PREMIERA

2007.07.20

CANAL+ PREMIUM

JAK TO SIĘ ROBI

Polska, 2006

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marcel Łoziński obnaża kulisy politycznej kuchni.

Piotr Tymochowicz, doradca medialny i współtwórca sukcesu Andrzeja Leppera postanowił udowodnić, że z każdego człowieka można ulepić polityka. "Jak to się robi" to film, w którym przyglądamy się grze o władzę okiem zewnętrznego, ironicznego obserwatora. A wszystko to zarazem śmieszne i przykre. Mamy tu do czynienia z podwójną prowokacją: Tymochowicz uruchamia akcję, kreuje postacie, podczas gdy ukryty za kulisami reżyser przygląda się efektom tej kreacji. Założenie było następujące: czy da się dziś wykreować jako figurę polityczną człowieka znikąd, bez własnych poglądów, bez jakiejkolwiek ideowej formacji? Znając rzeczywistość, można było przypuszczać, że się to uda. I, niestety, się udaje.

Dariusz K., sympatyczny chłopak ze śląskich Tychów, po treningu u Tymochowicza, na który zgłosił się dobrowolnie, w ciągu trzech lat ląduje jako czołowa postać młodzieżówki Samoobrony. Marzy, aby zostać kiedyś w przyszłości liderem partii. Jak odbierze film o sobie samym? Demaskatorską komedię o władzy rozegraną w rytmie dyskotekowej muzyki i patriotycznych fanfar? Wszystko zaczyna się od zabawy, która wygląda jak eliminacje do reality show. Tymochowicz - bohater głośnego przed paru laty reportażu z "Gazety" Jacka Hugo-Badera (on również występuje w tym filmie), "gwiazda polskich public relations", "człowiek, który przeobraził Andrzeja Leppera" - przeprowadza pierwszy w Polsce casting na politycznego przywódcę, przyjmując na siebie rolę łże-polityka. Zgłasza się ponad sto osób. Zakwalifikowano kilkanaście. Niektórzy po drodze wycofują się z gry, widząc, jak grubymi nićmi jest szyta. Ale są i tacy, którzy odkrywają w sobie powołanie. To, co wydawało się z początku zabawą w kłamców i blagierów, powoli staje się polityczną rzeczywistością.

Odraza do obecnej polskiej polityki, jaka bije z dokumentu Łozińskiego, bierze się stąd, że staje się ona tak dalece beztreściowa, oderwana od rzeczywistości, skupiona na sobie samej, na grze o władzę, w której dowolnie żongluje się pomieszanymi pojęciami lewicy i prawicy. Żal pokolenia, któremu polityka, zupełnie jak za Gierka, będzie kojarzyć się jedynie z partyjnym posłuszeństwem i patriotyczną tromtadracją. Jak szyderstwo brzmią powtarzane w filmie "Jak to się robi" hasła: bądźmy kreatywni, zmieniajmy świat! Bo nasz świat, jak na złość, nie chce się zmienić.

Film Łozińskiego utrzymany w szorstkim, reportażowym stylu, świadomie wyprany z liryzmu, ekspresyjności, symboliki, zawiera jednak dyskretnie ukrytą warstwę symboliczną. Zwróćmy uwagę, w jakiej scenerii odbywa się polityczny casting: Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Łazienki, teatr Na Wyspie. Historyczne miejsca wnoszą do filmu dramatyczny kontrapunkt. Chwilami wydaje się, że dzisiejsze polityczne gry i zabawy profanują święte miejsca przeszłości. Ale można pomyśleć inaczej - te miejsca nie są święte, a dzisiejsze polityczne błędy są powieleniem naszych dawnych błędów.

WASZE OPINIE

Jesse

Mistrz polskiego dokumentu Marcel Łoziński powraca w dobrym stylu. Na tapetę bierze politykę i tworzenie polityków. Przed kamerą staje Piotr Tymochowicz mieniący się guru marketingu politycznego. I stwierdza, że z każdego zrobi polityka. Robi casting, szkolenie, selekcję. Czy mu się uda? Czy dopełni obietnicy? To akurat ma mniejsze znaczenie. Ważne, że film robi to co powinien robić najlepszy dokument- prowokuje widza do pytań. Co jest potrzebne by zdobyć władzę? Jakie znaczenie mają drobne gesty i czy czasem dla wyborcy nie są ważniejsze niż poważne programy? Film, przy którego seansie nie da się i nie można zapomnieć o rzeczywistości. O tym, że wystarczy dobry wygląd i puste słowa by rządzić krajem. Że wcale nie trzeba być mądrym i mieć pomysły... czasem wystarczy tylko cwana koncepcja. Przykład? Stan Tymiński, który nie miał nic poza czarną teczką, a prawie został prezydentem. Jak on to zrobił? Film Łozińskiego na to pytanie odpowiedzi nie udziela, zostawia to widzom.

Tymochowicz może i racji nie ma i na pewno jego metody nie są wystarczające, ale pytania z filmu Łozińskiego aktualności przez to nie tracą. Film dla tych, którzy nie wierzą w to co widzą w tv, ale wolą spojrzeć za parawan. I dowiedzieć się co nieco o naszej rzeczywistości.
JAK TO SIĘ ROBI
reżyseria:
Polska, 2006
Marcel Łoziński obnaża kulisy politycznej kuchni.
film dokumentalny
JAK TO SIĘ ROBI
3,8 5 1 10