PREMIERA

2009.05.02

CANAL+ PREMIUM

Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi

How to Lose Friends & Alienate People

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mieszkający w Londynie Sidney Young (Simon Pegg) jest sfrustrowanym intelektualistą. Jego pasją, a zarazem obiektem głębokiej niechęci jest świat celebrytów.

Podglądaniem sław zajmuje się również profesjonalnie, pracuje bowiem dla portalu internetowego, na którym bezpardonowo szydzi się z gwiazd, obnażając ich najskrytsze wady i wpadki. Zwabiony możliwością osobistego spotkania z bohaterami własnych doniesień pojawia się na bankiecie z okazji rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Udaje mu się wywołać skandal i zyskuje tym samym nieoczekiwaną popularność. Zostaje zatrudniony przez nowojorski tygodnik "Sharps". Po przeprowadzce do USA Young próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Poznaje między innymi właściciela magazynu Claytona Hardinga (Jeff Bridges) i pnącą się po szczeblach kariery modelkę Sophie Maes (Megan Fox), z którą zaczyna romansować. Próbuje zaistnieć towarzysko, ale nie czuje się najlepiej w nowej sytuacji. O tym, co w życiu jest naprawdę ważne przypomina mu koleżanka z pracy, redaktorka Alison Olsen (Kirsten Dunst).

Podpatrywanie gwiazd jest fenomenem ostatnich lat. Specjalistyczne portale internetowe nie cofają się przed ukazywaniem popularnych celebrytów w kompromitujących sytuacjach, ku uciesze odwiedzających je internautów. Temat ten podejmuje książka "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi" autorstwa angielskiego dziennikarza Toby'ego Younga, który zawarł w niej wspomnienia z okresu współpracy z prestiżowym amerykańskim magazynem "Vanity Fair". Zmęczony śledzeniem gwiazd, Young dał w powieści wyraz swemu zdegustowaniu kultem celebrytów. Jego powieść była atrakcyjnym materiałem na film. Do takiego wniosku doszedł m.in. ROBERT B. WEIDE, odpowiedzialny m.in. za reżyserię dokumentu o legendarnym komiku Lennym Bruce'ie oraz produkcję ekranizacji powieści Kurta Vonneguta "Matka noc". Postanowił on opowiedzieć historię zawodowego podglądacza sław w komediowej konwencji.

Do roli głównej zaangażowany został Brytyjczyk Simon Pegg, mający na koncie występy w filmach takich, jak "24 Hour Party People" czy "Wysyp żywych trupów". Partnerują mu prawdziwe gwiazdy Hollywoodu: w Hardinga brawurowo wcielił się Jeff Bridges, a Sophie zagrała uwodzicielska Megan Fox. Weide widział w roli Alison Olsen gwiazdę serii filmów o Spider Manie Kirsten Dunst, z którą miał okazję pracować na planie "Matki nocy". Co ciekawe, angaż Dunst bardzo nie spodobał się Toby'emu Youngowi. Dziennikarz w zgryźliwych komentarzach dawał do zrozumienia, że nie darzy aktorki sympatią, za co ostatecznie producenci ukarali go zakazem wstępu na teren ich wytwórni.

W filmie Weide'a odnaleźć można zręczne nawiązania do przeboju braci Coen "Big Lebowski", i to nie tylko dlatego, że w obu obrazach wystąpił znakomity Jeff Bridges. W opinii recenzentów, "Jak stracić..." bliżej jednak do typowo brytyjskich komedii w rodzaju "Dziennik Bridget Jones" czy "Był sobie chłopiec", a niektórzy dziennikarze obwołali go angielską odpowiedzią na "Diabeł ubiera się u Prady".

WASZE OPINIE

XtsFUJtzyen

Nsc3wM <a href="http://fydbvjrcqhzj.com/">fydbvjrcqhzj</a>, [url=http://fzbbcwvhvkwd.com/]fzbbcwvhvkwd[/url], [link=http://mdfobrbnplvo.com/]mdfobrbnplvo[/link], http://sdzwyvqrzajy.com/

kIgOHkbdQoAGTfXLdlr

bLRak9 <a href="http://cjuxlvzxrdxp.com/">cjuxlvzxrdxp</a>, [url=http://txhpynfxaykp.com/]txhpynfxaykp[/url], [link=http://atvulpymyoiv.com/]atvulpymyoiv[/link], http://zfvohaznlslw.com/

art1970

Dla mnie nieudana kopia filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Jak to wcześniej juz było napisane, niepotrzebny wątek romantyczny zdecydowanie obniża ogólną ocene.
5/10.
Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Mieszkający w Londynie Sidney Young (Simon Pegg) jest sfrustrowanym intelektualistą. Jego pasją, a zarazem obiektem głębokiej niechęci jest świat celebrytów.
komedia romantyczna
Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi
4,4 5 1 60