PREMIERA

2011.11.13

CANAL+ PREMIUM

Jak ukraść Księżyc

DESPICABLE ME

USA, 2010

,

obsada: , , ,

gatunek: animacja/familijny/komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niezidentyfikowany sprawca kradnie jedną z egipskich piramid. Wzbudza tym zazdrość geniusza - kryminalisty Gru, który od lat nie pojawiał się na pierwszych stronach gazet. Ostatni raz zyskał upragniony rozgłos, gdy zwędził gigantyczną reklamę świetlną z nowojorskiego Times Square.

Otoczony armią małych, psotnych pomocników, ukrywa się w podziemiach mrocznego domu, szpecącego sielskie podmiejskie osiedle i planuje największe złodziejskie przedsięwzięcie wszech czasów. Od zawsze zafascynowany księżycem, postanawia go ukraść. Aby misja się powiodła i przyniosła mu reputację najznamienitszego złodzieja, utalentowany rabuś musi zbudować rakietę i zdobyć specjalny promień zmniejszający. Na drodze staje mu inny czarny charakter, przepadający za słodyczami Vector. Znając słabość wroga, Gru podstępnie zjednuje sobie trzy sierotki sprzedające po domach ciasteczka, by wykorzystać je w walce z oponentem. Siostry Margo, Edith i Agnes z czasem dostrzegają w groźnym przestępcy potencjalnego ojca. Powoli zaczynają wywierać pozytywny wpływ na Gru. Złodziej, czując że po raz pierwszy w życiu ktoś naprawdę się o niego troszczy, musi stoczyć wewnętrzną walkę i dokonać ważnego wyboru.

Wstępny szkic historii przedstawionej w "Jak ukraść księżyc" stworzył Sergio Pablos, animator pracujący dla niewielkiego studia w Hiszpanii. "Byliśmy pewni, że przy pomocy Cinco Paula i Kena Daurio uda nam się stworzyć znakomity scenariusz, ponieważ pomysł Sergio miał ogromny potencjał" - wspomina producent Christopher Meledandri. Para autorów ("Śnięty Mikołaj 2", "Wycieczka na studia") pracowała już z Meledandrim przy "Horton słyszy Ktosia" i dzięki sukcesowi filmu zyskała jego zaufanie. Powierzone im zadanie wypełnili celująco i wkrótce można było rozpocząć pracę w studio. Opowieść o błyskotliwym złodzieju była pierwszą animacją stworzoną w trójwymiarowej technice CGI. Film powstał przy współpracy ze studiem Illumination Entertainment, dla którego była to pierwsza i bardzo owocna próba zmierzenia się z długim metrażem. "Pomysł nakręcenia filmu animowanego, w którym głównym bohaterem jest czarny charakter wydawał nam się ciekawy, a jednocześnie stanowiący spore wyzwanie. Pod koniec filmu Gru przechodzi transformację, która praktycznie nie byłaby możliwa, gdyby nie jego początki w roli całkowicie niesympatycznego drania".

"Jak ukraść księżyc" zdobył uznanie w branży, zyskując nominacje do Złotego Globu, do nagrody BAFTA i Annie, oraz widzów, którzy zakupili bilety do kina za łączną sumę niemal 550 milionów dolarów. Recenzent portalu "Film.com" Laremy Legel napisał: "Na "Jak ukraść księżyc" uśmiałem się bardziej, niż na "Toy Story 3". Żarty, niemal z definicji, nie są tu oczywiste czy wyświechtane. Universal i reżyserzy PIERRE COFFIN oraz CHRIS RENAUD zrobili film, który doprowadzi do śmiechu dzieciarnię, by za chwilę zwrócić się do Ciebie i także wywołać chichot".

W oryginalnej wersji językowej bohaterom głosów użyczyli znani hollywoodzcy aktorzy. Gru dubbingował Steve Carell, który stworzył specjalny akcent dla swojego bohatera. Aktor znany z ról w "40-letnim prawiczku", "Evanie Wszechmogącym" czy "Dorwać Smarta" scharakteryzował go jako połączenie brzmienia dwóch wybitnych, nieżyjących już artystów: pochodzącego z Węgier aktora filmów grozy Beli Lugosiego i urodzonego w Meksyku Ricardo Montalbána ("Dynastia Colbych"). Zrzędliwa i krytyczna matka głównego bohatera mówi głosem Julie Andrews, której sławę przyniosły występy w musicalach "Mary Poppins" (1964) i "Dźwięki muzyki" (1965). Szerokiej publiczności przypomniała o sobie rolą księżnej Clarisse Renaldi, babci tytułowej bohaterki disneyowskiego "Pamiętnika księżniczki" i sequela "Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny". Rywalowi Gru, Vectorowi, głosu użyczył Jason Segel, znany przede wszystkim z komedii "Zła kobieta" z Cameron Diaz, "Chłopaki też płaczą" i "Stary, kocham cię".
Reżyserię polskiego dubbingu powierzono doświadczonej Elżbiecie Kopocińskiej-Bednarek, która ma na koncie m.in. pracę nad "Grinch: świąt nie będzie", "Filmem o pszczołach" i "Kung Fu Pandą". Głosu Gru użyczył Marek Robaczewski ("Gdzie jest Nemo?", "Zemsta futrzaków"), jego rywalowi, Vectorowi - Jarosław Boberek, król polskiego dubbingu, którego usłyszeć można we wszystkich niemal animacjach i filmach dla dzieci, pojawiających się na polskich ekranach. Matka Gru mówi głosem Antoniny Girycz ("Rozmowy kontrolowane", "Czterdziestolatek"), zaś dr Nikczemniuk - Zbigniewa Konopki ("Kung Fu Panda 2", "Smerfy").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gonia1708

Fajna ,momentami zabawna bajka dla dzieci :)POLECAM
Jak ukraść Księżyc
USA, 2010
Niezidentyfikowany sprawca kradnie jedną z egipskich piramid. Wzbudza tym zazdrość geniusza - kryminalisty Gru, który od lat nie pojawiał się na pierwszych stronach gazet. Ostatni raz zyskał upragniony rozgłos, gdy zwędził gigantyczną reklamę świetlną z nowojorskiego Times Square.
animacja/familijny/komedia
Jak ukraść Księżyc
4,5 5 1 28