfekcji. Aby obronić się przed drapieżnikami, ryby potrafią nie tylko zmieniać kolor, ale również upodobnić fakturę ciała do otaczających roślin. Potrafią też wykorzystać krótkowzroczność ofiar, aby je zwabić i zaatakować.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 10 września 2011, 14:30

ODCINEK 9. PODBÓJ PRZESTRZENI
Rafy koralowe są bardzo złożonym ekosystemem występującym w morzach i oceanach całej strefy międzyzwrotnikowej. Zbudowane są ze szkieletów koralowców i mszywiołów, żwiru, piasku, mułu wapiennego oraz wrośniętych cząstek kostnych innych organizmów, takich jak ryby czy małże. Chociaż rafy koralowe pokrywają zaledwie 0,2% dna morskiego, żyją na nich niezliczone gatunki roślin i zwierząt, w tym aż 25% gatunków słonowodnych. Kolorystyki tych podwodnych ekosystemów nie da się porównać z jakimkolwiek widokiem dostępnym na Ziemi.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 17 września 2011, 14:30

ODCINEK 10. NOCNY ŚWIAT
Czas aktywności większości ryb przypada na dzień. Dlatego, gdy zapada zmrok, na powierzchni wydaje się, że morze zasypia. Czy jednak wszystkie morskie stworzenia szykują się do snu? Wielu mieszkańców oceanu właśnie z nadejściem nocy wychodzi z ukrycia, żeby rozpocząć aktywności. Zaczynają poszukiwania miejsca do złożenia jaj, przygotowanie do tarła, a drapieżnicy niespokojny czas polowania. Dzień nie musi być synonimem życia. Nocne życie pod wodą kryje bowiem wiele tajemnic, które dzięki noktowizyjnym kamerom, częściowo udało się odkryć.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 24 września 2011, 14:30

ODCINEK 11. WYPRAWA W GŁĄB RAFY
Rafa jest bardzo szczególnym miejscem, które ze względu na swoją strukturę wewnętrzną i zamieszkujące ją stworzenia, przyciąga ludzką ciekawość. Rdzeń rafy to świat nierówności, zagłębień i licznych zakamarków z piaszczystymi labiryntami. Zobaczyć tu można zwierzęta zachwycające niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów, m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele innych gatunków. Pomimo coraz większej wiedzy i rozwoju technologicznego, podróż wewnątrz rafy nadal pozostaje niełatwą przygodą.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 1 października 2011, 14:30

ODCINEK 12. NIEZWYKŁE STWORZENIA
Wśród mieszkańców oceanów można odnaleźć wiele naprawdę dziwacznych stworzeń, których umiejętności wprawiają człowieka w zdumienie. Zwierzę o aparycji rośliny czy kilkukomórkowy organizm hipnotyzujący ofiarę - to przykłady istot, o których istnieniu wie niewielu. Często osobniki te są tak dziwne, że wydają się brzydkie i odstręczające. Ale coś, co obecnie wydaje się dziwne, w przyszłości może okazać się fantastycznie piękne.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 8 października 2011, 14:30

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

monika4467

REWELACYJNY SERIAL !!!
Jak ryba w wodzie
reżyseria:
Francja, 2008
Ocean ma swoje gwiazdy - rekiny, manty, delfiny i wieloryby. Ale w morskich głębinach żyją także, skromne, bardziej dyskretne i mało znane stworzenia, choć ich rola w podwodnym teatrze życia jest nie mniej istotna. To właśnie im poświęcony jest ten serial. Porywająca narracja i doskonałe zdjęcia kręcone kamerami HD pozwolą widzom odkryć na nowo podwodny świat, poznać tajemnice jego mieszkańców i zachwycić się jego pięknem.
serial dokumentalny
Jak ryba w wodzie
3,8 5 1 4