PREMIERA

2009.06.03

CANAL+ PREMIUM

JAK SIĘ ROBI TELEWIZJĘ

The TV Set

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Scenarzysta Mike Klein (David Duchovny) zostaje zatrudniony przez stację telewizyjną, dla której ma zrealizować pilotażowy odcinek serialu według własnego pomysłu.

Mike, którego brat niedługo wcześniej popełnił samobójstwo, jest nastawiony do projektu bardzo emocjonalnie i zamierza zawrzeć w przygotowywanym scenariuszu wątki autobiograficzne. Twarda prezes stacji (Sigourney Weaver) zaczyna jednak śmiało ingerować w autorską wizję Kleina. Scenarzysta traci kontrolę nad przedsięwzięciem, zmuszony do zmagania się także z chimerycznymi aktorami, beztroską agentką (Judy Greer) i własną rodziną. Zaczyna się prawdziwy obłęd.

"Jak się robi telewizję" to zjadliwa satyra na królestwo szklanego ekranu i rządzące nim reguły. Bohaterem filmu jest scenarzysta stający przed życiową szansą stworzenia własnego serialu. Idealizm młodego autora zostaje jednak poddany surowej próbie, gdy jego artystyczna wizja zaczyna być naginana przez bezdusznych producentów do rynkowych wymogów. Reżyserem komedii jest JAKE KASDAN, filmowiec, który potem spotkał się ponownie z Davidem Duchovnym podczas realizacji bijącego rekordy popularności serialu "Californication", opowiadającego o przechodzącym kryzys twórczy pisarzu. Zresztą podobieństwa pomiędzy Hankiem Moodym a Mike'iem Kleinem nie kończą się na odtwarzającym obu Davidzie Duchovnym. A skoro o obsadzie mowa, nie można pominąć Sigourney Weaver, trzykrotnie nominowanej do Oscara aktorce, która w filmie Kasdana wcieliła się w dziarską prezes stacji telewizyjnej. Co ciekawe, jej ojciec Sylvester Weaver przez wiele lat pełnił taką funkcję w renomowanej stacji NBC. Za dobrą kreację przesadnie optymistycznej agentki wyróżnić należy również Judy Greer, znaną m.in. z komedii romantycznej "Elizabethtown" i horroru "Przeklęta" Wesa Cravena.

"Jak się robi telewizję" to obraz wyjątkowo krytyczny, lecz jak zapewniał sam reżyser: "Nie sądzę, by cokolwiek, co przedstawiono w filmie było przerysowane. To wszystko mogło się wydarzyć i zapewne gdzieś właśnie się dzieje". Kasdan nie krył także przekonania, iż zjadliwość jego komedii może mu zaszkodzić. "Moja kariera telewizyjna może być skończona" - twierdził. "Muszę przyznać, że taka możliwość wchodzi w grę. Na pewno nikogo nie oszczędzałem". Być może ta wypowiedź młodego filmowca była kokieterią albo nie docenił otwartości i szerokich horyzontów niektórych ludzi telewizji. Faktem pozostaje, że niedługo po realizacji "Jak się robi telewizję" otrzymał propozycję przy kręceniu wspomnianego już "Californication".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Jestem w totalnej mniejszości. Film oglądałem już trzykrotnie i nadal mnie bawił. :)

zn46

Oj nuda nauda, wyłączyłem po 25 minutach, mimo że bardzo lubię Davida D.

tomek6996

Po prostu nudne.
JAK SIĘ ROBI TELEWIZJĘ
reżyseria:
USA, 2006
Scenarzysta Mike Klein (David Duchovny) zostaje zatrudniony przez stację telewizyjną, dla której ma zrealizować pilotażowy odcinek serialu według własnego pomysłu.
komedia
JAK SIĘ ROBI TELEWIZJĘ
4,5 5 1 6